Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı! Aldatan anneye çocuk verilir mi?

Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı! Aldatan anneye çocuk verilir mi?
Velayetin belirlenmesinde çocuğun menfaatlerinin öncelikli olduğunu ve aldatma gibi davranışların tek başına velayet kararını belirlemede yeterli olmadığını göstermektedir.

Boşanma süreçlerinde velayet, eşler arasında en hassas ve önemli konulardan biridir. Velayetin kime verileceği konusunda aldatma gibi davranışların etkisi, çocuğun menfaatleri, velayetin verilebilmesi için gereken şartlar ve nafaka ile ilgili hususlar, bu süreçte dikkate alınan başlıca faktörler arasındadır.

1. Aldatma Durumunda Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Aldatma durumunda çocuğun velayeti, çocuğun menfaatleri doğrultusunda en uygun olan eşe verilir. Aldatan eş anne ya da baba olsa bile, çocuğun yararı gözetilerek velayet kararı verilir. Yargıtay kararlarına göre, özellikle on iki yaş altı çocuklar için velayetin anneye verilmesi daha sık rastlanan bir durumdur.

2. Zina Yapan Eşe Velayet Verilir mi?

Zina, velayetin kimde kalacağını belirlerken tek başına belirleyici bir faktör değildir. Hem zina yapan annenin hem de babanın velayet alabilmesi mümkündür. Önemli olan, çocuğun üstün menfaati ve kişisel yararıdır.

3. Aldatma Velayeti Etkiler mi?

Velayet kararında asıl önemli olan çocuğun üstün menfaatidir. Aldatma gibi boşanma sebepleri, velayetin hangi tarafa verileceğine karar verilirken tek başına etkili olmaz.

4. Çocuğun Velayeti Hangi Durumlarda Anneye Verilmez?

Annenin çocuğun bakımını üstlenemeyeceği, çocuğun üstün yararını gözetemeyeceği durumlar; psikolojik veya fizyolojik sağlık sorunları, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı, tutukluluk gibi durumlarında velayet babaya verilebilir.

5. Aldatan Eş Nafaka Alır mı?

Aldatan kadın, eğer tam kusurlu ise kocasından nafaka alamaz. Ancak, çocuk varsa ve çocuğun velayeti anneye verilmişse, çocuk için iştirak nafakası alabilir.

6. Aldatan Anneye Çocuk Verilir mi?

Aldatma, çocuğun velayeti kararında tek başına belirleyici bir faktör değildir. Çocuğun yaşı ve menfaatleri göz önünde bulundurulduğunda, aldatan anneye de çocuğun velayeti verilebilir.

7. Geliri Olmayan Bir Anneye Velayet Verilir mi?

Annenin geliri veya işi olmaması, velayetin verilmesine engel teşkil etmez. Çocuğun duygusal ihtiyaçlarının karşılanması ön planda tutulur. Baba maddi olarak çocuğu destekleyebilecek durumdaysa, bu durum anne için velayeti alabilmesi adına olumlu bir durum olabilir.

8. Hangi Durumlarda Çocuğun Velayeti Babaya Verilir?

Çocuğun babada kalmasının daha yararlı olacağına karar verilen durumlar; annenin yüz kızartıcı yaşam tarzı, anne vefat etmişse, cezaevindeyse veya çocuğun üstün menfaatine daha uygun görülen diğer durumlarda çocuğun velayeti babaya verilebilir.

9. Velayet Davasında Kaç Yaşında Çocuğa Sorulur?

8 yaşından büyük çocukların düşünceleri, pedagog eşliğinde mahkeme tarafından sorulur. Çocuğun psikolojik durumu ve menfaatleri göz önünde bulundurularak, velayetin kime verileceğine karar verilir.

Yargıtay’dan Aldatan Anneye Çocuğunun Velayeti İle İlgili Emsal Karar! Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı.

Evli çiftler arasında boşanmanın akabinde gündeme gelen hukuki ihtilafların başında şüphesiz müşterek çocuğun velayetine ilişkin davalar geliyor.

Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı

Yargıtay’ın emsal niteliğinde karar verdiği davada, anneni sadakatsizliği sebebiyle çocuklarının velayetinin babaya verilmesi kararı bozuldu. Yerel mahkemenin kararını oy birliği ile bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu kararda, “Çocukla anne ve baba yararının çatışması durumunda çocuğun yararına üstünlük tanınması gereklidir.” tespitinde bulunuldu.

Yüksek Mahkeme’ye konu olan olay yaşandı. Karısının kendisini aldattığını öğrenen koca aile mahkemesine boşanma ve ortak çocuğun velayet davası açtı.

Eşinin sadakatsiz tutum ve davranışları sebebiyle ağır kusurlu olduğunu öne süren koca, müşterek iki çocuğunun da velayetlerinin kendisine verilmesi talebinde bulunarak davanın kabulünü istedi.

Aldatan kadının boşanmadaki hakları - Yerel Mahkeme Kocayı Haklı Buldu

Söz konusu davada yetkili olan Erzurum 2. Aile Mahkemesi, kadının sadakatsiz davranışları sebebiyle kadının kusurlu olduğuna hükmederek çifti boşadı. Velayet hakkında da hükümlerini açıklayan yerel mahkeme kararında, davalı annenin evliliği devam ederken eşine karşı sadakatsiz davranışlarda bulunduğu, kadının bu yaşam tarzıyla çocukların anne ile kalmalarında, bedeni, fikri ve ahlaki gelişimlerini olumsuz etkileyeceği öne sürüldü. Söz konusu gerekçelerin nezdinde boşanan çiftin müşterek çocuklarının velayeti babaya verildi.

Yerel mahkemenin vermiş olduğu bu karar davalı kadın tarafından temyiz edildi.

Aladatmalı Boşanma Davasında Yargıtay Emsal Niteliğinde Karara İmza Attı

Temyiz başvurusunun ardından devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Erzurum 2. Aile Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı oy birliği ile bozdu. Yüksek Mahkeme tarafından bu hükme gerekçe olarak 12 ve 9 yaşında olan çocukların anneleri ile kalmak istediklerini beyan etmelerine de dikkat çekildi.

Bununla birlikte yerel mahkeme tarafından “annenin evli olduğu halde eşine karşı sadakate aykırı davranışlar sergilediği, bu yaşam tarzının çocukların anne ile kalmalarında fikri, bedeni ve ahlaki gelişmeleri bakımından ciddi risk teşkil edeceği” gerekçesi gösterilerek müşterek çocukların velayetinin babaya verilmesi kararı gündeme getirildi.

Eşini aldatan anneye velayet verilirmi? - “Çocuğun Üstün Yararı”

Velayet düzenlemelerinde adli makamlarca göz önünde bulundurulması gereken temel ilkenin “çocuğun üstün yararı” olduğuna vurgu yapan Yüksek Mahkeme, “anne ve babanın yararları, boşanmadaki kusurları, ahlaki değer yargıları, sosyal konumları” gibi durumların müşterek küçüğün üstün yararını etkilemediği sürece göz önünde tutulduğunu ifade etti.

Bununla birlikte verilen emsal niteliğindeki kararda “Çocukla anne ve baba yararının çatışması halinde çocuğun yararına üstünlük tanınması gereklidir.” gerekçe gösterilerek yerel mahkemenin vermiş olduğu velayet kararı bozuldu. Çocukların velayeti anneye bırakıldı.

Bu haber toplam 319 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara