Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?

Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?
Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi? | Günümüzde pek çok evlilik, aldatma dolayısı ile sona eriyor. Bu durumda eşi tarafından aldatılan eşin zina nedeni ile boşanma davası açıp, açamayacağı. Ya da aldatma nedeniyle açılan boşanma davaları için hangi delillerin olması gerektiği. Veya boşanma davasında...
Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi? Aldatılan Eş Ne Yapmalı? Aldatılan kadının yapması gerekenler her kadın için farklı olabilir. Bir kadın aldatıldığı için evliliğini sonlandırmayı isteyebilir. Başka bir kadın ise aynı durumun içinde olmuş olmasına rağmen evliliğini sürdürmeyi isteyebilir. Evliliğini sürdürmek istemesindeki neden ortak çocuk olması, hala sevdiği için kopamamak, ekonomik özgürlüğü olmamak olabilir. Aldatılmış eşler burada boşanmanın sonuçlarını iyi düşünerek ne yapmak istediklerine karar vermelilerdir.

Aldatılan Kadınların Hakları Nelerdir?

Aldatılan kadının hakları kadın boşanmayı istese de istemese de yasalar önünde bulunur. Türk Medeni Kanunu ile bu haklar belirlenmiştir. Fakat kadının bu haklardan faydalanması için ilk olarak aldatıldığını mahkemeye ispat etmesi gerekir. İspat yapılması için mahkemeye çeşitli belgeler sunulabilir. Her belge yasal olarak mahkemeye sunulmak için uygun olmayabilir. Böyle bir durumda boşanma uzmanlığı olan bir avukattan yardım olmak yerinde olacaktır. Aksi halde dava açmak isteyen kadınlar kendilerini sanık olarak bulabilirler. Aldatılan kadın denildiği zaman insanların aklına ilk olarak tazminat gelir. Aldatılan kadınlar eşlerinden manevi tazminat talebinde bulunabilirler.

Aldatılan Kadın Hangi Davaları Açabilir?

Aldatılan kadınların açabileceği davalar Türk Medeni Kanunu ile belirlenmiştir. Aile Hukuku çerçevesinde aldatılan kadınlar çeşitli davalar açarak uğradıkları zararın karşılanmasını isteyebilirler. Bu davalardan bir tanesi manevi tazminat davasıdır. Bu davanın açılması için ilk olarak boşanma davası açmanız gerekir. Buna ek olarak nafaka istemi de talep etmeniz mümkün. Bütün bu süreçlerde boşanma uzmanlığı bulunan bir avukattan yardım almanız faydalı olur.

Aldatılan Kadın Ne Kadar Tazminat Alır?

Aldatılan kadınların alacağı tazminat bedeli sabit bir rakam değildir. Olayın özellikleri, aldatmanın boyutu, aldatılmış olan tarafın psikolojisinin ne kadar zarar görmüş olduğu, ekonomik durumlar gibi etkenler alınacak tazminat bedeli üzerinde etkili olur.

Dava Açarken Aldatılan Kadınlar Hukuksal Destek Almalıdır

Aldatılan kadının tazminat hakkı belirlenirken, hakim karar verir. Davada talep edilen tazminat miktarından daha fazlası bedelinde mahkemece tazminat verilmesine karar verilemez. Bir hukukçu tarafından destek alınması halinde aldatılan kadın hak ve menfaat kayıplarından korunmuş olur. Eşin aldatmış olduğu kişiye dava açılması mümkün değildir.

Aldatılan Eş Ne Yapmalı Ne Zaman Dava Açabilir?

Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi? | Günümüzde pek çok evlilik, aldatma dolayısı ile sona eriyor. Bu durumda eşi tarafından aldatılan eşin zina nedeni ile boşanma davası açıp, açamayacağı. Ya da aldatma nedeniyle açılan boşanma davaları için hangi delillerin olması gerektiği. Veya boşanma davasında aldatmanın ispatının nasıl yapılması gerektiği gibi çok sayıda ortaya çıkmaktadır. Türkiye' de mevcut yapıda uygulanan Türk Medeni Kanunu çerçevesinde aldatma eyleminin mevcut olduğunun. İddia edilebilmesi için somut delillerin söz konusu olması gerekliliği bulunur.

Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?

Bu durumda kişilerin aldatılmış olmaları durumunda açacakları boşanma davası çerçevesinde mahkemeye mutlaka aldatma eylemine ilişkin olarak somut delillerin sunulması gerekir. | Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?

Aldatmalı Boşanma Davasında İspatı İçin Hangi Deliller Kullanılabilir?

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde açılan aldatma nedeniyle boşanma davalarında. Aldatma eylemine ilişkin olarak somut delillerin bulunması ve bu delillerin hukuka uygun deliller olması gerekir. Bu çerçevede de aldatılan eş tarafından;
  • Aldatan eşin başkasından hamile kalması
  • Karşı cinsle cinsel birliktelikten meydana gelen kalıtımsal veya tedavisi zor olan bir cinsel hastalığa yakalanması
  • Kendi el yazısı ile evlilik dışındaki bir başka kişiye yazılan aşk mektupları
  • Kişisel günlüğünde yer alan duygusal içerikli anılar yazması
  • Cep telefonunda iletişim kanallarıyla yazdığı mesajlaşmaların olması
  • İnternet platformundaki iletişim kanallarıyla gerçekleştirdiği yazışmaların olması
  • Karşı cinsle aynı otel odasında kaldığını gösterecek oda kayıt dokümanları olması
  • Farklı mekanlarda fiziki yakınlıklarını kanıtlayacak video, fotoğraf gibi belgelerin olması gibi. Deliler boşanma davasında aldatılmaya ilişkin olarak değerlendirilmekte olan somut ve etkili delillerdir.

Aldatılan Eşin Tazminat Hakkı Var Mı?

Aldatılma dolayısıyla açılan boşanma davası içerisinde aldatıldığının ispat edilmesi ile manevi tazminat talebi mahkemeye verilebilir. Bu noktada aldatan eşin kusuru dolayısı ile meydana gelen üzüntü, keder, küçük düşme durumu gibi etkenler Mahkeme tarafından hükmedilecek olacak manevi tazminat miktarının ne kadar olacağının belirlenmesinde etken rol üstlenir. | Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?

Aldatma Yasal Deliller İle İspat Edilmelidir

Söz konusu aldatılma ispatını sağlayan delillerin. Hukuk kurallarına uygun şartlar altında elde edilmiş olması en önemli noktalardan birisi olarak öne çıkar. Çünkü günümüzde aldatılma iddiasının ispatı için aldatan eşin bulunduğu ortamda gizli ses kaydedici cihazla ses kaydı alınması ya da. Bilgisayarına ya da diğer iletişim araçlarına gizli casus program yüklenerek bilgi alınması. Veya telefona dinleme cihazı koyulması ve mail şifresinin hukuka aykırı şekilde elde edilmesi. Gibi eylemler ile elde edilen delillerin mahkemede aldatılma delili olarak kullanılabilmesi söz konusu olamaz. | Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?

Aldatılan Eş Ne Zamana Kadar Dava Açabilir?

Aldatılan eş, aldatıldığını öğrenmesinin ardından 6 ay içerisinde boşanma davası açabilir. Bunun yanı sıra her koşulda aldatma eyleminin üzerinden 5 yıl geçmiş olması halinde zamanaşımına uğrayacağından boşanma davası hakkı yok olur. Ayrıca aldatılan eşin, aldatan eşini affetmiş olduğuna ilişkin beyanda bulunmuş olması. Ya da aldatıldığını öğrenmesine karşın onu affetmiş izlenimi oluşturacak şekilde evlilik birliğinin sürdürülmesi de boşanma davası açma hakkının yitirilmesine yol açar. Aldatılan Eş Ne Yapmalı Ne Zaman Dava Açabilir ve diğer makaleler için ankara avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz. | Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara