Boşanma Davası Maddi Tazminat

Boşanma Davası Maddi Tazminat
Boşanma Davası Maddi Tazminat | Boşanmak isteyen eşlerin anlaşmalı olarak boşanma davası açması ve bu davalarda maddi tazminat almaları mümkün olmaktadır. Bu konularda 4721 sayılı Türk Medeni Kanunda düzenlemeler bulunmaktadır. Kanunda yapılan düzenlemeler ile maddi tazminat alınması konusunda bu talepte bulunacak olan tarafın boşanmayı gerektiren sebep ile alakalı olarak...
Boşanma Davası Maddi Tazminat | Boşanmak isteyen eşlerin anlaşmalı olarak boşanma davası açması ve bu davalarda maddi tazminat almaları mümkün olmaktadır. Bu konularda 4721 sayılı Türk Medeni Kanunda düzenlemeler bulunmaktadır. Kanunda yapılan düzenlemeler ile maddi tazminat alınması konusunda bu talepte bulunacak olan tarafın boşanmayı gerektiren sebep ile alakalı olarak diğer taraftan daha az kusurlu olması şartı arandığı belirtilmektedir. Ayrıca boşanma davası içerisinde bir maddi tazminat alınması için ortaya boşanmanın bir maddi zarara neden olması gerektiği ve alınan tazminat ile bu zararın giderilmesi gerektiği şartı bulunmaktadır. Evliliğin bitmesi ile mesleğini bırakmak zorunda olan ve evlilik süresi içerisinde sadece ev işleri ile ilgilenmesi nedeni ile bir maddi tasarruf sağlayamayan kişiler boşanma davasında karşı taraftan bir maddi tazminat talebinde bulunabilmektedir. Bu taleplerin hukuka uygun bir şekilde talep edilmesi ve alınabilmesi için konusunda uzman bir avukat ile bu sürecin yönetilmesi gerekmektedir. Boşanma davalarında maddi tazminat talebinde bulunulması ile hakimler karşı tarafın ödeme gücüne bakarak ve bunu göz önünde bulundurarak bir karar vermektedir. Tazminat talep edilen kişinin ödeme gücünü aşacak bir tutarın talep edilmesi durumunda mahkeme bu talebi olumlu değerlendirmeyecektir. Böylece maddi bir zarar ortaya çıkması ve haklardan faydalanılamaması ortaya çıkabilmektedir. Mahkemede hakimler talep edilmekte olan tazminat tutarının üzerinde olan bir tutara hükmetmeleri mümkün değildir. Boşanma davalarında hakimler karşı tarafın ödeme gücüne bakarak bir karar verirken talep edilen tutarın üzerinde bir miktara karar veremezler. Bu sebeple talep edilecek olan tutarlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ödeme gücünün altında bir tutarın talep edilmesi durumunda hakim bunun az olduğu ve fazla olabileceği yönünde bir karar vermez. Bu miktarın en uygun şekilde belirlenmesi ve talep edilmesi gerekmektedir.

Boşanma Davasında Maddi Tazminat Nasıl Talep Edilir?

Boşanma davalarında tazminatın talep edecek olan eşler talep edecekleri tazminat türüne uygun olarak kanunda belirtilen şartları yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmiş olması durumunda istenir ise başvuruda dava dilekçesinde veya sonradan duruşmada bu talep mahkemeye iletilebilmektedir.

Boşanma Davasında Maddi Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenmektedir?

Boşanma davalarında tazminatın miktarının belirlenmesi konusunda talepte bulunacak olan tarafın uğradığı zararın boyutu oranında bir tazminatın ödenmesine karar verilmektedir. Bu konuda talepte bulunacak tarafın zararını niteliği ve miktarı ile mahkemeye bildirmesi gerekmektedir.

Boşanma Davasında Maddi Tazminat Alınabilir Mi?

Boşanma davalarında tazminat alınabilmesi için kanunda bu konuda gerekli görülen şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu konuda manevi tazminat için kişilik haklarına bir saldırı olması ve maddi tazminat içinde diğer taraftan az kusurlu olunması ve boşanmanın bir maddi zarara neden olması gerekmektedir.

Boşanma Davasında Ne Kadar Tazminat Alınabilir?

Boşanma davasında alınacak tazminat miktarları konusunda kanunda belirli kıstaslar bulunmaktadır. Bunlar tazminat ödeyecek tarafın ödeme gücü, yaşanılan maddi ve manevi zararın miktarı, talep edilen nafaka miktarı ve tazminat ile elde edilecek zenginleşmenin oranı gibi konulardır.

Bu haber toplam 310 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara