Boşanma Davasında Aldatma Delilleri

Boşanma Davasında Aldatma Delilleri
Boşanma Davasında Aldatma Delilleri | Aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında, davalı tarafın aldatmayı ispat edebilmesi yükümlülüğü bulunur. Bu yükümlülük aldatmanın öğrenilmesinden itibaren altı ay içerisinde açılması gereken aldatmaya dayalı boşanma davası dilekçesinde kısmen, dava sırasında tamamen karşılanmalıdır. Davalı taraf, davacının aldatma...
Boşanma Davasında Aldatma Delilleri | Aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında, davalı tarafın aldatmayı ispat edebilmesi yükümlülüğü bulunur. Bu yükümlülük aldatmanın öğrenilmesinden itibaren altı ay içerisinde açılması gereken aldatmaya dayalı boşanma davası dilekçesinde kısmen, dava sırasında tamamen karşılanmalıdır. Davalı taraf, davacının aldatma eylemini gerçekleştirdiğin iddia etmekte ve bu iddiaya dayalı olarak boşanmak için dava açmış bulunmaktadır. Bu sebeple mahkeme davalı taraftan iddiasını destekleyecek kanıtların sunulmasını ister.

Boşanma davasında deliller nelerdir?

Açılan Boşanma davasında deliller nelerdir sorusu, boşanan eşlerin cevabını merak ettiği en önemli sorulardandır. Boşanma davasında deliller, tanık anlatımı, telefon ve sms görüşme kayıtları, resim, sosyal medya yazışmaları, hesap ekstreleri, mahkeme kararları  ve yasal ses kayıtları gibi bir çok unsur delil olarak kullanılır. Boşanma davasında, boşanma sebebi, tazminat, boşanmada kusur derecesi, tazminat, nafaka ve velayet hususları sunulan boşanma delilleri ile boşanmaya karar verilecektir. [caption id="attachment_25021" align="aligncenter" width="640"]Boşanma davasında deliller nelerdir? Boşanma davasında deliller nelerdir?[/caption]

Aldatma nedeniyle Boşanma davasında deliller nelerdir?

Teknolojin gelişim düzeyi ve olağan yaşam içerisinde kullanım sıklığının artmasına paralel olarak, aldatmayla ilgili pek çok kanıt şekli oluşmuştur. Örneğin telefon görüşmeleri, sms kayıtları, sosyal medya araçlarının kullanılması, otel ve benzeri mekanlarda bulunan video kayıtları gibi teknolojik kayıtlar boşanmada aldatmaya delil olarak sunulabilirler. Bununla birlikte bu delillerine ne şekilde elde edildiği konusu çok önemlidir.

Boşanma Davasında Telefon Ses Kayıtları Ve Görüntüler Aldatmaya Delil Olarak Kullanılır Mı?

Anayasal bir hak olan kişinin özgürlük haklarının sınırlandırılmasına anlamına gelebilecek eylemler sonucunda elde edilmiş deliller mahkemeye kanıt olarak sunulamayacağı gibi, sunulduğu durumlarda hem bu boşanmada aldatmaya deliller kanıt olarak değerlendirilmezler. Hem de elde ediliş şeklinin suç unsuru olması sebebiyle davalı tarafın suç işlemesinden hareketle cezai yaptırımlar uygulanmasına neden olabilir. Buna en iyi örnek, gizli bir şekilde veya çeşitli aldatmalar yoluyla eşin facebook’undaki görüşme kayıtlarına erişmesi, habersiz bir şekilde yapılan telefon dinleme kayıtları boşanmada aldatmaya deliller sayılabilir.

Boşanma Davasında Aldatma Delilleri Nelerdir?

Boşanmaya sebep Aldatma deliller arasında hotel veya motel kayıtları, tanık ifadeleri, olağan yollarla çekilmiş fotoğraflar, video ve güvenlik kamerası kayıtları, internet paylaşımları ve daha pek çok benzeri şey delil olarak kullanılabilir. Önemli olan bu aldatmaya konu delillerin hangi yollarla davalı tarafından elde edilmiş olmasıdır. Herhangi bir casus yazılımın eşin bilgisi olmadan telefonuna yerleştirilmesiyle elde edilen tüm bilgiler, mahkeme tarafından delil olarak kabul edilemeyeceği gibi, bu delillerin mahkemeye sunulması davalı tarafın suç işlediğinin kanıtı anlamına gelir ve kişinin özel hayatının ihlal edildiği gerekçesiyle davalı tarafın ceza almasına sebep olur. Aile mahkemeleri şebeke yönetme lisansına sahip firmalara başvurarak, ilgili telefon ve sms kayıtlarıyla ilgili bilgi talebinde bulunabilirler. Ancak yasal olarak lisansa sahip firmalar, bu bilgileri aile mahkemelerine gönderemezler. Göndermeyi kabul etmeleri özel hayatı ihlal sayılacağından lisanslarının iptaline kadar uzanan bir yelpazede cezalandırılırlar. Lisans sahibi olan firmalar sadece ilgili telefon numaralarına sahip kişilerin belirli zaman dilimlerinde birbirlerini arayıp aramadığı veya sms gönderip göndermediği konularında mahkemelere bilgi sunarlar.

Boşanma davasında deliller nelerdir? Avukat ve Danışma

Boşanma davalarında danışmanlık hizmeti alınması gereken zorunlu olmayıp ihtiyaç duyulan bir konudur. Sayfamızın başlığından da anlaşılacağı gibi aldatma olayının manevi üzüntüsünün yanında birde bu konun aile mahkemesinde ispat edilmesi, ispat edilirken hangi delillerin nasıl kullanılacağı önemli bir husus olarak ortaya çıkmaktadır. Aldatma olayının üzüntüsünü yaşarken ceza davası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu açıklamalar ışığında, aldatma olgusu altında ilerleyen boşanma davasında, velayet hakkı, nafaka hakkı en önemlisi de maddi ve manevi tazminat haklarınızın neler olduğu, Evlilik birliği içerisinde edinilen malların paylaşıma aldatma olayın etkileri nelerdir detaylı öğrenmiş olacaksınız.

Bu haber toplam 587 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara