Boşanma Davasının Sonuçları

Boşanma Davasının Sonuçları
Boşanma Davasının Sonuçları GENEL BİLGİLER Açılan Boşanma Davaları Aşağıda Anlatılan Kararlardan Biriyle Son Bululur. A. Red Kararı *Boşanma Davasını açan Eş davasının dayanağı olan boşanma sebeplerini ispat edemezse dava red edilir. *Taraflar barışırlarsa dava red edilir. *Davacı davasından vazgeçerse dava red edilir. B. Davanın Düşmesi Kararı Davacı...
Boşanma davasının sonuçları nelerdir, konusu açılan davanın sonucu ve hukuki boyutlarının neler olduğudur. Çiftlerin hayatlarını birleştirmek için kanunların önünde evlilik ilişkisi kurması gibi yolunda gitmeyen evliliklerin noktalanması için boşanma davası açılması gerekir. Hukuki bir süreç olan boşanma davaları aile hukukunun çalışma alanı olup, boşanma davalarına ilişkin düzenlemeler Türk Medeni Kanunu ile belirlenmiştir. Şekil olarak bakıldığında anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere 2 tür boşanma davasından bahsedilebilir. Anlaşmalı boşanma davaları genellikle tek celsede sonuçlandırılırken, çekişmeli boşanma davaları, davanın içeriğine göre bazen yıllar sürebilir.

Anlaşmalı boşanma davalarının sonuçları

Adından anlaşılabileceği üzere çiftlerin evlilik ilişkilerini bitirirken aralarında düzenledikleri anlaşma boşanma protokolü ile tüm haklar ve sorumlulukları belirleme hakkına sahiptir. Yapılan anlaşma gereği nafaka, tazminat, malların paylaşılması ve çocukların velayeti gibi haklar konusunda anlaşan çiftlerin boşanma talebi için yapmış oldukları başvurular, hakim tarafından incelenerek hukuki olarak bir sorun olmadığı sürece kabul edilir ve çiftler boşanmış olur. Yapılan anlaşma protokolündeki hususlarda özellikle de çocukların velayeti konusunda kanunlara aykırı bir durum tespit edilirse hakim boşanma talebini reddedebilir. Hakim tarafından reddedilen anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak görülür. Anlaşmalı boşanma protokolünde kabul edilen maddelerin boşanma gerçekleştikten sonra değiştirilmesi mümkün değildir. [caption id="attachment_12866" align="alignleft" width="500"]Anlaşmalı Ve Çekişmeli Boşanma Dava Sonuçları Nelerdir Boşanma Davasının Sonuçları[/caption]

Çekişmeli boşanma davasının sonuçları

Çekişmeli boşanmada her dava için farklı sonuçlar çıkabileceği gibi boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte nafaka, tazminat, malların paylaşılması, çocukların velayetine ilişkin karar da verilmiş olur. Bazı haklar talep edilmesi durumunda dava konusu edilirken, tedbir ve iştirak nafakası, çocukların velayeti gibi hususlar tarafların talebine bakılmaksızın belirlenir. Yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat gibi konuların dava dilekçesinde talep edilmesi gerekir. Dava aşamasında talep edilmeyen yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat talepleri boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde yeniden hukuki süreç başlatılarak dava konusu edilebilir. 1 yılın ardından bu talepler zaman aşımına uğrayacak ve dava edilmesi söz konusu olamaz. Boşanma davasında kararlaştırılan iştirak nafakası, yoksulluk nafakası gibi haklar, tarafların maddi durumlarındaki değişiklik olması durumunda, azaltılması, artırılması ya da iptal edilmesi talebiyle kaldırılabilir. Nafaka ödemesi alan tarafın başka birisiyle evlenmesin durumunda otomatik olarak nafaka ödemeleri kaldırılmış olur. Ancak kişinin evlenmemesine karşın evliymiş gibi yaşaması ya da haysiyetsiz bir hayat sürdüğü durumlar ispatı halinde nafakanın kaldırılması için dava açılabilir.

Boşanma davasında ilk duruşma ve sonuçları

Boşanma davasında ilk duruşmada neler olur konusu merak edildiği gibi sonuçları da sıkça sorulur. Boşanma davasının ilk duruşması olan ön inceleme duruşmasında öncelikle taraflar sulh olmaya davet edilir. Sulh olmaması halinde dava dilekçelerinde yetkiye olan itirazlar değerlendirilir.

Boşanma Davasının Sonuçları Kararları Nelerdir

Red Kararı : Boşanma Davasını açan Eş davasının dayanağı olan boşanma sebeplerini ispat edemezse dava ret edilir. Taraflar barışmaları durumunda dava ret edilir. Davacı davasından vazgeçerse boşanma davasının reddi kararı verilir. Davanın Düşmesi Kararı : Davacı davasını takip etmezse boşanma davasının düşmesi kararı verilir. Boşanma Kararı : Boşanma davasının kabulü ile Boşanma davasında açmış olduğu davada ki boşanma sebeplerini ispat ederse ve dava şartları gerçekleşmiş ise Aile Mahkemesi Hakimi, eşlerin boşanmasına karar verir. Ayrılık Kararı : Boşanma Davasında Aile Hakimi tarafların barışma ihtimali olduğuna kanaat getirirse ayrılığa karar verebilir.

Boşanma Davasının Sonuçları - Yargıtay Kararı

BOŞANMA DAVASI - KADININ BOŞANMA DAVASI KABUL EDİLDİĞİ VE KOCANIN KARŞI DAVASININ REDDİNE KARAR VERİLDİĞİ. KADIN EŞ YARARINA HER İKİ DAVADAN DOLAYI AYRI AYRI VEKALET ÜCRETİ TAKDİRİ GEREĞİ. ÖZET: Kanunda yazılı haller dışında, yargılama giderlerinin, aleyhine hüküm verilen taraftan alınmasına karar verilir. Vekalet ücreti de yargılama giderlerinden sayılır. Kadının boşanma davası kabul edildiği ve kocanın karşı davasının da reddine karar verildiği halde, davacı-davalı kadın eş yararına her iki davadan dolayı ayrı ayrı vekalet ücreti takdiri gerekirken. Talepte bulunmadığından bahisle, vekalet ücretine hükmedilmemiş olması ve davacı-karşı davalı kadın eş tarafından yapılan yargılama giderlerinin de, üzerinde bırakılması usul ve yasaya aykırıdır.

Bu haber toplam 309 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara