Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları

Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları

Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları Nasıl Sonuçlanır? Evlilik yapan tarafların birbirlerine karşı sadık olma yükümlülükleri bulunmaktadır. Aldatma ile bu yükümlülük yerine getirilmemiş olmaktadır. bu durumda kurusu olunacak bu boşanma gerçekleştirilecektir.

Aldatma Nedeni İle Boşanma Nasıl Olur?

Türk Medeni Kanunda bu konu ile alakalı düzenlemeler yapılmıştır. Zina sebebi ile boşanma davası açılması konusunda belirli zaman süreleri bulunmaktadır.

Zina eylemini öğrenen tarafından öğrendikten sonra altı ay içerisinde bu davayı açması gerekmektedir. Bu davanın bu tarih içerisinde açılmaması durumunda hak kaybı yaşanacaktır. Ayrıca davanın açılabilmesi için zina eylemi üzerinde beş sene geçmemiş olması gerekmektedir.

Zina ve aldatma eylemi üzerinden beş sene geçilmesi durumunda bu dava açılamayacaktır.

Aldatma Nedeni İle Boşanma Davasında İspat Yükümlülüğü

Aldatma (zina) sebebi ile boşanma davasının açılması durumdan davalı olan eşin bu zina ve aldatma eylemini ispat etme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Bu konuda birçok farklı durum ve kişi delil ve tanık  kabul edilebilmektedir. Aldatmaya şahit olan kişilerin ve bunun itiraf edildiği kişilerin tanıklığı ile telefon görüşmeleri, fotoğraf, kredi kartların ait ekstreler ve daha birçok yasal olarak toplanıp mahkemeye sunulacak belge ve argüman delil  kabul edilecektir.

Bu konuda gizli bir şekilde eşlerin takip edilmesi ve gizlice fotoğraflarının çekilmesi veya eve gizli bir kameranın yerleştirilmesi gibi durumlarda delil toplanması mahkeme tarafından kabul edilmeyecektir.

Yasal olarak delillerin toplanması ve sunulması önemlidir. Bu konuda bir boşanma avukatına danışılması ve gerekli ispatın yapılması konusunda delil ve tanık toplanması sağlanabilmektedir. (Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları)

Aldatma İle Açılan Boşanma

Aldatma İle Açılan Boşanma

Aldatma Nedeni İle Boşanma Davaları Nasıl Açılır?

Aldatmanın tam  gerçekleşmesi ve ispat edilmesi yanında aldatma şüphesi ile bir boşanma davası da açılabilmektedir. Bu durumda aldatma eylemini gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceğinden şüphelenen eşin hareketleri ve tavırları ile alakalı olarak bir dava açılabilmektedir.

Bu dava aldatma sebebi ile boşanma davasından çok farklı bir davadır ve izlenecek yol çok farklı olacaktır. Aldatma sebebi ile boşanma davasının açılması konusunda aldatmanın bir eylem gerçekleşmesinden emin olunması ile açılabilmektedir.

Yapılan zina eyleminin öğrenilmesi sonrasında bir avukat yardımı ile bunun ispat edilmesi veya ispat edilmesi çok kolay olacak bir şekilde yapılması durumunda bu davalar açılabilmektedir. Aldatma sebebi ile boşanma davasının açılması konusunda dava hakkı sürelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu süreler içerisinde yapılacak ve mahkemeye aldatma konusunda ispatın sağlanması durumunda boşanma gerçekleşecektir. Bu şekilde bir boşanmanın yapılması ile bir tazminat hakkı bulunabilecektir.

Maddi ve manevi şekilde tazminat alınması konusunda dava açılabilecektir. Bunun yanında Nafaka talebi, mal paylaşımı ve velayet gibi konularda da kararlar ayrıca verilecektir.

Bu durumlarda taraflardan birinin kusurlu olması özellikle mal paylaşımı ve tazminat gibi konularda önemli olacaktır. Aldatmanın tam olarak ispat edilmemesi durumunda boşanmanın gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. (Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları)

Aldatma Nedeni ile Boşanma Davası Nasıl Açılır ve Diğer Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde boşanma davlarının artmasının altında eşlerin birbirine olan sadakat yükümlülüğünü ve güveni zedelemesinden kaynaklandığı aşikar ortadadır. Aldatma nedeni ile boşanma davaları hakkın sıkça sorulan soruları kategorize edip cevaplandıralım:

Sosyal Medyadaki Paylaşımları ve Arkadaş Eklemelerin Boşanma Davasındaki Hukuki Durumu Nedir?

Hukuki bir dille yazmaya çalıştığım soruyu bireylerin genellikle ‘eşim Facebook üzerinden kızlarla konuşuyor bu bir aldatma mıdır ya da bunu delil olarak kullanabilir miyim’ gibi soru cümlelerini bir başlık altında toplamaya çalışarak yazdım.

Günümüzde sosyal hayatın yerini alan sanal hayat bireylerin başka insanlarla tanışmasını ve kaynaşmasını kolaylıkla sağlar hale getirmektedir.

Aldatma konusunu da farklı bir boyuta taşıyan sosyal medyanın boşanma üzerindeki durumunu ifade ettiğimizde şunları söyleyebiliriz.

Aldatma nedeni ile boşanma davasında sosyal medyanın büyük bir rolü olduğunu daha önce belirtmiştik.

Eğer eşinizin sizi sosyal medya üzerinden aldattığını düşünüyor ve sosyal medya hesaplarının kontrolünü mahkemeden talep etmek istiyorsanız bu pek akıllıca bir fikir değildir çünkü mahkeme bu talebinizi özel hayatın gizliliği ilkesi gereğince reddedecektir.

Lakin eşinizin sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğrafları, durumları örneğin sizi aldattığını düşündüğünüz bayanla samimi fotoğraflarını delil olarak sunmanızda hiçbir sakınca yoktur Kanun koyucunun ifade ettiği üzere zina her türlü delille ispatlanabilir.

Lakin eşiniz bir kez daha yaparsa o zaman zina nedeni ile boşanma davası açmaya tekrar hak kazanırsınız.

Pişman olmanın sonucu başka bir sebebe dayanarak boşanma davası açılabilir. Bu sebepler genel sebepler altında şunlardır: Ortak hayatın çekilmez hale gelmiş olması, Evlilik birliğinin sarsılması (Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları)

Zina Nedeni İle Boşanma Davasının Yanında Ceza Davası da Açılabilir mi?

Ceza hukukunun benimsediği ilkelerden biri kanunda yazılı olmayan hiçbir fiil ve eylemler suç teşkil etmez ve bu nedenle ceza hukuku yaptırımlarına tabi tutulamaz.

Eski TCK da suç olarak kabul edilen zina yeni TCK kapsamında suç olmaktan çıkarıldığı için zina yapan eşe ceza davası açılamamaktadır. Ancak Medeni Hukuk kapsamında tazminat davası gibi davalar açılabilmektedir. (Aldatma İle Açılan Boşanma Davaları)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarımızdan göz atabilirsiniz.

70 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp