Atla

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz


Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davasının Konusu Boşanma davası tarafların hukuki bir birliktelik olan evlilik birliklerini yine hukuki yollardan bitirmeleridir.

Evlenmede nasıl sadece evlenme ile hukuki süreç bitmiyor bireye yeni sorumluluklar, yeni haklar ve sonuçlar doğuruyorsa boşanma davasında da aynı konu vardır.

Bireyler sadece boşanarak evlenmeden önceki hukuki statülerine dönememektedirler. Evlendikten sonra değişen sorumluluklar, sonuçlar kılık değiştirerek yeni bir boyut kazanmaktadır.

Örneğin evlenmeden önce çocuğu olan tarafların evlenme çocukların olmasından sonra çocukları üzerinde hak ve yükümlülükleri doğmuştur.

Boşanma esnasında eski statülerine dönmeleri mevzuubahis olduğunda çocukları üzerindeki hak ve sorumluluklar kime ait olacaktır?

Kanun koyucu böyle durum yaşanmaması için aile hukukunu gerekli bir sisteme oturtulmuştur. Sonuç olarak boşanma davasında sonra bireyler bekar hallerine dönmekle beraber birtakım hüküm ve sonuçlara maruz kalmaktalar bunun sonucu olarak yeni hak ve sorumluluklara sahip olmaktadırlar.

Bu hak ve sorumluluklara çocukları varsa velayetin kimde kalacağı, mal bölümünün nasıl gerçekleşeceği, nafaka istemi ve tazminat istemi örnek verilebilir.

Türk vatandaşları sadece Türkiye sınırları içerisinde yaşamadıkları için de ayrıca sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Örneğin yurt dışında gerçekleştirilen bir aile hukuku dalını ilgilendiren davanın sonuçları Türkiye sınırları içerisinde icra edilebilecek midir?

Bu soruya Medeni Usul, Milletler arası Özel Hukuk ve Medeni Hukuku bir araya toplayarak cevap verdiğimizde şu sonuçları söyleyebiliriz:

Almanya'daki Boşanmanın Tenfizi: Bireylerin yurt dışında gerçekleştirmiş olduğu boşanma davaları aslen direk olarak Türk hukuk sistemi içinde geçerli olmadığından icra edilebilirliği de yoktur.

Bu nedenle boşanma davasının Türk hukuk sistemi içerisinde tanındıktan sonra hüküm ve sonuçlarını doğurabilmek imkanı sunmaktadır.

Bireyin yurt dışındaki boşanma davası kararının ülke içerisinde (Türkiye) kabul edilmesini sağlayan davaya tanıma sonuçlarının gerçekleşmesini sağlayan davaya da tenfiz davası deriz.

Tanıma ve tenfiz davaları her ülke içerisinde yaşayan Türk vatandaşları yapamazlar, kanun koyucunun ifade ettiği ülkeler olmak zorundadır. Bu ülkelerden Almanyayı somut bir olay olarak cevapladığımız da şunları diyebiliriz.

Almanya'da boşanan Mehmet Beyin tenfiz davası açması sonucunda karşılaşacağı hüküm sonuçları nelerdir?

Almanya'da eşiyle boşandıktan sonra çocuğun velayetinin kimde kalacağı karar veren Alman Aile Mahkemesinin kararı, nafaka konusundaki kararı, tazminat konusunda ve aile hukukunu ve bireyleri ilgilendirip dava kapsamı içinde ele alınıp karara bağlanan her türlü hüküm ve sonuç Türkiye sınırları içerisinde de icra edilebilirlik kazanmış olmaktadır.

Almanya BoşanmaTanıma Tenfiz Davası Nasıl Görülür

ALMANYA MAHKEMELERİNİN VERMİŞ OLDUĞU BOŞANMA KARARININ TÜRKİYEDE TANITILMASI  TANIMA DAVASI NEDİR?

Tanıma davası Yurtdışında bulunan ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın, yaşadıkları ülke mahkemelerinden almış oldukları boşanma kararının, Türk Mahkemelerinde açacakları tanıma davası ile yurtdışında almış oldukları mahkeme kararının geçerli kılınması davasına tanıma davası denir.

ALMANYA da alınmış boşanma mahkeme kararı ülkemizde  tanınması ve boşanmanın geçerli olması için Türkiye'de yetkili mahkemeye bu kararın tanınması için yazılacak dilekçe ile tanıma davası açılır.

Alman boşanma kararının tanınması için Türkiyede tanıma davasında yetkili mahkeme, Türkiye'de yetkili mahkeme davalı kişinin ikametgahı mahkemesidir.

Eğer davalının Türkiye'de ikametgahı bulunmuyorsa Eğer Türkiye'de ikametgahı yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, bu dahi yoksa Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir.

ALMANYA  Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararı Türk Mahkemeleri tarafından tanınmalıdır. Aksi halde Türk Hukuku'na göre taraflar halen evli durumdadır.

Alman boşanma kararının Türkiye'de tanıma davası için Türkiye'de bulunan bir avukata vekaletname verdiğiniz takdirde , Türkiye'ye gitmeniz gerekli değildir.

Boşanma kararının ülkemizde tanınması için davacı avukat ile dava açması durumunda,  eşin duruşmaya gelmesi gerekli değildir. Ancak karşı eşe  mahkeme tebligatının ulaşması gerekmektedir. Karşı eşe tebligat yapılmadığı sürece mahkemece tanıma kararı verilmez.

ALMANYA   Mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararının aslı, Boşanma kararın kesinleşme şerhi ve apostil yapılmalıdır. Ayrıca tüm evraklar tercüme edilerek noter veya konsoloslukça doğrulukları tasdiklenmelidir.

ALMANYA   Mahkemeleri tarafından  verilen boşanma kararı Türk Mahkemesinde tanınmadıkça taraflar halen evli göründüklerinden tekrar evlenmeleri de mümkün değildir. Taraflar bir şekilde başkaları ile evlenmiş olsalar da bu evlenmeler hükümsüzdür.

Boşanma kararını tanınmasını isteyen iki eşde aynı zamanda ayrı ayrı avukatlara vekalet vermesi durumunda duruşmaya katılmalarına gerek kalmadan  ilk duruşmada dava sonuçlanacaktır.

Yurtdışında verilmiş olan boşanma kararı Türkiye'de mahkeme tarafından tanınmadıkça, Türk Hukukuna göre taraflar evli sayılır. (HALA EVLİSİNİZ). Bunun neticesi olarak, eşin yasal miras hakları ve evlilikten kaynaklanan diğer hakları devam eder.

Almanya Boşanma Kararı Türkiyede Nasıl Geçerli Olur

Almanya şehir listesi  Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Hamburg, Münih, Hannover, Köln, Nuremberg,  Frankfurt, Duisburg,Stuttgart, Bochum, Düsseldorf , Wuppertal, Dortmund, Bonn, Essen, Bielefeld,   Bremen, Mannheim. Almanya daki Türk Konsolosluk

Telefon ve Adresleri,

*BERLIN BÜYÜKELÇILIGI RUNGE STR. 9 10179 BERLIN TEL: (49-30) 275850

*BERLIN BÜYÜKELÇILIGI EKONOMI VE TICARET BASMÜSAVIRLIGI RUNGE STR. 9 10179 BERLIN TEL: (49-30) 2789800-27898055

*BERLIN BÜYÜKELÇILIGI EGITIM MÜSAVIRLIGI RUNGE STR. 9 10179 BERLIN TEL: (49-30) 275850 -

*BERLIN BÜYÜKELÇILIGI MALIYE VE GÜMRÜK MÜSAVIRLIGI RUNGE STR. 9 10179 BERLIN TEL: (49-30) 27896840

*BERLIN BÜYÜKELÇILIGI ÇALISMA VE SOSYAL GÜVENLIK MÜSAVIRLIGI RUNGE STR. 9 10179 BERLIN TEL: (49-30) 27896850-56-57

*Almanya Berlin Baskonsoloslugu Tel: 896 80 20

*Almanya Berlin Büyükelçiligi Tel: 0 30 27 58 50

*Almanya Düsseldorf Baskonsoloslugu Tel: 0049211 454780

*Almanya Essen Baskonsoloslugu, Tel: 0049 201 842160

*Almanya Frankfurt Baskonsoloslugu Tel: 00 49 69 713773

*Almanya Hamburg Baskonsoloslugu Tel: 040 448033

*Almanya Hannover Baskonsoloslugu Tel: 0049511768650

*Almanya Karlsruhe Baskonsoloslugu Tel: 9844000+10+11

*Almanya Köln Baskonsoloslugu Tel: Tel.: 02233-974180

*Almanya Mainz Baskonsoloslugu Tel: 06131 98 26 00

*Almanya Münih Baskonsoloslugu Tel: 089 17 80 310

*Almanya Münster Baskonsoloslugu Tel: 0049251 414700

*Almanya Nürnberg Baskonsoloslugu Tel: 911 946 76-0

*Almanya Stuttgart Baskonsoloslugu Tel: 0711-166670  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  ÖNDER BASAN -
  14 Ağustos 2016

  Almanya Tanıma Ve Tenfiz Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  MELİHCAN ERBAY -
  14 Eylül 2016

  Almanya Tanıma Ve Tenfiz Makaleniniz ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak