Atla

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme


Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme

Bilindiği gibi boşanma, geçerli ve tamamıyla hukuka uygun olarak kurulmuş bir evlilik ilişkisinin, yetkili mahkemenin yargıcı tarafından sona erdirilmesi; aradaki evlilik birliğinin artık herhangi bir hukuki hüküm ve sonuç doğurmasının önlenmesi demektir.

Boşanma Kurumuna Genel Bir Bakış

Evlilik ilişkilerinin bir “boşanma” ile karşı karşıya kalması ihtimali son derece olağan ve sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle, boşanma kurumunu alçaltıcı ya da “olumsuz” bir neticenin mahsulü olarak görmemek gerekir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe aile hukukunun detayları çoğalmakta, boşanma kurumunun daha sık gündeme  gelmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, her hukuk düzeni, kendine özgü güncellemeler yapmaktadır.

Türk hukuku da, birçok değişikliğini 2000 sonrasında gerçekleştirmiş ve ortaya uygar hukuk devletleriyle denk bir modern aile hukuku çıkmıştır.

Buna göre, Türkiye’de çiftler pek çok sebepten dolayı boşanma talebinde bulunabilirler. Bu sebepler, öğretide “genel sebepler” ve “özel sebepler” olarak iki kısımda incelenir.

Özel sebepler; eşlerden birinin başka bir cinsle cinsel ilişkide bulunması (aldatma veya zina da denir),  hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz yaşam sürme, eşlerden birinin ötekisini en az altı ay süreyle terk etmesi ve eşlerden birinde bulunan ve iyileşmesi zor gözüken bir akıl hastalığının öteki eş için yaşamı çekilmez hale getirmesi şeklinde özetlenilebilir.

Genel sebepler ise, Türk Medeni Kanunu’nun 166.maddesinde hüküm altına alınmış olan “evlilik birliğinin sarsılması” ve “anlaşmalı boşanma”dır. Bunları aşağıda inceleyeceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Yapılır?

Burada, genel ve mutlak bir boşanma sebebi vardır. Madde 166/III’te düzenlenen anlaşmalı boşanmanın şartlarının varlığını gören yargıç, boşanmaya karar verir.

Anlaşmalı boşanma şöyle olur: Evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olduğu durumlarda, eşlerin mahkemeye boşanmak için birlikte başvurmaları ya da eşlerden birinin başvurmasına karşın öteki eşin buna yönelik bir itirazda bulunmayıp davayı kabul etmesi halinde, evlilik birliğinin TEMELİNDEN sarsılmış olduğu kabul edilir.

Bu durum, anlaşmalı boşanma için sağlanması gereken ilk şart olarak gözümüze çarpmaktadır. Bu durum gerçekleştiğinde, yargıcın boşanmaya karar verebilmesi için, öncelikle tarafları BİZZAT dinleyerek, irade açıklamalarını serbestçe ortaya koyup koymadıklarını denetleyerek hareket etmesi gerekir. Ayrıca, tarafların boşanmanın her tür mali sonucu konusunda bir uzlaşıya varmış olup olmadıklarını da kontrol eder.

Zira, anlaşmalı boşanmalarda, tarafların boşanmanın sonuçları konusunda bir ANLAŞMA yaparak mahkeme huzuruna çıkması gerekir. Bu anlaşmanın bünyesine, aile birliğinin malvarlığı değerlerinin paylaşılması, çocukların velayetinin kime verileceğinin kararlaştırılması gibi önemli kararlar dahildir.

Eğer tarafların hakkaniyete uygun bir anlaşma yapmadığı fark edilirse, yargıç hakkaniyeti tesis edecek ve tarafların da kabul edeceği bir düzenleme ile anlaşmalarında değişiklik yapabilir. Ancak, bir şekilde anlaşmalı boşanma kurumunun da işlerlik kazanamayarak, çiftlerin anlaşmalı olarak boşanamadığını varsayalım.

Bu durumlarda, üç yıl kuralı söz konusu olacaktır. Eğer, anlaşmalı boşanmanın reddedildiği tarihten başlayarak üç yıl geçmiş olmasına rağmen, evlilik birliği halen kurulmamış, halen daha huzur ve sükunet tesis edilememişse, o halde artık taraflar her ne sebeple olursa olsun mutlaka boşanabilirler.

Anlaşmalı Boşanma Kararı sonrası Temyizden Vazgeçme Beyanı

Boşanma davasının sona ermesinden, yani ilamın tebliğ edilmesinden sonra taraflar  “temyiz ve istinaf yoluna başvurmayacaklarını” belirtirlerse, artık temyiz veya istinafa başvuramazlar. Bu dilekçe sonrası İtiraz süresi beklemeden boşanma kesinleşmiş olacaktır.

Eğer söz konusu feragat, başvuru yapıldıktan sonra gerçekleşirse, dosya bölge adliye mahkemesine gönderilmez ve davayı gören yetkili mahkeme tarafından başvurunun reddedilmesine karar verilir.

Eğer yine de BAM’a gönderilmişse, BAM bunu feragat açıklaması sebebiyle reddedecektir

Boşanma sürecinde,bilgi almak için  Anlaşmalı Boşanma makalemize göz atabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  BİLAL BİÇER -
  5 Ağustos 2016

  Merabalar anlaşmalı olarak eşimle boşanmak üzereyiz. Kendisi benden nafaka istemedi çocuğumuz da yok buna rağmen hakim nafaka bağlar mı? Bağlasa bile bu ne miktarda olur.saygılarımla.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  SANDRA EMERCE -
  5 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçmem halinde bir ceza alırmıyım. Çok kafama takılan sorular var.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  CANSU KIR -
  7 Ağustos 2016

  Anlaşmalı boşanma davamız Antalya'da görüldü ve karara bağlandı.Karar kapsamında eşime bağlanan yoksulluk nafakasının düşürülmesi için ikamet ettiğim ANKARA Mahkemesine başvurabilirmiyim?Hayırlı,sağlıklı ve huzurlu günler dileğimle.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  ARİ AYŞEN -
  10 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma ile Eşim ayrılmak isdiyor. Ben de isdemiyorum. Eşim bu konuda kararlı yardımcı olurmu sunuz.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  MAHMUT BABAL -
  13 Ağustos 2016

  Ankara'da yasiyorum 32 yasindayim. 8 aydir evliyim ancak esimle anlasmali olarak bosanma karari aldik. Bu konuda nasil bir yol izlemek lazim? Avukat tutacak durumum yok danismanlik ucretleri bile cok fazla. Elim ayagim bagli kaldi. Internetten sizi buldum. Bana yardimci olabilir misiniz acaba? Cevabiniz ricasiyla

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  DÜRİYE ÇAĞIRGAN -
  17 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma bir yıl dolmadanda boşanma olacağını duydum. olur mu

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  EFKAN AKDENİZ -
  1 Eylül 2016

  Boşanmaktan ve anlaşmaktan vazgeçtiğim için itirazda bulundum. Karar bozulup geldi. Şimdi dava nasıl devam edecek.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  İSMAİL ÖZAKGÜN -
  3 Eylül 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme düşünüyorum.. Ama bu işlemi nasıl yapacağımızı bilmiyorum..

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  ZARİFE OR -
  19 Ekim 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davasıile eşim vazgeçer diye oyalamak düzelmesi için dava açtık. ama bu sorunu çözemedik. şuanda karar verildi. Ben bu karardan nasıl dönebilirim.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davasından Vazgeçme - Yorum
  anonim -
  12 Nisan 2017

  İYİ GÜNLER BEN EŞİMDEN AYRILMAK ÜZEREYİM ŞUAN İKİMİZDE BİR DAVA AÇMADIK ANLAŞMALI OLARAK AYRILMAYI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE NAFAKA TALEP ETTİM ZİYNET EŞYALARIMI İSTEDİĞİMDE VE EŞYALARIMI İSTEDİĞİMDE KENDİSİ ZİYNETLER VE NAFAKA ÜZERİNDE OLUMSUZ BAKTIĞINA ÖZELLİKLE NAFAKA İÇİN VE KENDİSİ BANA BEN İŞTEN AYRILDIM SEN BENDEN NAFAKA TALEP EDEMEZSİN DEDİ İŞTEN AYRILDIĞI DOGRU AMA BENİM ARADAĞIM TARİHLERDE BAŞKA BİR İŞE GİRDİĞİNİ ÖĞRENDİM BEN ŞUAN ANNEMİN YANINDAYIM YAKLASIK 8-9 AY OLDU BURAYADA ANNEMİN RAHATSİZLIĞI İÇİN GELDİM VE BURDA TARTIŞMIŞTIK EVLENELİM 3 YIL OLDU EVLİLİĞİMİZİN BAŞLARINDAN BERİ ANNEM BABAMIN AYRILIĞINI VE DÜĞÜNDE BİRŞEY YAPMADIKLARINI HER TARTIŞMADA AİLEMİ AŞAĞILAMALARINDAN DOLAYI VE KENDİ AİLESİNİN SÜREKLİ EVLİLİĞİMİZE KARIŞTIKLARINDAN DOLAYI KAVGA TARTIŞMLAR ÇIKTIĞI İÇİN BU KARARI ALDIK KENDİSİNE BOŞANMA DAVASINI AÇ DEDİĞİM HALDE HALA AÇMA NİYETİNDE DEĞİL HİÇBİR ŞEKİLDE İLETİŞİME GEÇEMİYORUM GEÇSEM DE KAVGA İLE BİTİYOR ŞİMDİ SORUM ŞU BEN BURADA OLDUĞUM İÇİN İŞ KONUSUNDA BİR YERDE BULAMIYORUM 8 AYDIR ANNEMİN VE KARDEŞİMİN MADDİ DESTEKLERİYLE DURUYORUM BOŞANMADAN NAFAKA TALEBİNDE BULUNABİLİRMİYİM BUNUN NE GİBİ EVRAKLARA İHTİYACIM VAR AVUKAT GEREKLİMİ DURUMUM OLMADIĞI İÇİN AVUKAT TUTMAM İMKANSİZ ANNEMİN RAHATSIZLIĞINDAN DOLAYI BURAYA GELDİĞİM İÇİN KİŞİSEL EŞYALRIM KIYAFETLERİM YOK BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Cevapla
   - Yorum
  İlkay Uyar Kaba -
  28 Mayıs 2017

  Anlaşmalı Boşanma davasın bildiği üzere ortak protokol hazırlanarak aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma talep edilir. Aile mahkemesi bu müracaatı inceleyerek şartların uygun olması durumunda boşanmaya karar verir. Verilen boşanma kararı tebliğden itibaren 15 gün içinde itiraz edilmez ise boşanma kararı kesinleşmiş olacaktır. Kesinleşmemiş boşanma kararı ister çekişmeli isterse anlaşmalı boşanma olsa dahi her zaman süresi içinde itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak