Asliye Ceza Mahkemeleri Hangi Davalara Bakar?

Asliye Ceza Mahkemeleri Hangi Davalara Bakar?
Asliye ceza mahkemeleri hangi davalara bakar, Asliye ceza mahkemelerinin görevleri nelerdir? Mahkemeler Kanununa göre, ceza yargılamalarında görevli temel mahkemelerden biri olan Asliye Ceza Mahkemesi, diğer ceza mahkemelerinin görevli olmadığı tüm süreçlerdeki yargılamalarda görevlidir. Ceza davalarında ana kriter kanunların gerektirdiği hapis cezasının süresidir ve 10 yıl veya daha az hapis cezası gerektiren davalar asliye ceza mahkemelerinde görülür. 10'yıl üzerindeki hapis cezaları için ise ağır ceza ma
Asliye ceza mahkemeleri hangi davalara bakar, Asliye ceza mahkemelerinin görevleri nelerdir? Mahkemeler Kanununa göre, ceza yargılamalarında görevli temel mahkemelerden biri olan Asliye Ceza Mahkemesi, diğer ceza mahkemelerinin görevli olmadığı tüm süreçlerdeki yargılamalarda görevlidir. Ceza davalarında ana kriter kanunların gerektirdiği hapis cezasının süresidir ve 10 yıl veya daha az hapis cezası gerektiren davalar asliye ceza mahkemelerinde görülür. 10'yıl üzerindeki hapis cezaları için ise ağır ceza mahkemeleri görevlendirilir. Cezanın üst sınırı mahkemeyi belirler Asliye ceza ve ağır ceza mahkemelerin görevleri belirlenirken, ağırlaştırıcı veya hafifletici nedenler dikkate alınmaksızın ilgili kanunda yer alan suçun cezasının üst sınırının ne olduğu göz önünde bulundurulur.

Asliye Ceza Mahkemeleri Tek Hakimle Yürütülür

Asliye ceza mahkemeleri ile ağır ceza mahkemelerinin akışı aynıdır ve süreç tek hakimle yürütülür. İki yıldan 10 yıla kadar hapis cezasının gerektiği kamu davaları ve kanunların kendi alanına dahil ettiği tüm davalar Asliye Ceza Mahkemelerinde görülür. Aynı zamanda sulh ceza mahkemelerinde alınan bazı kararlarda itiraz merci olan asliye hukuk mahkemeleri, şartlı tahliye kararı ve şartlı tahliye kararının geri alınması yönünde hüküm verebilir. İnfaz hukukunda cezaların toplanmasına yönelik kararlar da alabilen asliye hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri arasındaki görev ve yetkileri ile birleştirme sorunlarını da çözebilir. Vatandaşları ilgilendiren en önemli görevlerinden biri de adli sicil kayıtlarının silinmesi taleplerini karar bağlayan asliye ceza mahkemeleri, reddi hakim ve hakimin çekilmesi kararlarına ilişkin de başvurulacak mahkeme türüdür.

Cumhuriyet Başsavcılıklarındaki Davalardaki Görevleri

Kabahatler kanununa esaslarına yapılacak olan başvuru davaları asliye ceza mahkemelerine yapılmalıdır. Sorgu aşamasındaki davalarda Cumhuriyet Başsavcılıklarının talebi doğrultusunda sorgu hakimliği görevleri de bulunan asliye ceza mahkemeleri, tutuklama, tutukluluk halinin devamı, el koyma, genetik inceleme, vücuttan biyolojik örnek alma, gizlilik el koyma onaması gibi kararları alma yetkisine de sahiptirler.

Asliye Ceza Mahkemeleri Hangi Davalara Bakar?

Bazı para cezalarına ilişkin itirazları karara bağlama, şartlı tahliye ve şartlı tahliye kararının geri alınması, cezaların toplanması gibi kararlar da asliye ceza mahkemelerinin görev alanıdır. Diğer sulh ceza mahkemelerinden gelen talimatları yerine getirmekle de görevlidirler. Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara