Asliye Ceza Mahkemeleri Ne Kadar Sürer? Asliye Ceza Mahkemeleri istinaf ne kadar sürer? Ceza Kaç Yıl?

Asliye Ceza Mahkemeleri Ne Kadar Sürer? Asliye Ceza Mahkemeleri istinaf ne kadar sürer? Ceza Kaç Yıl?
Asliye Ceza Mahkemelerindeki davaların 300 ile 390 gün arasında sonuçlanması hedeflenmektedir. Bu süreç, davaların hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi için belirlenmiştir.

Asliye Ceza Mahkemeleri’nin alanına giren suçlarda yargılama süresi yargılaması yapılan suçun niteliğine ve suç şekline göre sonuçlandırılmaktadır. Özellikle delil durumu, tanık sayısı, yargılanan kişiler gibi etkenlere ceza yargılamalarının neticelenme süresini etkileyen faktörlerdendir.

Asliye Ceza Mahkemeleri, ceza sınırı genellikle 10 yıl ve altında olan hapis cezalarına ilişkin suçlara ve kanunda belirlenmiş özel suç tiplerine uygun yargılamalar yapan bir müessesedir.

Asliye Ceza Mahkemeleri Ne Kadar Sürer?

Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalar, genellikle 10 yıl ve daha az hapis cezası gerektiren suçlar için görevlendirilmiştir. Yeni hedef süre uygulaması ile bu mahkemelerde görülen davaların 300 ile 390 gün içinde sonuçlanması hedeflenmektedir.

Asliye Ceza Mahkemesi Ne Karar Verir?

Asliye Ceza Mahkemesi, yaralama, zarar verme, alı koyma ve yargıyı kandırma gibi suçlarda adli para cezası veya hapis cezası gibi yaptırımlar uygular. 10 yıla kadar olan cezalar Asliye Ceza Mahkemelerinde görülür.

Asliye Ceza Mahkemesi İlk Duruşmada Ne Olur?

Ceza davalarının ilk duruşmasında iddianame sanığa okunur ve ilk olarak sanığın savunması alınır. Sonrasında varsa şikayetçi taraf dinlenir ve davaya katılma talebi sorgulanır.

Asliye Ceza Mahkemesi Kaç Celse Sürer?

Asliye Ceza Mahkemelerindeki davalar, davanın özelliklerine ve delillerine bağlı olarak genellikle dört veya beş celse sürer.

Asliye Ceza Gerekçeli Karar Kaç Günde Çıkar?

Ceza mahkemelerinde görülen davalarda, kararın verildiği tarihten itibaren gerekçeli kararın 15 gün içinde hazırlanması beklenir. Hukuk mahkemelerinde ise bu süre bir aydır.

Asliye Ceza Mahkemeleri İstinaf Ne Kadar Sürer?

Asliye Ceza Mahkemesi kararlarına karşı istinaf başvurusu için, kararı duruşmada öğrenenler bakımından 7 günlük bir süre vardır. İstinaf süreci, bölgenin adli yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 9 ay ile 12 ay arasında sürer.

Asliye Ceza Davaları Ne Kadar Sürer?

İster suçtan zarar gören bir kimse olun isterseniz de sanık pozisyonunda yargılaması yapılan bir kimse olun Asliye Ceza Mahkemeleri ne kadar sürer konusu oldukça merak edilmektedir. Asliye Ceza Mahkemeleri genellikle 10 yıl ve daha az hapis cezasını gerektiren suçlara ve kanunda bu mahkemenin görev alanına giren suçlara bakmakla görevlidir.

Yeni çıkan yargıda hedef süre uygulamasıyla birlikte Asliye Ceza Mahkemesi kararları için 300 ila 390 gün içinde sonuçlandırılması için hedef süre konulmuştur.

Yaklaşık 10 ay ile 13 ay arasında neticelendirilmesi öngörülen Asliye Ceza davalarının ne zaman karara bağlanacağı konusunda net bir süre söylemek mümkün değildir. Her dosya ve suç tipi kendi özelinde değerlendirilmeli ve hukuki yardım alarak uzman avukatlık bürolarından yardım alınmalıdır.

Mahkemede avukatsız savunma kanun ve hukuk bilgisine sahip olmayan kimseler için ceza yargılamalarında daha vahim sonuçların elde edilmesine neden olabilir. Bu sebeple iyi bir avukat tutarak Asliye Ceza davalarınızı takip ettirebilir ve deneyimli avukatlık bürolarından hukuki yardım alabilirsiniz.

Asliye Ceza Mahkemeleri Hangi Davalara Bakar?

Asliye ceza mahkemesi davaları tek hakimle yürütülen ve belli suç tiplerinin yargılaması yapılan mahkemelerdir. Asliye ceza mahkemeleri genel kural olarak suçun cezasının üst sınırının 10 yıl veya daha az hapis cezasını gerektirdiği dava ve işlere bakmakla görevlidir.

Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen aşağıdaki suç tipleri de asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlardandır:

 • Kasten yaralama,
 • Taksirle yaralama,
 • Cinsel taciz,
 • Basit cinsel saldırı,
 • Uyuşturucu kullanılmasını kolaylaştırma,
 • Vergi kaçakçılığı suçları,
 • Tehdit,
 • Hakaret,
 • Şantaj,
 • Hırsızlık,
 • Mala zarar verme,
 • Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma,
 • Parada sahtecilik,
 • Cumhurbaşkanına hakaret,
 • Güveni kötüye kullanma,
 • Basit dolandırıcılık suçu,
 • Trafik güvenliğini tehlikeye sokma

Gibi suçlar en sık karşılaşılan asliye ceza davalarıdır. Bu davalar delil durumu, tanıkların ve sanıkların mahkemede hazır edilmesi gibi etkenlere bağlı olarak 4-5 celse içinde sonuçlanan davalardır.

Asliye Ceza Mahkemesi Ne Ceza Verir?

Asliye mahkemesi ne ceza verir konusu her suça, davaya ve kişinin durumuna göre farklılık arz etmektedir. Üst sınırı 10 yıl ve daha az hapis cezasını gerektiren suçlara bakan asliye ceza mahkemelerinde;

 • Süreli hapis cezası,
 • Süreli hapis cezası ile birlikte para cezası,
 • Adli para cezası,
 • Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (cezası iki yıl ve daha aşağı hapis cezasını gerektiren suçlarda)

Şeklinde kararlar verilebildiği gibi iyi bir avukatla savunma yapılması halinde beraat kararı da alınabilmektedir. Asliye ceza davası kararları kesin kararlar değildir. Bu mahkemeden karar alınsa bile üst mahkemeye temyiz edilmesi kararın kesinleştiğini engellediğinden dolayı asliye ceza davası kararlarına deneyimli avukatlar yardımıyla itiraz etmek önem arz etmektedir. Makalede Asliye Ceza Mahkemeleri Ne Kadar Sürer? konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Ceza Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara