Boşanma Hukuku Davaları

Boşanma Hukuku Davaları
Boşanma İş Miras İcra Hukuku Davaları BOŞANMA DAVALARINDA AVUKATLIK VE DANIŞMANLIK Boşanma Aile hukuku içerisinde önemli bir yer tutan ve hakların korunması açısında bilgi sahibi olmak faydalık olacaktır. Boşanma davalarında kusur neden önemli olduğu, bu kusur sonucu evliliğin sonlanması sonucu dava açan eşe maddi, manevi tazminat ödeneceği, bunun yanında velayet ve...
Boşanma Hukuku Davaları Ankara konusu açıklamaları yer almıştır. Boşanma Davası Nasıl Açılır Boşanma davasının açılması ve takip edilmesi bu konuda uzman avukatlık büroları tarafından takip edilmelidir. Boşanma davası türlerine göre anlaşmalı ve çekişmeli boşanmalar olarak ikiye ayrılmakta ve dilekçe ile mahkemeye başvurarak boşanma davası açılmaktadır. Anlaşmalı boşanmalarda anlaşmalı boşanma protokolü imzalanarak tek celse de dava sonuçlandırılırsa da çekişmeli boşanmalarda davalar daha uzun sürmektedir.

Boşanma Hukuku Davaları Dilekçesi

Boşanma davası anlaşmalı boşanmalarda eşlerden ikisinin çekişmeli boşanmalarda ise yalnızca boşanma talebinde bulunan eşin mahkemeye dilekçe yoluyla başvurmasıyla açılmaktadır. Boşanma dava dilekçesi boşanma davasına konu olan olayların net ve yalın bir biçimde anlatıldığı ve belli şekil şartlarına uyularak düzenlendiği bir belgedir. Hakların korunması ve yaşanan olayların açık bir şekilde ifade edilmesi için boşanma dava dilekçesi deneyimli kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Boşanma davası dilekçesi 2019 yılında da boşanma davasının gidişatında en önemli belgelerden biridir. Dilekçenin giriş bölümüne davalı ve davacının ad soyadları ve kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, varsa avukatların ad soyadı ve iletişim bilgileri, davanın konusu gibi temel bilgiler yazılmalı, açıklamalar bölümünde ise evlilikte yaşanan olaylar ve boşanma gerekçelerine değinilmelidir. En sonda ise ekonomik durumlar ortaya koyularak tazminat, nafaka, çocuklar ile ilgili talepler ve boşanma talepleri ifade edilerek dilekçe tamamlanmalı, dilekçeye ek tüm deliller ise mahkeme açılırken bu dilekçeyle birlikte dava dilekçesine eklenmelidir. Boşanma Hukuku Davaları Masraf Ve Ücretleri Boşanma davası ücretleri davanın anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğuna göre farklılık arz etmektedir. Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarında harç bedeli yaklaşık 50 TL’dir. Harç bedeli dışında tanıklar için ödenen bedeller, posta giderleri, delillerden kaynaklanan mahkeme ve bilirkişi giderleri boşanma davasının masraf kalemlerindendir. Anlaşmalı boşanmalarda yaklaşık 300-500 TL çekişmeli boşanma davalarında ise 800-1000 TL arasında mahkeme masrafı çıkmaktadır. Boşanma davası avukat ücreti 2019 yılında da belli tarifeler üzerinden gerçekleşmektedir. Tutacağınız avukat ile yüz yüze görüşerek avukatlık ücretleri hakkında bilgi almak daha doğru bir tercih olacaktır.

Boşanma Hukuku Davaları Açma

Boşanma davası açma anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası açılarak başlatılmaktadır. Boşanma davasının türü ne olursa olsun ikametgahın bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesi boşanma konusunda görevli ve yetkili mahkemedir. Anlaşmalı boşanma davasında anlaşmalı boşanma protokolü imzalanarak tek celsede boşanma işlemi gerçekleşmektedir. Çekişmeli boşanmalarda dava açılmasına neden olan sebebin ortaya konulması ve boşanma davasının ne için açıldığının belirlenmesi gerekmektedir. Zina, terk, akıl hastalığı, haysiyetsiz yaşam sürme, hayata kast etme, kötü ve onur kırıcı davranışta bulunma gibi pek çok sebebe bağlı olarak çekişmeli boşanma davası açılabilmektedir. Hangi konuda boşanma davası açılması konusunda tereddüt yaşıyorsanız ve kanuni dayanaklarla ilgili bilgi sahibi almak istiyorsanız aile hukuku alanında deneyimli avukatlık bürolarından yararlanmanız boşanmanın daha hızlı sonuçlanmasını kolaylaştıracaktır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz. İlkay hukuk bürosu telefon numaraları olan 0312 995 02 02, 0545 229 25 05 ve 0312 229 25 05  sabit ve cep telefonlarından Ankara/Çankaya adresindeki ofisini arayabilirsiniz.

Boşanma Hukuku Davaları Avukat ve Danışmanlık

Boşanma Aile hukuku içerisinde önemli bir yer tutan ve hakların korunması açısında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Boşanma davalarında kusur neden önemli olduğu, bu kusur sonucu evliliğin sonlanması sonucu dava açan eşe maddi, manevi tazminat ödeneceği, bunun yanında velayet ve nafaka konularında yasal hakların neler olunacağı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Boşanma davasının sonuçlanması için bilinmesi eşlerin velayet, nafaka, tazminat, mal paylaşım konuların çözülmesi sonucu aile mahkemesinin boşanmaya karar vereceği unutulmamalıdır.

İcra Hukuku Davaları Nasıl Açılır?

Boşanma davasının sonuçları eşlere birtakım haklar ve sorumluluklar yüklemektedir. Eşlerden biri çocukların bakımını üstlenmişse diğer eş iştirak nafakası ödemek zorunda kalabilir. Boşanma davası nasıl açılır sorusu kadar boşanma sonrasında icra davası nasıl açılır konusu da merak edilmektedir. Şayet eşlerden birinin boşanma sebebiyle iştirak nafakası ödemesine karar verilmişse icra müdürlüğüne başvurarak ödenmeyen nafaka sebebiyle icra takibi başlatalı bilmektedir.

İş Hukuku Davaları ve Arabuluculuk

01.01.2018 Tarihinden itibaren işçi tazminatlarını almak için yada işten haksız çıkarılması neticesinde İşe iade talebi var ise dava açmadan önce Arabulucuya başvurması zorunlu hale gelmiştir. Yani iş mahkemesine artık direk dava açılamayacak, arabuluculuk sürecinin olumsuz olması durumunda dava açabilmektedir. Hukuku Davaları Açma Ankara Adliyeleri Nerede Etimesgut İlçesi ve büyük mahallerinden eryaman gibi yerleşim yerlerinde ikamet eden vatandaşlarımız dava açmaları durumunda Ankara Batı Adliyesine Müracaat etmeleri gerekmektedir. Etimesgut, eryaman yerleşim birimlerinden Ankara Batı Adliyesine ulaşım ortalama 10 dk ile 30 dk ararsın da sürmektedir. Dava türüne göre dava dilekçesi hazırlanarak Batı Adliyesinin Tevzi Bürosuna müracaat edilerek, dava harç ve masrafları yatırılarak davanız açılabilmektedir. İstenildiği takdirde davanızı Ankara Barosuna kayıtlı, Avukatları aracılığı ile vekalet vermeniz durumunda takip edebilirler. Ankarada Avukat büroları genel adliye yakınına konuşlanmıştır. Yenimahalle, batıkent, çankaya, altındağ, mamak gibi büyük semtler ankara adliyesinde boşanma, iş hukuku tazminat ve diğer davalarını açmaktadırlar. Eryaman, etimesgut ve sincan gibi ilçeler boşanma iş hukuku ve miras davalarını sincan ilçesinde bulunan Batı adliyesinde davaları açılmaktadır.

Bu haber toplam 260 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara