Davalarda Tahmini Süre Uygulaması Nedir?

Davalarda Tahmini Süre Uygulaması Nedir?
Davalarda Tahmini Süre Uygulaması Nedir? | Uygulama Ne Zaman Başladı? Türk hukuk sisteminde en çok şikayet edilen konuların başında dava süreleri geliyor. Sistemin tüm taraflarının şikayetçi olduğu uzun süren yargılama süreçleri, bir türlü sona ermeyen davalar sonrasında Adalet Bakanlığı bu sorunun çözümü için hareket geçmişti. Adalet kavramı zamanla çok ilgili...
Davalarda Tahmini Süre Uygulaması Nedir? Uygulama Ne Zaman Başladı? Türk hukuk sisteminde en çok şikayet edilen konuların başında dava süreleri geliyor. Sistemin tüm taraflarının şikayetçi olduğu uzun süren yargılama süreçleri, bir türlü sona ermeyen davalar sonrasında Adalet Bakanlığı bu sorunun çözümü için hareket geçmişti. Adalet kavramı zamanla çok ilgili olduğu için bu sorunun çözülmesi Türk adalet sistemi için çok büyük önem taşıyordu. Yapılan çalışmalar neticesinde dava sürelerinin iyileştirilmesi için Soruşturma, Kovuşturma veya Yargılama Hedef Sürelerinin Belirlenmesi ve Uygulanmasına ilişkin Yönetmelik 2017 yılının Haziran ayında Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Dava ve soruşturmalarda tahmini sürelerin belirlenmesine yönelik çalışmaların temelini oluşturan 30105 sayılı yönetmelik 1 Eylül 2017 tarihinden bu yana yürürlükte. Davalarda Tahmini Süre Uygulaması Nedir?

Tahmini Süreler Dava Tevzi Formlarında Belirtilecek

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte hukuk, vergi ve idare mahkemelerindeki davalarda geçen azami süreler dava tevzi formlarında belirtiliyor. Davalı tarafa yazılı olarak dava dilekçesi eki ile gönderilen süreleri içeren belgeler soruşturma bürosu tarafından veriliyor. Davalarda Tahmini Süre Uygulaması Nedir?

Tahmini Süreler Bu İfade ile Belirtilecek

Yeni uygulama sayesinde davadaki tüm taraflar geçecek olan süreye ilişkin bilgilendirilmiş oluyor. Dava tevzi formunda dava süreleri ile ilgili bölüm Dosyanız için belirlenen tahmini süre ... gündür şeklinde bir ifade yer alıyor. | Davalarda Tahmini Süre Uygulaması Nedir?

Dava Tevzi Dosyalarında Belirtilen Bu Sürelerin Başlangıcı Ne Zaman Kabul Edilecek?

1 Eylül 2017 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemede tahmini sürelerin başlangıcı için şu ifadelere yer verilmiştir:
  • Soruşturma işlemlerinde suç şüphesinin yetkili mercilerce öğrenildiği,
  • Ceza mahkemeleri için iddianamenin kabul edildiği,
  • Hukuk, iade ve vergi mahkemelerinde davanın esas kaydının yapıldığı,
  • Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinde dosyanın daireye geldiği tarihte başlar.

Bu haber toplam 775 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara