Düğün İptal Olunca Kaporayı Geri Alabilir miyim? Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaparo İade Edilmeli…

Düğün İptal Olunca Kaporayı Geri Alabilir miyim? Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaparo İade Edilmeli…
Düğün İptal Olunca Kaporayı Geri Alabilir miyim? Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaparo İade Edilmeli… Evlilik hazırlığında olan çiftler, düğünlerinin de en güzel akşamları olabilmesi için bu alandaki organizasyonları araştırıyor ancak bu aşamada işler kimi zaman zorlu bir hal alabiliyor. İşte bu gibi durumlarda, hazırlık aşamasındaki çiftler evliliğin veya düğünün doğru bir karar olmayabileceğinden yola çıkarak, organizasyondan vazgeçebiliyor. Bu da o ana kadar yapılmış olan harcamalar için zor durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Satın alma işlemlerinde, alıcının ön rezervasyon veya işi sağlama amacıyla bıraktığı paralar kaparo olarak kabul ediliyor ve bu paralar çoğu zaman geri ödenmiyor. Ancak düğünler için bu durum artık geçerli değil. İşte detaylar… Düğün organizasyonları, hazırlık sürecinde çok zorlu hallere dönüşebiliyor. Çiftler, en güzel şekilde geçirmek istedikleri gün için masraflara girerken, organizasyonun yapılacağı yere de düğün öncesi ödemeler yapılabiliyor. Ancak bu organizasyonların çeşitli nedenlerle iptalinden kaynaklanan sorunlar, çoğu zaman çiftlerin maddi anlamda zarara uğramasına neden oluyor.

Düğün İptal Olunca Kaporayı Geri Alabilir miyim?

Evlenmeye karar veren bir çift, bir şirketle düğün organizasyonu için sözleşme imzaladı ve söz konusu sözleşmede, “Alınan kaparo iade edilemez” ifadesi yer alıyordu. Çiftin düğünü, sözleşmede anlaşılan tarihe 30 gün kala iptal oldu ancak işletmeci tarafı kaparo olarak alınan parayı ödemek istemedi. Bunun üzerine işletmeci, 30 gün kala o tarihe yeni bir iş alamayacağını belirterek ödemenin tamamını taleple icra takibi başlattı. Mahkeme ise davanın reddine hükmederken, Adalet Bakanlığı da kararın kanun yararına bozulmasını talep etti.

“Haksız Şart” Gerekçesi: Yargıtay’dan Emsal Karar: Kaparo İade Edilmeli…

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, düğün organizasyonu sözleşmesinde bulunan “Alınan kaparo iade edilemez" ifadesinin geçersiz olduğuna hükmetti ve emsal niteliği taşıyan bu karara göre artık düğün, 30 gün kala iptal edilse bile artık çiftler kaparo iadesi alabilecek. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararında “Merasimden vazgeçildiği takdirde aynı tarihli gün ve saat satılmaz ise anlaşmadaki ücret tam alınır” ibaresi “haksız şart” sayılarak iptal edildi. Bu karara göre, artık düğün organizasyonları, anlaşılan tarihten 30 gün önce iptal edilse de işletmeci kaparoyu iade edecek. Daha Fazla Bilgi İçin: Sözleşmenin İptali Davası

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara