Torba Yasasında Neler Var 2019

Torba Yasasında Neler Var 2019
Torba Yasası 'Torba Yasa'dan nasıl yararlanırsınız? Başvuru ne zaman? Taksit imkânı var mı? Dava, İnceleme, uzlaşma safhasındaki işlemler! AF DÖNEMLERİ Vergi borçlarında tarih 31.12.2010'dur. Yani, 31.12 2010 tarihine kadar vadesi geldiği halde ödenmemiş kamu alacakları af kapsamındadır. Matrah affında dönem 2006-2009 yıllarıdır. Yani, gelir, kurumlar ve katma değer...
Torba Yasasında Neler Var 2019? Torba yasası nedir sorusuna verilebilecek yanıt hükümetin birbirinden pek çok sayıda kanunu tek bir kanun tasarısıyla değiştirilmesi olarak gösterilebilir. Bu yasa tasarıları içerisinde birçok farklı konu söz konusu olabiliyor. Bu konuların da birbirleriyle ilişki olması şart değildir. Torba yasası sayesinde bu kadar farklı konulara ait yasalar tek bir kanun teklifi ile Meclis çoğunluğunun oyunu alınmasının ardından değiştirilebiliyor.

2019 Torba Yasasında Neler Var?

Son torba yasası düzenlemesinde 71 farklı madde teklifi yer alıyor. 2019 torba yasası maddelerinden bir tanesi kitap ve dergilerden KDV alınmayacak olmasıdır. Son dönemde kağıda gelen zam ile birlikte kitap fiyatlarında da yükseliş olması tepki çekmişti. Bu yasa teklifi ile de büyük artışların önüne geçilmeye çalışılacak. Bir diğer madde ise tarımsal üretimin sürdürülebilirliği desteklenebilmesi için üreticilerin tarımsal kredi borçlarını yapılandırma imkanının sunulmuş olmasıdır.

Yeni Torba Yasasına Göre Engelli Yardımları

Yeni torba yasasının maddelerinden bir tanesi bakıma ihtiyacı olan engelliler ile ilgili. Bu maddeye göre ramazan ve kurban bayramlarında yapılan ikramiye ödemelerine bakılmaksızın engellilerin mevcut yardım ve hizmetlerden faydalanmaya devam edebilmesinin önü açıldı. Ayrıca bu nedenden dolayı yardımı kesilmiş olan kişiler de geriye yönelik ödemelerini alabilecekler.

Torba Yasası İle Akaryakıt Temininde Avantaj

Torba yasaları birden fazla kanun teklifini tek bir kanun tasarısı ile meclisi sunulması anlamına gelir. Çıkarılan son torba yasasında da tarımsal faaliyetler, yardımlar gibi pek çok konu hakkında kanun tasarısı mevcuttur. Yeni torba yasasında Petrol Piyasası Kanununda da değişikliğe gidildi. Buna göre serbest kullanıcıların stok ve işletme maliyetlerinin düşürülesi ile akaryakıt temininde de avantajlar sağlanmaya çalışılacak.

Torba Yasası Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Torba yasası ne zaman yürürlüğe girecek sorusunun yanıtını verebilmek için mecliste tüm maddelerin görüşülmesinin tamamlanması gereklidir. Torba yasası 2019’da da 71 maddelik yasa tasarısı mevcuttur. Bu maddelerin meclisten onayının geçmesinin ardından karar Cumhurbaşkanına sunulacak. Cumhurbaşkanı’nın da onay vermesinin ardından karar resmi gazetede yayınlanacak. Torba yasasının resmi gazetede yayınlanması da bu yasaların yürürlüğe girdiği anlamına gelecek. Torba Yasası, Torba Yasa'dan nasıl yararlanırsınız? Başvuru ne zaman? Taksit imkânı var mı? Dava, İnceleme, uzlaşma safhasındaki işlemler!  Torba Yasası Af Dönemleri, Başvuru Ne Zaman, Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılması şeklinde merak edilen konularda çalışma olup beklentiler için yasalaşması beklenmektedir. Makalede İş Sözleşmesinin Haklı Nedenlerle İşverence Feshi konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 137 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara