Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl Yapılır?

Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl Yapılır?

Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl Yapılır?

Hukuk sistemimizde bir koruma tedbiri olarak uygulanan tutuklama kararı, herhangi bir hukuksuzluk durumuna bağlı olarak şüpheli veya sanığın kaçma ya da konuya ilişkin delilleri karartma ihtimali söz konusu olduğu durumda, bu hallerin önlenmesi için gerçekleştirilen önleyici bir tedbirdir.

Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl Yapılır?

Yetkili hakim tutuklama ilamını dilerse davanın soruşturma aşamasında dilerse de kovuşturma aşamasında verme yetkisine sahiptir.

İlgili kanunlarımızda yer alan hükümlere göre savcıların tutuklama kararı vermesi mümkün değildir. Nitekim herhangi bir davanın soruşturma aşamasında şüpheli ya da sanık hakkında tutuklama kararını sulh ceza hakimliği verme yetkisine sahiptir. Bunun akabinde davanın kovuşturma aşamasında yani dava başvurusunun yetkili mahkeme tarafından kabul edilip davanın açılmasının akabinde söz konusu ceza davası hangi mahkemede görülüyor ise o mahkemenin hakimi, hukuk adına tutuklama kararı verebilmektedir.

Tutulama Kararı Yerine Adli Kontrol Kararı

Bazı durumlarda yetkili hakim, şüpheli veya sanıklar hakkında tutuklama kararı yerine adli kontrol kararı da verebilmektedir. Bu durumda tutuklama kararı yerine adli kontrol kararı verilmesiyle yargılama sürecinin daha da hızlanması söz konusu olacak ve daha sağlıklı bir şekilde ilerleyecek olması gündeme geliyorsa eğer, hakimin tutuklama kararı yerine adli kontrol kararı vermesi mümkün olmaktadır. Öte yandan bu karar yukarıda belirttiğimiz gibi tamamen hakimin görev ve yetki alanında yer almaktadır.

Mahkeme tarafından tutuklama kararı verilmesinde iki unsur önere çıkmaktadır. Bunlar; delillere müdahale edilmesinin önüne geçmek ve sanığın kaçmasını önlemektir. Bunun yanında söz konusu haller dışında sanık veya şüphelinin mağdurlara baskı yapma veya etkileme durumu da söz konusu olduğunda tutuklama kararı verilebilmektedir. Tutuklama kararı geçici bir karardır. Dolayısıyla tutuklama nedenleri ortadan kalkması durumunda bu önleyici tedbire de son verilmektedir.

Tutuklama Kararına İtiraz

Tutuklama kararına itiraz; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa maddeleri ile belirlenen ve davada sanık veya şüpheli olarak görülen kişiye tanınan en önemli haklar arasında yer almaktadır. Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre tutuklamaya itiraz etme süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. Bu durumda şüpheli olarak tutuklanan kişinin yasal temsilcisi veya eşi dahi söz konusu karara itiraz edebilme hakkına sahiptir.

Sulh ceza hakimliği tarafından verilen tutuklama kararları yine bu mahkeme tarafından değerlendirmeye alınırken, asliye ceza hakimliği tarafından verilen kararlar ise ağır ceza mahkemesi tarafından incelenmektedir. Asliye ceza mahkemesinde yargılama dahilinde tutuklama süresi en fazla 1 yıl olmaktadır. Tutuklama kararının verilebilmesi için sanık veya şüpheli hakkında suçu işlediğine dair makul bir şüphe bulunmalıdır.

Ceza Hukuku avukat ve danışma konularını okumak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 209 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara