UYAP Dosya Sorgulama

UYAP Dosya Sorgulama
Uyap Dosya Sorgulama | Yargı İşlemleri Artık Daha Kolay UYAP ile internet üzerinden, taraf olduğunuz dosyalar hakkındaki temel bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz. DAVA DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR? *Uyap dosya sorgulama yapılmak isteniyorsa, google uyap dosya sorgulama yazarak ilgili sayfalar kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yukarda sayfamızda belirtmiş...
UYAP Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır? UYAP sistemi ile dava dosyalarının sorgulanması vatandaşların adli durumları ile ilgili tüm detaylarını internet üzerinden öğrenmesine olanak tanır. Vatandaşlar UYAP sistemi sayesinde mevcut mahkemeler ile ilgili tüm takip işlemlerini kolay bir şekilde online olarak görüntüleyebilir. E- devlet kapısı aracılığı ile sorgulanabilen UYAP sistemi aracılığı ile UYAP dosya sorgulama sayesinde:
  • Adınıza açılmış tüm davaları,
  • Davaların işleyiş sürecini,
  • Dava gelişimlerini öğrenebilirsiniz.
Bu sistem sayesinde mahkeme dosya sorgulama işlemleri ile vatandaşlar davaları ile ilgili bilgilere ulaşabilir ya da adlarına açılmış dava olup olmadığını kontrol edebilir. Uygulamanın ücretsiz olması sayesinde her vatandaş için avantajlı bir sistem olan UYAP e- devlet üzerinden dava durumlarının sorgulanmasını sağlamaktadır.

UYAP ile Dava Süreci Nasıl Sorgulanır?

Alo dava sorgulama dışında mahkeme dosyaları internet üzerinden sorgulanabilir. Sorgulama yapacak olan vatandaşların e- devlet kapısına giriş yapması yeterlidir. E- devlet sistemine girmek için ise:
  • TC Kimlik Numarası,
  • E-devlet şifresi olması yeterlidir.
E- devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile 2 TL karşılığında E-devlet şifresi alabilirsiniz. Ancak e-devlet dışında bu dosyaların sorgulanabilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra sistem üzerinden dosya sorgulama dışında, Yargıtay dosya sorgulama sistemlerine de giriş yapılabilir. Vatandaşlar bu sistem aracılığı ile ücretsiz olarak defalarca sorgulama yapılabilir ve bilgi alınabilir. Online olarak adli sicil kaydı gibi belgeler de e- devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir. Bu sistem aracılığı ile davanın durumu, dosyaların adımları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

UYAP ile Online Olarak Dava Sorgulama

E-devlet ile dava sorgulama sisteminden faydalanmak için UYAP sisteminin bulunduğu e-devlet kapısına giriş yapmak yeterli olacaktır. E- devlet sistemine kimlik doğrulama yapıp girişi sağladıktan sonra hakkınızda açılmış davalar hakkında bilgi sahibi olabilir, davaların durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Bu sistemden TC kimlik numarası olan tüm vatandaşlar kolayca yararlanabilir. TC kimlik numarası ve e-devlet ile giriş yapılan bu sistem sayesinde dilediğiniz zaman dosyalarınız hakkında ücretsiz bilgi edinebilir ve dosyalarınızın durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

UYAP Dosya Sorgulama

Mahkeme dava dosyası sorgulama işlemleri dijital ortamda da yapılabiliyor. Adalet Bakanlığı UYAP Bilişim Sistemi olarak bilinen dijital platform sayesinde, vatandaşlar hakkında açılan davalara, dava dosyalarının akıbetine, alınan kararlara kolayca ulaşabiliyor. Peki UYAP'a nasıl girilir? UYAP'ta dava dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılır? | UYAP Dosya Sorgulama Türkiye'de vatandaşlar devlet dairelerinde gerçekleştirdikleri birçok işlemi artık e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyor. Belediyeler, kaymakamlıklar, bakanlıklar, nüfus müdürlükleri, adliyeler, emniyet genel müdürlükleri ve daha birçok devlet dairesinde, bazen saatlerce sıra beklemek zorunda kaldığımız işlemler e-Devlet sayesinde birkaç tıkla saniyeler içerisinde halledilebiliyor. Zaman tasarrufu bakımından çok büyük avantaj sağlayan e-Devlet işlemleri sayesinde hem devlet her yıl tonlarca kağıttan tasarruf edilirken, işlem bedelleri de tarihe karıştı. e-Devlet kapısında vatandaşlara sunulan hizmetler arasında UYAP dava dosyası sorgulama işlemi de mevcut. UYAP sayesinde hakkınızda açılan davalar olup olmadığını öğrenebilir, açılan davaları takip edebilir, dava sonuçlarına ulaşabilirsiniz. | UYAP Dosya Sorgulama

E-Devlet Üzerinden UYAP Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

UYAP ile dava dosyası sorgulamak için E-Devlet kapısının internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresini ya da UYAP bilişimi sisteminin resmi internet sitesi olan vatadas.uyap.gov.tr adreslerinden birisini ziyaret edebilirsiniz. Zaten UYAP'ın resmi sitesi de sizi e-Devlet kapısına yönlendiriyor. Bu adresler üzerinden girdiğinizde kimlik bilgisi doğrulaması yapılabilmesi adına, T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi ilgili alanlara yazarak portala erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet'e girdiğinizde kurumlar bölümüne tıklayarak, açılan sayfada Adalet Bakanlığı menüsünü açabilirsiniz. Açılan menüde karşınıza çıkan işlemlerden Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetleri başlığının altında dosya sorgulama linkine tıklayarak hakkınızda açılan bir dava olup olmadığını öğrenebilirsiniz (UYAP Dosya Sorgulama).

UYAP Dosya Sorgulama Uyap Vatandaş Girişi

Ayrıca yine e-Devlet üzerindeki Adalet Bakanlığı hizmetleri altında yer alan bölümde UYAP vatandaş girişine tıklayarak UYAP bilişim sistemi uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Uygulamaya yönlendirildiğinizde açılan UYAP Vatandaş uygulamasında çok daha detaylı olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sol menüde yer alan işlemlerden dosya sorgulama seçeneğini ziyaret ederseniz. Dosya sorgulama ekranında "Yargı Türü", "Yargı Birimi", "Mahkeme" bölümlerini doldurarak arama yapabilirsiniz. Sadece açık olan dosyaları değil, adınıza olan kapanmış dava dosyalarını da inceleyebilirsiniz.  UYAP üzerinden alacağınız her türlü belgelerin resmiyeti de bulunmaktadır. | UYAP Dosya Sorgulama

Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara