Bilişim Suçları Davaları | Ankara Avukat | Avukatlık ve Danışmanlık

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Bilişim Suçları Davaları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Avukatlık ve Danışmanlık  > Bilişim Suçları Davaları

Bilişim Suçları Davaları

Bilişim Suçları Davaları

Bilişim Suçları Davaları, Teknolojinin gelişimiyle birlikte karşımıza çıkan bilişim kavramı, internet ve bilgisayar teknolojisinin bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır. İnternetin hemen her alanda kullanılması, bilişim konusunda karşımıza çıkan suçları da beraberinde getirmektedir. Bilgisayar korsanları olarak anılan bilişim suçluları, kişisel veya kurumsal olarak kullanılan internet sitelerini hedef alarak, haksız kazanç, sisteme izinsiz giriş ve buna benzer zararlar vermektedir.

Bilişim suçları şikayet dilekçesi vermek isteyen insanların uygulaması gereken yöntem, öncelikle polise başvurmak olacaktır. Polise yapılacak olan başvuru sonrası, ipucu ve delillerin toplanması aşaması başlayacaktır. Suç oluşturacak delillere ulaşıldığında, dosya oluşturulup savcılığa gönderilir. Savcılığın dosyayı kabul etmesinin ardından dava açılabilmektedir.

Bilişim suçları şikayet dilekçesini oluşturmadan önce yapılması gereken şey ise, bilişim suçları konusunda bilinçli hale gelmek olacaktır. Yeni sayılabilecek bir kavram olan bilişim suçları, TCK bünyesinde pek çok madde ile bulunmaktadır. Bilişim suçlarında kullanılan bilgisayarlar, suç aleti olarak nitelendirilebileceği gibi suçun hedef olduğu nesne olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bilgisayar korsanlarının hedef aldığı bilgisayarlar ve bilgisayar sistemleri, insanların kişisel bilgilerini saklamaktadır.

Bu bilgilere izinsiz erişim sağlamak amacıyla sistemin işleyişinin bozulması, sistemin tamamen veya kısmen çökertilmesi, suç unsuru olarak görülmektedir. Bilgisayarların veri tabanlarında saklanan bilgilerin izinsiz olarak alınması ve umuma açık yerlerde dağıtılması da aynı şekilde suç unsuru sayılmaktadır. En çok karşılaşılan bilişim suçlarından biri de telif hakkı konusunda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle müzik ve film medya ortamlarının izinsiz çoğaltılması, kopyalanması ve dağıtılması, hem para cezası hem de hapis cezası ile sonuçlanmaktadır.

Bilişim suçları şikayet dilekçesi oluşturmanız için yeterli olacak bu sebeplerden sonra, suçlu olarak addedilen kişi hakkında dava açılması mümkün olacaktır. Bu davaların sonuçlanması ise, birkaç yıl sürebilmektedir.

Bilişim suçları ile mücadele için oluşturulmuş olan TİB, suç işleyen veya suça teşebbüs eden kişilerin izini sürmektedir. Son günlerde tartışılan internette sansür yasası, bilişim suçlarında çok daha büyük yaptırımların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Hafif ve ağır olarak ayrılan bilişim suçları, bu özelliklerine göre cezalandırılmaktadır. Hafif suçlara örnek olarak gösterilebilecek olan yasaklı siteler, TİB tarafından erişime kapatılmaktadır. Bir internet sitesi telif hakkı nedeniyle kapatılıyor ise, kapatma cezasının yanında maddi tazminat davası açmak da mümkün olacaktır. (Bilişim Suçları Davaları)

Maddi tazminat davasına ek olarak verilebilecek olan hapis cezası, suçların tekrar işlenmemesi için caydırıcı bir etki de sağlamaktadır.

İzinsiz olarak banka hesaplarına girilip maddi kazanç sağlaması, devlet kurumlarına ait olan sitelerin veri tabanlarına girilip kişisel bilgilerin dışarı sızdırılması, e-ticaret sitelerinde kullanılan kredi kartı hesaplarının ele geçirilerek maddi kazanç elde edilmesi ve buna benzer pek çok konu hakkında bilişim suçları şikayet dilekçesi oluşturarak dava açılmasını sağlayabilirsiniz.

Ağır suçlar kapsamına giren bu konularda cezalandırma ise, ağır hapis cezası ve ek olarak para cezası şeklinde olacaktır.

Teknolojinin gelişimi ile son yıllarda artan bilişim suçları, insanların kolay yoldan para kazanma hevesleri, insanların kişisel bilgilerinin ele geçirilip maddi ve manevi kazanç elde etme çabaları nedenleri ile ortaya çıkmaktadır.

Terör kapsamına girecek kadar ağır suçların da bulunduğu bilişim sektöründe, devletin oluşturmuş olduğu ekipler ve kurumlar, bu suçlarla mücadele etmede etkili olmaktadır. Bilişim suçlarının kontrol altına alınması ve suç oranının azalması için oluşturulan bu kuruluşlara ek olarak, insanların da bilinçli şekilde hareket etmeleri faydalı olacaktır.

Bilişim Suçları Davaları – Cezası

Bilişim sistemine girme (YÜR. TAR.: 01.06.2005)  

MADDE 243 Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına,

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz. (Bilişim Suçları Davaları)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor