Atla

Boşanma Davası Nereye Başvurulur


Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Nereye Başvurulur veya nasıl açılır sorusunu cevaplarken en önemli konulara değinmekte fayda vardır. Boşanma kararı zaten insana vermiş olduğu sıkıntı, moral bozukluğu ile ilgili olarak hukuksal nasıl bir yol izleme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumda izlenecek yol, hukuki aşamalar doğru bilinmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Boşanmaya karar verilmesi durumunda, yapılması gereken öncelik avukat desteği alınmasıdır.

Boşanma davasının açılma aşamasında öncelikle eşlerin bu kararın doğru olup olmadığına karar vermeleri gerekmektedirler. Hatat bu konuda büromuza başvuru yapan eşlere özellikle bu soru kendilerine sorulmakta, ve konun netleşmesi halinde boşanmaya karar verilmesi gerektiğinin önemi herzaman bütün eşlere vurgulanmaktadır. Hatat eşlerin boşanma davasına karar vermeden gerekirse, aile danışmanları, aile büyüklerinden bilgi ve yardım almaları önemli olmaktadır.

Boşanma davası başvuru öncesi önemli bir konuda boşanma sebebinin net ve ispatlanır olması gerekmektedir. Mutlu değilim ben boşanmak istiyorum demek davanın olumlu sonuçlanmasına sebep değildir. Boşanma sebebi ise yargıtay örnek kararlarına konu olmuş, örneğin aldatmaya dayanan, eşin sorumluluklarını yerine getirmemesi, eşe ve çocuklarına şiddet uygulaması, eve gelmemek, aşırı alkol almak, kumar oynamak, suç işlemek gibi bir çok örnek gösterilebilinir.

Bu husular doğrultusunda boşanmaya karar verilerek, boşanma sebebide var ise, boşanma işlemine nasıl başlanacağı, nereye başvuru yapacağı önem kazanmaktadır. Boşanma dava dilekçesi ile birlikte bağlı bulunduğunuz aile mahkemesine başvuru yapılarak, mahkeme masraf ve harçlarının peşin ödenmesi durumunda açılmış olacaktır. Yada avukat desteği alınarak veya kendisine resimli boşanma için özel vekalet verilerek takip edilmesi istenebilmektedir. Bu durumda avukat sizin adınıza dava dilekçesi hazırlayarak ve sizin onayınıza sunarak dava dilekçesi ile aile mahkemesine başvuru yaparak açmış olacaktır.

Boşanma davalarına bakmakla görevli mahkemesi aile mahkemesidir. Aile mahkemesi her yerde kurulmamış olabilir. Bu durumda Asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi yetkisini kullanarak davaya bakla görevli olabilmektedir.

 

Boşanma Davası İçin Nereye Başvurulur

Avukat desteği ile ilgili olarak hukuki açıdan izlenecek yol, boşanma davası nasıl açılır, boşanma ile ilgili olarak tehlike varsa koruma talebi, boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olması gerektiğini, çocukla ilgili velayet durumu, nafaka talebi, boşanma sebebiyle tazminat durumu, boşanma sonucu mal paylaşımı nasıl olmalı gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz. Maddi durumun yetersiz olması durumunda bulunduğunuz il barosuna müracaat edilerek adli yardım adı altında ücretsiz avukat desteği de talep edebilirsiniz. Barolardan Adli yardım talep edilebilmesi için şartlarında ayrıca incelenmesi gerekmektedir.

Boşanma Hangi Mahkemeye Açılır - Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Yerleşim yerinde ki mahkemede açılır. Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Boşanma davalarına bakmakla görevli Mahkeme Aile Mahkemesidir.

 

BOŞANMA DAVASI BAŞVURU VE DAVA AÇMA SEBEPLERİ

Boşanma davası açmak için başvuru yaparken boşanma davasını sebeplerinden bahsedecek olursak, zina aldatma nedeniyle, hayata kast nedeniyle boşanma, onur kırıcı davranışlar, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle, terk nedeniyle, akıl hastalığı nedeniyle, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve Anlaşmalı Boşanma sebeplerine dayanılarak aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma davası açılır.

Anlaşmalı boşanma davası için başvuru yaparak dava açılma şartlarından en önemlisi evliliğin en az bir yıl sürmesi şartı bulunmaktadır.

Boşanma Davası Nereye Başvurulur

Yargıtay Kararı - Boşanma Davası Nereye Başvurulur?

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2014/24689 Karar: 2015/10824 Karar Tarihi: 13.05.2015

Boşanma Davası Nereye Başvurulur BOŞANMA DAVASI - DAVAYA AİLE MAHKEMESİ SIFATIYLA BAKILMASI GEREĞİ. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ OLARAK YARGILAMAYA DEVAM EDİLİP KARAR VERİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ. HÜKMÜN BOZULDUĞU

 

Ayrıca diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davası Nereye Başvurulur - Yorum
  AYHAN KESMEZ -
  11 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Nereye Başvurulur hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Boşanma Davası Nereye Başvurulur - Yorum
  ŞENAY BİRİNCİ -
  13 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Nereye Başvurulur Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak