Hakimin Reddi Nedir?

Hakimin Reddi Nedir?
Hakimin Reddi Nedir? | Hukuk sisteminin temelinde karar veren kişi olarak en önemli kişiler hekimlerdir. Hakimlerin tarafsızlığı da adaletin sağlanabilmesi için temel şartlardan biridir. Açılan davalarda taraflardan biri hakimin reddini isteyebilir ve bu konu belirli durumlarda kabul edilir.
Hakimin Reddi Nedir?  Hukuk sisteminin temelinde karar veren kişi olarak en önemli kişiler hekimlerdir. Hakimlerin tarafsızlığı da adaletin sağlanabilmesi için temel şartlardan biridir. Açılan davalarda taraflardan biri hakimin reddini isteyebilir ve bu konu belirli durumlarda kabul edilir. Dava sırasında hakimin iki taraftan birine ya da bir başka şahsa, görüşünü açıklamış olması, taraflardan birine tavsiyede bulunması, taraflardan birisi ile arasında düşmanlığı bulunması, ilgili davada tanık ya da bilirkişi olarak dinlenmiş olması gibi durumlarda hakimi reddi istenebilir. Hakimin reddi istenebildiği gibi hakimin de davadan çekilme hakkı vardır. Hakim davadan çekilmiyorsa, iki taraftan biri davanın reddini talep edene kadar aynı hakim davayı görmeye devam eder. | Hakimin Reddi Nedir?

Hakim Reddi Davanın İlk Duruşmasında Talep Edilmelidir

Hakimin reddini talep edecek kişi ilk duruşmada ya da devam eden davalarda da hakimin reddini istemesine neden olan gerekçeyi öğrendiği andan sonraki ilk duruşmada istemelidir. Bu sürelere uyulmadığı takdirde hakim reddi talebi reddedilecektir. Hakimin reddi talebi için hakimin bağlı olduğu mahkemeye dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Yazılacak olan dilekçede hakimin reddine yönelik gerekçeleri delilleri ile birlikte sunulmalıdır. İlgili dokümanlar başvuru dilekçeye eklendikten sonra ilgili davadaki diğer tarafa da tebliğ edilmeli. Kendisine tebliğ yapılan tarafta o süreden itibaren bir hafta içinde bu tebliğe yanıt vermesi beklenir. Hakimin Reddi Nedir?

Hakimin Reddi Talebi Karşı Tarafa da Tebliğ Edilmek Zorunda

Karşı tarafın cevabı ve tebliğe ilişkin vermiş olduğu yanıtlar reddi istenen hakime sunulur. Dilekçeleri ve delilleri inceledikten sonra bu taleplerin kanunlara uyup uymadığına ilişkin görüşlerini ekledikten sonra dosyaları yazı işlerine iletir. Yazı işleri de ilgili merciye iletir ve ilgili merci bu talebi uygun görürse ret talebini kabul eder ve hakimi davadan çekilmeye davet eder. Hakimin davadan çekilmeye davet edilmesi ile hakimin reddi aynı kararlardır. Hakimin reddine karar verecek merci, hakimin mensubu olduğu mahkemedir. Eğer mahkemede tek hakim varsa ve reddi istenen hakimin reddi için karar verecek merci o bölgedeki asliye hukuk hakimliği görevini yürüten mahkemedir. Asliye hakimliği görevini yapan tek hakim ise bu kez de bölgedeki asliye ceza hakimi eğer o da yoksa konu en yakın asliye hukuk mahkemesine taşınır. Hakimin Reddi Nedir?

Hakimin Reddini Para Cezası

Reddi istenen hakim ilgili dosyalar incelenip karar verilinceye kadar ilgili davaya bakamaz. Sadece gecikmesi sakıncalı olan davalar da bazı istisnalar uygulanabilir. Davadan reddi talep edilen ve bu talebi reddedilen hakim, aynı sebeple bir kez daha reddedilirse, bu durumda davaya bakmaya devam edecektir. Hakimin reddi davalarında, ilgili davaların taraflarının kötü niyeti olduğu anlaşılırsa, talepte bulunanlardan her birine 500 TL ile 5.000 TL arasında para cezası kararı verilebilir. | Hakimin Reddi Nedir?

Bu haber toplam 280 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara