Avukat vekaletnamesi nedir - Vekalet Nasıl Çıkarılır

Avukat vekaletnamesi nedir - Vekalet Nasıl Çıkarılır
Vekalet VEKALET BİLGİLERİMİZ Avukat İlkay UYAR KABA Ankara Barosu Baro Sicili:18613 Adres: Strazburg Caddesi Kat:3 No:10/9 Sıhhıye/ANKARA Maltepe Vergi Dairesi T.C:1384005876 E-MAİL : [email protected] VEKALET İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER *Notere aşağıdaki yetkilerin de vekâlette olmasını istediğinizi söyleyiniz: *Ahzükabz, sulh, ibra, davadan ve temyizden feragat...
Avukat vekaletnamesi nedir? Avukat vekaletnamesi nasıl çıkarılır, Hukuki süreçlerin takibi, dava açılması, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında hakkınızın aranması, savunabilmesi, kısaca sizin adınıza hareket edebilmesi için çalışmak istediğiniz avukata vekalet vermeniz gerekir. Vekalet işlemi için ise avukat vekaletnamesi düzenlenmelidir.

Avukat vekaletnamesi nasıl çıkarılır, ne işe yarar?

Kelime anlamıyla bakılacak olursa vekalet, bir kimsenin belirli durumlarda başka bir kimseyi temsil etmesidir. Kanunlara uygun şekilde düzenlenen bir tür yazılı belge olan vekaletnameler, başka bir kişiye sınırlı ya da genel yetki verdiğiniz anlamına gelir. Avukatlık vekaletnamesi ise Avukatlık Kanunu ve Noterlik Kanunun ilgili maddeleri esas alınarak düzenlenir. Gerçek ve tüzel kişilerin mahkemeler başta olmak üzere çeşitli yargı organlarındaki hukuki iş ve işlemlerinin başlatılabilmesi, yürütebilmesi ve sonuçlandırılabilmesi için bir avukata vekaletnamesi çıkarılması gerekebilir. Özellikle yargı organları ve icra dairelerinde avukatlar dışındaki kimselerin işlem ve takip etme yetkisi olmadığı için avukat vekaletnamesi çıkarılması zorunludur.

Ankara AvukatÖzel ve genel dava Avukat vekaletnamesi nedir?

Avukat vekaletnamesi çıkarmak isteyen kişi, sadece nüfus cüzdanı ve çalışmak istediği avukatın kimlik bilgileriyle birlikte notere başvurması yeterlidir. Avukat vekaletnamesi genel ve özel olmak üzere iki türde çıkarılabilir. Eğer avukata takip etmesi için vereceğiniz dava ya da davalar belli ise sadece o davalara ilişkin yetki belgesi anlamına gelen özel dava vekaletnamesi; bir kişi kendisine karşı ya da kendisi tarafından açılacak olan tüm davaları takip etmesi için verilecek bir yetki ise genel dava vekaletnamesi olarak tanımlanır. Avukatlık vekaletnamesinde hem avukat hem müvekkil, karşı taraf adına doğacak zararları karşılamak kaydıyla, avukatlık vekaletnamesini uygun gördüğü her an tek taraflı olarak fesih hakkına sahiptir.

Kişi yurt dışında yaşıyorsa, konsolosluklara gidilmeli

Türkiye dışında yaşayan vatandaşların, ülkemizdeki hukuki süreçleri kendi başlarına takip etmeleri zor ve masraflı olacağı için avukatlık vekaletnamesi çıkarmaları yeterlidir. Yurt dışında yaşayanların Türkiye'deki hukuki süreçlerin takibi için bulundukları ülkelerdeki Türkiye konsolosluğuna giderek, Türkiye'deki bir avukat ya da hukuk bürosu adına avukat vekaletnamesi çıkarılması için başvuruda bulunması yeterlidir. En çok avukata vekaletname çıkarılan davalar yurtdışı boşanma tanıma ve tenfiz davalarıdır.

Boşanma Davasında Avukata Vekalet Verme Örneği

Bazı avukatlık vekaletnamelerinde özel yetkiler gerekebilmektedir. Özellikle boşanma, nafaka, tanıma ve tenfiz davalarında hazırlanacak olan avukatlık vekaletnamelerinde özel yetki ve fotoğraf zorunludur. Açmak istediğiniz davanın türüne ve niteliğine göre, çalışmak istediğiniz avukat ya da avukatlar için vekaletname çıkarmadan önce mutlaka detaylarını öğrenmenizde fayda vardır.

Bu haber toplam 444 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara