Atla

Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası


Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası

Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası

Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası

Katılma Alacağı Davası Nedir?

1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Medeni Kanun hükümleri gereği olarak farklı bir mal paylaşımı rejimi ortaya çıkmıştır. Bu pay paylaşımı rejimi edinilmiş mallara katılma rejimi olarak adlandırılmıştır. Mal paylaşım rejiminin başladığı ve sona erdiği tarihler arasında kalan dönemde eşlerden her biri için emeğe dayalı kazanımlar üzerinde diğer eşin hakkı olduğu ilkesinin benimsenmesi esas olmaktadır.

Bu durum eşlerin mal varlıkları üzerinde tamamen bir hak iddia etmesi anlamına gelmemektedir. Bahsedilen katılma alacağı davası ise mal rejiminin sona ermesi durumunda eşlerden birisi tarafından açılabilmektedir. Mal rejiminin sona ermesi durumu ise boşanmanın kesinleşmesi, evliliğin iptali veya ölüm sebebi ile mümkün olmaktadır.

Malların tasfiyesi konusunda iki farklı çeşit hak bulunmaktadır. Bunlardan birisi katılma alacağı, diğeri ise değer artışı alacağı olmaktadır. Mal rejimi ile alakalı tüm davalarda boşanma avukatı tarafından bu davaların yönetilmesi avantaj sağlayıcı etkiye sahiptir. Davaların sonuca ulaşması ve daha kısa sürede tamamlanması avukatlar sayesinde mümkün olabilmektedir.

Boşanma ve Katılma Alacağı Davası

Eşler arasında boşanma, evliliğin iptali, ölüm veya başka bir mal rejiminin kabul edilmesi durumunda mal rejimi sona ermiş olmaktadır. Bu durumda Aile Mahkemesine açılacak olan katılma alacağı davası ile 1 Ocak 2002 tarihinden sonra evlilik süresi içinde edinilmiş olan kişisel ve edinilmiş malların ayrımı yapılmaktadır.

 

 

 

Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası

Medeni Kanunun 229'uncu maddesinde belirtilmiş olan değerler edinilmiş mallara değer olarak eklenebilmektedir. Bunlar evliliğin sona ermesinden bir yıl önce diğer eşin rızası olmadan yapılan olarak hediyeler dışında bulunan karşılıksız kazandırmalar ve bir eşin kasıtlı olarak diğer eşin mal varlığını azaltmak için evlilik süresi içerisinde yaptığı devirler sayılabilmektedir.

Evlilik süresi içinde yapılan her türlü muvazaalı satışlar mahkeme tarafından geçersiz olarak sayılabilmektedir. Taraflar arasında boşanma kararı kesinleştiğinde katılma alacağı davası ile edinilmiş malların paylaşılması talep edilebilmektedir.

 

Katılma alacağı ayrıca harcının yatırılması şartı ile boşanma davasında da talep edilebilmektedir. Bunun dışında boşanma kesinleştikten sonra bir sene içerisinde açılabilmektedir.

Sadece boşanma davasının açılması durumunda boşanma konusunda hüküm verilmeden paylaşım gerçekleşmeyecektir. Bu durum boşanma talebinin reddedilmesi gibi bir durumda mal rejiminin sekteye uğraması anlamına geleceği için uygulanmaktadır.

Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası Nasıl Açılır

Malların tasfiyesi her eş için ayrı şekilde yapılmaktadır. Ölüm durumu halinde yapılacak olan tasfiyede ise sadece ölen eşin değil sağ olan eşinde malları tespit edilecektir. Dava süresinde önce mallar tasfiye edilip ayrılacaktır. Bunun yapılması sonrasında ortaya çıkan bakiye mirasçılar arasında bölünürken eş mirasçı olarak yine bu kalan maldan da payını alabilecektir. Yapılan tasfiyeden sonra her eş diğerinden bulunan kendi menkul malını geri alabilmektedir.

Paylı olan mülklerdeki mallarda yeni her iki eşinde asına kayıtlı olan mallarda, hakim daha üstün yararı olan tarafa malı vermektedir. Diğer tarafa ise bedelini değer olarak ödetmektedir.

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası - Yorum
    SİMİN BAYRAM -
    26 Eylül 2016

    Boşanma Ve Katılma Alacağı Davası hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

    Cevapla
Yorum Bırak