Ortaklığın Giderilmesi Davası Kaç Yıl Sürer? ortaklığın giderilmesi davası kaç celse, kaç ay sürer?

Ortaklığın Giderilmesi Davası Kaç Yıl Sürer? ortaklığın giderilmesi davası kaç celse, kaç ay  sürer?
Ortaklığın Giderilmesi Davası , dava aşaması yaklaşık 1 sene sürmektedir. Satış ve ihale aşaması da yaklaşık 6 ay sürmektedir. Ortaklığın giderilmesi ortalama 2 yıl gibi sürede tamamlanmaktadır. Peki, Ortaklığın Giderilmesi Davası Kaç Yıl Sürer?

Ortaklığın bozulduğu durumlarda, aradaki paydaşlığın son bulunması adına yürütülen davaların genel adına ortaklığın giderilmesi davası denilir.

Bu davalar neticesinde tarafların mal veya emtia paylaşımı gerçekleştirilir. Davanın tüm taraflar için benzer sonuçlar doğurması amaçlanır.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Görülür? Süreç Nasıl İşler?

Ortaklığın Giderilmesi davasında, ön inceleme sonra duruşma tarihi verilmektedir. Duruşma tarihinde ilk duruşma yapılarak tapu kayıtları istenir.

2. duruşmaya kadar mahkeme hakimi kesif tarihi vererek keşif yapılır. Tapu kayıtları ve keşif tutanakları toplandıktan sonra sonra dosyaya hesap uzmanı bilirkişi atanır. Ortaklığın giderilmesi davasına konu olan ev ve diğer gayrimenkullerin rayiç bedelleri tespit edilir. Daha sonra toplanan tüm delillere göre karar verilir.

Sulh mahkemesinin vermiş olduğu Ortaklığın giderilmesi hakkında ki kararı kesinleştikten sonra Satış memurluğuna gönderilir. Satış memurluğu evin rayiç bedelini belirlemek için yeniden keşif günü vererek belirler. Daha sonra Satış tarihi verilerek ihale yapılır ve gayrimenkul o tarihte ihaleye giren kişiler tarafından satılarak, gelen para paylaştırılır.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Ne Kadar Sürer?

Eğer anlaşma sağlanmadıysa ve ortaklığın satış sureti veya aynen taksim tarafınca karar verilmişse mahkemenin yoğunluğuna ve yapılacak araştırmaların sonucuna göre süre belirlenmektedir.

Haliyle taraflara yapılacak taksim için taşınmazın satılması ve ihale sonucunda paylaşımın gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrılmak istemeyen taraf ya da taraflar bu ihale sürecinde tekrar taşınmazlarını alabilirler ama satış sırasında tüm taraflara eşit miktarda hisseleri verilmektedir.

Bu paylaşımdan sonra dava karara bağlanmaktadır. Dolayısıyla kesin bir süre söylenemeyeceği gibi ortaklığın giderilmesi davaları süresi yargıda belirlenen hedef süre 300 gün ile 360 gün olarak belirlenmiştir.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Kaç Yıl Sürer?

Ortaklığın Giderilmesi Davası , dava aşaması yaklaşık 1 sene sürmektedir. Satış ve ihale aşaması da yaklaşık 6 ay sürmektedir. Ortaklığın giderilmesi ortalama 2 yıl gibi sürede tamamlanmaktadır.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Ne Kadar Sürer

Bu süreye satış aşaması ve icra müdürlüğündeki işlemler bu süreye dahil değildir. Ortaklığın Giderilmesi Davası Kaç Yıl Sürer soruna cevap olarak ortalama 1 yıl sürmektedir diyebiliriz.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Açılır?

Menkul veya gayrimenkule ortak olan tüm hisse sahipleri yani paydaşlara karşı açılabilir. Ortaklar arasındaki herhangi birisi paydaşlığın bitirilmesine yönelik istekte bulunup dava açma imkanına sahiptir.

Şayet taraflar arasında bir uzlaşı söz konusu ise anlaşma yapılarak kısa sürede tasfiye işlemi başlar ama taraflar ortaklığı bozmak istemezlerse bu durumda ortaklığın giderilmesi davası açmak gerekmektedir.

Ne kadar ortak bulunuyorsa hepsinin ilgili davada bulunma zorunlulukları vardır. Eğer paydaşlardan birisi yaşamını kaybetmişse yasal mirasçıları davada bulunabilirler. Tekrar belirtmek gerekirse tüm ortakların davanın başlaması için katılımın sağlanması gerekir.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Nereye Açılır?

Söz konusu taşınmaz malın bulunduğu bölgenin Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe verilerek başvuru yapılabilmektedir. Ancak ortaklardan en az birisi bu durumun bozulmasını istemediği için mahkeme çekişmeye sahne olacağından bir avukat vasıtası ile başvuru yapmak oldukça doğru bir karar olacaktır.

Ortaklığın bozulması için sunulacak gerekçelerin ispatlanması ya da mağduriyetinizin en az düzeyde olması beklenir. Ayrıca harç ve diğer giderler de davayı açan tarafından mahkemenin başındayken ödenir fakat mahkeme sonunda paydaşlar arasında bu masraflar ortak şekilde karşılanabilir.

Ortaklığın Giderilmesi Davasında Verilecek Kararlar Nedir?

Davalı taraflar arasında malın nasıl bölüştürüleceğine dair bir anlaşma sağlanırsa, hakim davayı hemen karara bağlar. Fakat anlaşmanın sağlanmadığı davalarda ortaklığın satış suretiyle ya da aynen taksim yoluyla devri talep edilir.

Bu durum yaşanırsa davacı olan tarafın hissesi, eşyalar üzerindeki yüzdesi detaylı olarak ispat dahilinde sunulması gerekir. Tarafların itiraz çıkacağı konularda gerekli yanıtların belgeler (fatura, satın alma işlemi, anlaşmalar vs.) olarak gösterilmesi önem arz eder. Fakat taşınmaz üzerinde bu paylaştırma sonucunda önemli bir ölçüde değer kaybı meydana geliyorsa, mahkeme paylaştırma kararını iptal eder.

Bu durumda taksim yoluna gidilerek, eksik değerdeki parçaya mukabil paranın ödenmesine karar verilebilir. Son durum olarak taraflar arasında anlaşamaz ise mahkeme taşınmazın satılıp taraflara taksim edilmesine karar verir.

Bu haber toplam 879 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara