Boşanma Davalarında İcra İle Çocuk Tesliminde Yeni Düzenleme

Boşanma Davalarında İcra İle Çocuk Tesliminde Yeni Düzenleme

Boşanma Davalarında İcra İle Çocuk Tesliminde Yeni Düzenleme

Türk hukuk sisteminde yapılan yeni düzenlemelere bir yenisi daha ekleniyor ve çok yakın bir gelecekte kanunlaşması beklenen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı ile birlikte birçok yenilik de yürürlüğe girecek. Henüz tasarı aşamasında olan düzenlemedeki birçok yenilik arasında boşanma süreçlerindeki çocukların teslimine yönelik iyileştirmeler de yer alıyor. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı’nda "Çocuk Teslimi Ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına Dair Hizmetler" başlığı altındaki düzenleme ile artık söz konusu vakalarda çocuk teslimleri icra yoluyla değil, kurulacak olan çocuk teslim merkezleri vasıtasıyla sağlanacak. Yürürlükte olan mevcut yasada boşanma davalarında çocukların velayetine sahip olmayan ebeveynler çocuklarını icra yoluyla; yani icra tutanakları ile teslim edilebiliyordu. Bu durum çocukların bir 'mal' gibi algılanması nedeniyle zaman zaman eleştirilere ve kamu vicdanı bakımında sorunlara yol açıyordu. Özellikle son günlerde minik yağmurun babasından icra memurları eşliğinde alınmaya çalışıldığı görüntüler çok büyük yankı uyandırmıştı. İşte bu görüntülere son verecek olan yeni uygulama sayesinde çocukların anne ve babalar arasındaki teslim süreçleri daha insanı ve insan onuruna uygun bir şekilde gerçekleştirilecek.

Çocukların Üzerindeki Olumsuz Etkiler Önlenecek

Ayrıca, mevcut uygulamadaki çocuk teslim aşamasında babaya verilen haciz tutanağı ve tutanakta mal borç kısmına yazılan çocuk teslimi ifadeleri de tarihe karışacak. İnsani açıdan çok büyük önem taşıyan bu düzenlemenin yanı sıra, velayeti kendisinde bulunmayan ebeveynin yol giderleri, araç masrafları gibi durumlar için her teslim aşamasında icra müdürlüklerine yatırması gereken 500 TL ve bu bedelin yaratmış olduğu mağduriyet ortadan kaldırılmış olacak. Yeni yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte, anne ve babaların herhangi bir mağduriyet yaşamasının önüne geçilecek hem de çocukların psikolojilerindeki olumsuz etkiler önlenecek. Boşanma davalarında velayet hususunda çocukların en az zarar görmesini sağlayacak şekilde kararlar alınırken, pratikte uygulanan çocuk teslim süreçlerinde çok anlamlı ve yerinde bir iyileştirmeye gidilecek.

Merkezlerin Görev ve Yetkileri de Çok Önemli!

Ancak tasarıda merakla beklenen bazı hususlar da bulunuyor. Adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüğü çatısında açılacak olan çocuk teslim merkezlerinin nasıl işleyeceği, görev ve yetkilerinin belirlenmesi konusu çok büyük önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara