Yargıtay'dan emekliler için emsal karar! Kredi borcu ve bloke hakkında... Bayram ikramiyesine bloke konur mu?

Yargıtay'dan emekliler için emsal karar! Kredi borcu ve bloke hakkında... Bayram ikramiyesine bloke konur mu?
Yargıtay, emekli maaşından kredi taksiti kesintisi yapılmasına ilişkin emsal bir karar verdi. Karara göre, başlangıçta rıza gösterilmişse, sonradan kesintilere itiraz ve iade talebi hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilecek.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, emekli maaşı üzerinden kredi taksit ödemeleri konusunda emsal teşkil edecek bir karar verdi. Bu karar, kredi borcu olan ve emekli maaşlarından otomatik olarak kesinti yapılarak bu borcu ödeyen emeklileri yakından ilgilendiriyor.

Karara göre, eğer bir emekli, bankaya kredi taksitlerinin emekli maaşından kesilmesine başlangıçta rıza göstermiş ve bu yönde bir talimat vermişse, daha sonra bu kesintilere itiraz edip kesintilerin iadesini talep etmesi Türk Medeni Kanunu'nun hükümleri çerçevesinde hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilecek.

İlk Derece Mahkemesi, davacının bu konuda bankaya verdiği muvafakat ve talimatları göz önünde bulundurarak, davacının sonradan iade talebinde bulunmasını dürüstlük kuralıyla bağdaşmayan bir davranış olarak kabul etti ve davayı reddetti. Ancak Bölge Adliye Mahkemesi, İlk Derece Mahkemesi'nin kararını bozarak, davacının lehine yeni bir hüküm kurdu.

Bu karar, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından usul ve yasaya uygun bulunarak onandı. Ancak, davacının emekli maaşından başka geliri olmaması ve sosyo-ekonomik ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla kullandığı krediyi ödemeye devam etmesi gerektiği, bu durumun banka tarafından da bilinerek kredi verildiği ve davacının krediyi maaşından ödeme konusunda rızasının olduğu tespit edildi.

Sonuç olarak, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, emekli maaşından yapılan kesintilerin yasal ve hukuka uygun olduğuna ve bu kesintilerin iadesi talebinin hakkın kötüye kullanılması anlamına geldiğine hükmetti. Bu karar, benzer durumda olan diğer emekliler için de bir örnek teşkil edecek ve kredi sözleşmeleri ile ilgili uygulamalarda daha dikkatli olunmasını sağlayacak bir yönlendirme niteliğinde olacak. Bu kararın, banka ve müşteri ilişkilerinde önemli bir dönüm noktası oluşturduğu ve emeklilerin mali haklarının korunmasında dikkatli bir denge kurulması gerektiği vurgulanmaktadır.

Bu haber toplam 258 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara