Çalışanlar Dikkat! Keyfi Rapor Almak İşten Çıkarılma Sebebi

Çalışanlar Dikkat! Keyfi Rapor Almak İşten Çıkarılma Sebebi

Çalışanlar Dikkat! Keyfi Rapor Almak Çıkarılma Atılma Sebebi. Yargıtay'dan Rapor Alarak İşe Gitmeyen Çalışan Hakkında Emsal Karar. Yargıtay tarafından tüm çalışanları yakından ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Emsal kararının verilmesine neden olan somut olayda ise bir çalışanın rapor alarak işe gitmemesi, ancak raporlu olduğu sürede düğüne katılması ve tazminatsız olarak işten çıkarılması neden olmuştur. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, rahatsızlığını öne süren ve işe gitmeyen kişinin arkadaşının düğününe gitmesinin, aldığı raporu geçerli kılmayacağına hükmetti.

Yargıtay ilgili dairesi tarafından verilen emsal kararda raporlu olarak işe gitmeyen ancak bu süreçte rapora aykırılık teşkil eden faaliyetlerde bulunmanın işten çıkarılma sebebi olarak sayıldığı ifade edildi. Tüm çalışanlar için emsal niteliği taşıyan olayda işveren haklı bulunmuştur.

Yerel Mahkemenin Kararı Bozuldu

Rahatsız olduğunu öne sürerek 3 gün işe gitmeyen bir çalışan, işe gitmediği sürede sosyal medya hesabından arkadaşının düğününe gittiği öğrenildi. İşverene sunduğu sağlık raporuna aykırı olarak düğünde yer alan çalışan bu davranışı nedeniyle tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

Sakarya’da bir fabrikada çalışan işçi mazeretsiz olarak 3 gün işe gelmediği gerekçesi ile tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Ancak işten çıkarılmasına neden olan günlerde raporlu olduğunu ve ağır işlerde çalışmaması gerektiğini savunan işçi, iş akdinin haksız nedenle feshedildiğini öne sürerek mahkemeye kıdem ve ihbar tazimatı ödenmesi için dava açtı.

Çalışanlar Dikkat! Keyfi Rapor Almak İşten Çıkarılma Sebebi

Fabrika ise işçinin üç gün üst üste mazeretsiz işe gelmediği, bir günlük rapor sunduğu ve diğer günler için gerekli bir sebebin olmadığı ifade edildi. Sakarya 2. İş Mahkemesi ise işçinin kıdem, ihbar, yıllık izin ve diğer ücret alacaklarına hükmetti. Bunun üzerine işveren tarafından dava temyize taşındı.

Yargıtay’dan Çalışanları İlgilendiren Emsal Karar

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından incelenen davada yerel mahkeme tarafından işçi lehine verilen karar bozuldu. İşçinin 3 gün işe gitmeyip arkadaşının düğününe gitmesi ve bu nedenle işten çıkarıldığı gerekçesi ile yerel mahkeme tarafından hükmedilen tazminat kararı bozuldu.

İşçinin işe gelmediği günlerin birinde arkadaşının düğününe katıldığı anda çekilen ve sosyal medya üzerinde paylaşılan fotoğraf işçinin tazminatsız olarak kovulmasına neden oldu.  

Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara