Evde bakım parası ne kadar oldu 2024? Peki, Evde bakım parası kimler alabilir?

Evde bakım parası ne kadar oldu 2024? Peki, Evde bakım parası kimler alabilir?
Evde bakım desteği, engelli veya yaşlı bireylere evlerinde bakım hizmeti veren yakınlarına sağlanan önemli bir sosyal güvenlik tedbiridir. Evde bakım parası ne kadar oldu 2024?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından bakıma muhtaç engelli vatandaşların evde bakımlarının kolaylaştırılması ve bakımlarına destek olunması amacıyla verilen yardımlar, evde bakım yardımı olarak ifade edilmektedir.

Hane içinde kişi başına düşen aylık gelir tutarının, asgari ücretin 2/3’ünden daha az olan engelliler için bu ödeme gerçekleştirilmektedir. Evde bakım parası almak için vatandaşların bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir.

2024 Yılında Evde Bakım Maaşlarına Rekor Zam!

2024 yılı, evde bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlar ve onların yakınları için müjdeli bir başlangıç oldu. Memur maaşlarına yapılan zamların ardından evde bakım maaşlarına da kayda değer bir artış yapıldı.

Yapılan bu artışla birlikte, evde bakım desteği alan vatandaşların maaşları %49,25 oranında artırılarak 5 bin 98 lira olan mevcut maaşlar, 7 bin 608 liraya yükseltildi.

Evde Bakım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evde bakım parası almak isteyen vatandaşlarda aranan en temel şartlardan biri engel oranıdır. Engel oranı kanun ve yönetmeliklerde belirlenen oranda olmayan kişiler için bu ödemeler gerçekleştirilmeyebilir.

Sosyal yardımlar kapsamında değerlendirilen evde bakım parası, kişinin birinci dereceden, üvey dahil olmak üzere akrabaları için verilmektedir.

Evde Bakım Parası Almak İçin Engel Oranı Nedir?

Sosyal devlet ilkesi kapsamında engelli vatandaşların bakımının desteklenmesi adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan yardımlar, evde bakım parası olarak tanımlanır.

Engelli ve engelli yakını olan vatandaşların bu yardımdan yararlanması için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yetkili ve görevli hastanelerden veya sağlık kuruluşlarından engelli raporunun alınması şarttır.

Engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve ağır engelli hasta olarak belirlenen hastaların bu yardımdan yararlanmaları mümkündür.

%50 ve üzeri tüm ağır engel durumları için engelli vatandaşların bu destekten yararlanması mümkündür. Evde bakım parası kişinin bakmakla yükümlü oldukları, üvey dahil olmak üzere:

  • Eşi,
  • Çocukları,
  • Kardeşleri,
  • Çocuklarının eşleri,
  • Anne – baba vb.

Yakın akrabalar için vatandaşların bakım parası almaları mümkündür.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için aranan en temel şartlardan biri engel oranın bakanlıklarca belirlenmiş seviyede gerçekleştiğinin raporla ortaya çıkarılmasıdır. Evde bakım maaşı şartları arasında:

  • %50 engel oranı veya ağır engelli raporuna sahip olmak,
  • Hane halkının kişi başına düşen aylık ortalama gelirinin asgari ücretin 2/3’ünden daha az olması,
  • Bakıma muhtaç olan engellilerin tespiti ve koşulları için gerekli diğer şartları sağlamak.

Yer almaktadır. Söz konusu şartları sağlayan vatandaşların evde bakım yardımından yararlanmaları mümkündür.

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım yardımından yararlanmak için engelli ve bakmakla yükümlü olunan kişinin ikamet ettikleri yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir.

Gerekli şartların sağlanması ve evde bakım parası başvurusu yapılması halinde kişilere yardım ödemeleri her ay düzenli olarak yatırılmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden yaptığınız başvuruların ardından başvurunun onaylanması halinde her ayın 15’i ile 31’i arası evde bakım yardımı paraları engelli ya da engellilere bakmakla yükümlü olan kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Başvuruların ardından vatandaşlara en geç 30 gün içinde başvuru sonuçları bildirilmektedir.

Sonuçlandırma aşamasında hastane raporları, engelli tespiti vb. birçok unsur incelenmektedir.

Bu haber toplam 304 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara