Hamile Kadını İşe Almayan Banka Hakkında Emsal Karar

Hamile Kadını İşe Almayan Banka Hakkında Emsal Karar

Hamile Kadını İşe Almayan Banka Hakkında Emsal Karar. Bir bankanın iş ilanına başvuru yapan kadın, hamile olduğu gerekçesi ile işe alınmayınca yargı yoluna başvurdu.

İş başvurusunun gebelik nedeniyle reddedilmesinin ardından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na başvuran kadın, bunun üzerine emsal niteliğinde bir kararın verilmesine neden oldu.

Hamile Kadını İşe Almayan Banka Hakkında Emsal Karar

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından yapılan incelemede, bankanın özel istihdam şirketine, ayrımcılık yasağının ihlal edilmesi gerekçesi ile 15 bin TL para cezası ödenmesine karar verdi. Yaşanan bu somut olayda hamile kadın için verilen karar, benzer durumda olan pek çok kişi için emsal teşkil ediyor.

Ankara’da ikamet eden bir kadın, geçtiğimiz yılın Mart ayında Türkiye’de faaliyet gösteren büyük bir bankanın iş ilanına başvuru yaptı. Bankanın çağrı merkezi elemanı alımı yapmak için açtığı iş ilanına başvuru yapan kadın, daha sonra bankanın anlaşmalı özel istihdam şirketi tarafından arandı.

Yapılan aramada çağrı merkezinde çalışıp çalışmayacağı sorulan kadının çalışabileceğini ifade etmesinin ardından olumlu yanıt verildi. Ancak kadının hamile olduğunu belirtmesinin arından bankanın söylemleri değişti.

TİHEK’ten 15 Bin Liralık Emsal Karar

Ankara’da ikamet eden bir kadın geçtiğimiz yılın Mart ayında bankanın çağrı merkezi iş ilanına başvuru yaptı. Başta tüm koşullar sağlanmış ve olumlu yanıt verilmiş olmasın rağmen kadının hamile olduğunu ifade etmesinin ardından kurum tarafından kadın mağdur edildi.

Daha sonra kendisine dönüş yapılmamasının ardından kadın, hamilelik nedeniyle iş başvurusunun reddinin ayrımcılık olduğunu ileri sürerek bankadan durumun düzeltilmesini istedi. Ancak ikinci defa ret cevabı gelmesinin ardından Temmuz ayında bu kez Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) aracılığıyla konun çözümünü istedi.

Yaşanan somut olayda, iddialarını başvuru dilekçesinde de yineleyen kadın, bankanın işe alım sürecini yürüten özel istihdam şirketinin yetkilileri ile yaptığı konuşmanın ses kaydını TİHEK ile paylaştı.

Banka ise TİHEK’e karşı yaptığı savunmada iddiaları reddederek, hali hazırda kurumda 10 bin 374 kadının görev yaptığı, 203’ünün hamile ve 187’sinin ise doğum izninde olduğunu ileri sürmüştür. İki tarafında dinlemesinin ardından TİHEK tarafından, bir kişinin hamileliği nedeniyle işe alınmamasının hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile 15 bin TL tazimat ödenmesine karar verdi.

Bankaya 15 Bin Lira Tazminat Cezası Verildi

TİHEK tarafından incelenen olayda, bir kişinin hamile olması nedeniyle işe alınmamasının, uluslararası sözleşmeler ve ulusal hukuk tarafından yasaklandığı belirtildi. Buna ilişkin bir işverenin, işin önemli gereklerini yerine getirmediği sürece gebelik nedeniyle işe alımının yapılmamasının mümkün olmadığı kaydedildi.

Bunun üzerine TİHEK tarafından banka ve özel istihdam şirketi için, ayrımcılık yasağının ihlal edilmesi nedeniyle, 10 bin lira bankanın insan kaynaklarına, 5 bin lira ise özel istihdam şirketine toplamda 15 bin TL idari para cezası kesildiği açıklandı.

Bu haber toplam 168 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara