İş Kazası Tazminat Davası Kaç Yıl Sürer? İş kazası tazminat davası kaç yıl?

İş Kazası Tazminat Davası Kaç Yıl Sürer? İş kazası tazminat davası kaç yıl?
İş Kazası Tazminat Davası Kaç Yıl Sürer konusu, iş kazasında zarar ve mağdur olmuş işçi ve yakınlarının haklarının alınması sürecinin uzun olması sebebiyle merak edilmektedir.

İş kazasında dolayı tazminat davasının açılması iş mahkemelerinde görülen ve haksız fiilden kaynaklanan dava çeşitlerindendir.

Genel manada iş kazası; sigortalı işyerinde bulunuyorken veya işveren hesabına iş yapıyor iken meydana gelen ya da sonradan ortaya çıkan bedensel ve ruhsal engelli haline getiren olaylar olarak tanımlanmıştır.

İşçi ve işveren arasında meydana gelen uyuşmazlıklarda tazminat davası açma işçinin veya işverenin bulunduğu yerleşim yerindeki iş mahkemesine yapılmaktadır.

İş Kazası Tazminat Davası Kaç Yıl Sürer?

İş kazası tazminat davası ne kadar sürer sorusuna kesin olarak cevap vermek mümkün olmamakla birlikte iş kazası tazminat davalarının 2019 yılından itibaren 450 gün içerisinde sonuçlandırılması öngörülmüştür.

Bu süre davanın delilleri, dava açılan mahkemenin iş yükü gibi sebeplere bağlı olarak daha erken veya daha geç de sonuçlanabilmektedir.

450 günlük süreye yalnızca iş mahkemesi süreci dahil olmakla birlikte istinaf ve temyiz yoluna bulunarak iş mahkemesinin kararlarına itiraz edilmesi halinde bu süre daha da uzamaktadır.

İstinaf için 6-9 aylık, temyiz aşaması içinse 12-18 aylık dava sonuçlanma süresi hesaplanabilir.

İş kazası Mahkemesi Ne Kadar Sürer

İş kazası tazminat davası bu sürelere bakıldığında ortalama 1 yıl içinde sonuçlanacağı ön görülmektedir.

450 günlük süre 15 ay denk gelmesi ile hukuk davalarında davaların tamamlanmasında ön görülen 10 ay ile 15 ay sonuçlanma süresi olarak kriter belirlenmiştir.

İş Kazasında Dava Nasıl Açılır?

İş kazası sebebiyle dava açılması iş mahkemesine dilekçe yoluyla gerçekleşmektedir. İşçide meydana gelen maddi ve manevi zararlar ile iş kazası nedeniyle yapılan masraflar dava dosyasına eklenmelidir. İş kazası ölümle sonuçlanmışsa yasal mirasçılar tarafından ceza davasıyla birlikte iş mahkemesi davası da takip edilebilir.

İş kazası sebebiyle avukat tutmak hak kaybınızın önüne geçmekte ve tazminatınızı belirlenen seviyede alınmasına yardımcı olmaktadır. İş kazası avukat ücretleri makul ücretler olup iş davası sonucunda elde edilecek tazminat ile oranlandığında alanında uzman bir avukatla iş kazası davalarını takip etmek isabetli bir seçim olacaktır.

İş Kazasında Tazminat Nasıl Alınır?

İş kazası sebebiyle uğranılan maddi ve manevi zararlar ile hastane masrafları gibi Sosyal Güvenlik Kurumu giderleri iş mahkemesinde açılan tazminat davası sonucunda işverene rücu edilmekte ve işçinin hakları korunmaktadır.

İş kazası davalarında işverenin kastı olması veya işverenin kastı olmamakla birlikte işçinin sağlığının iş güvenliğine aykırı davranılmasından dolayı bozulması halinde iş kazalarından tazminat alınabilmektedir.

İş Kazasında Tazminat Hesaplanması Nasıl Yapılır?

İş kazasını tazminat davalarının açılmasında davacı taraf tarafından tazminat miktarı belirtilmekle birlikte mahkemeler tarafından iş kazası tazminat hesaplama çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

İş kazasında meydana çıkan işçi ve işverenin kusur durumu tazminat miktarının belirlenmesine etki etmektedir.

İş Kazası Davaları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İşçinin iş kazası geçirdiği sırada almış olduğu ücret, iş kazası sebebiyle gerçekleşen maluliyet oranı yani meslekte kazanma gücü kaybı oranları mahkeme tarafından hep birlikte değerlendirilerek iş kazasına dair tazminat hesaplanmaktadır.

Ölümlü İş Kazası Tazminat Davası Ne Kadar Sürer?

Ölümlü iş kazası nedeniyle tazminat talepleri ise vefat eden kimsenin yasal mirasçıları tarafından açılacak tazminat davaları ile sonuçlandırılmaktadır.

Bu kişilerin tazminat davası açabilmesi için vefa eden kişinin ölmeden önce dava açan kişi ya da kişilerle bakıyor olması veya dava açan kişilerin muhtaç olması gerekmektedir.

Ölümlü iş kazası tazminat davası yargıda hedef süresi olarak belirlenen süre 450 gündür. Makalede İş Kazası Tazminat Davası Kaç Yıl Sürer konusuna yer verilmiştir.

Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Kazası Avukatı Ankara ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 535 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara