İş Mahkemesi Tazminat Davasını Kaybedersem Ne Olur? İş Mahkemesi Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

İş Mahkemesi Tazminat Davasını Kaybedersem Ne Olur? İş Mahkemesi Avukatlık Ücreti Ne Kadar?
İş mahkemesi tazminat davası, iş ilişkisi içerisinde işçinin, işveren aleyhine açtığı ve genellikle iş akdinin sona ermesi, ücret, fazla mesai, yıllık izin ve benzeri işçilik alacakları veya işe iade gibi talepler için açılır.

İş Mahkemesi Tazminat davası nedir? İş mahkemesi tazminat davası, bir işçinin işverenine karşı, iş sözleşmesinin sona erdirilmesi ya da iş ilişkisi esnasında karşılaşılan birtakım hukuki uyuşmazlıklar nedeniyle yasal haklarını talep etmek amacıyla açtığı bir davadır.

Tazminat davaları, işçinin haksız yere işten çıkarılması, işçinin uğradığı haksız muamele, işe iade talepleri, fazla mesai ücretleri, hafta tatili ve genel tatil ücretleri, yıllık izin ücretleri, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi konuları kapsayabilir.

isci-avukati.jpg

İşte İş mahkemesine konu olan tazminat türleri:

Kıdem Tazminatı: İşçinin işveren tarafından işten çıkartılması durumunda ve belirli şartları taşıması halinde talep edebileceği bir tazminat türüdür.

İhbar Tazminatı: İş sözleşmesinin yasalara uygun bir şekilde feshedilmediği durumlarda işçi veya işveren tarafından talep edilebilen bir tazminattır.

Fazla Mesai Ücret Alacağı: 45 saatin üzerinde çalışması, bayram ve tatil günlerinde çalışması sonu ödenmeyen ücretlerin ispat edilmesi halinde ödenen miktar.

Yıllık İzin Alacağı: İşçinin iş sözleşmesinin feshedilmesine kadar kullanmadığı yıllık ücretlerin ödenmesi.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Tazminat: Belirli meslek gruplarındaki işçilerin, yıpratıcı ve sağlıklarına zararlı çalışma koşulları nedeniyle alabilecekleri bir tazminattır.

Manevi Tazminat: İşçinin işveren tarafından kişilik haklarına saldırıda bulunulması ve bu saldırı sonucunda manevi zarar görmesi durumunda işçinin talep edebileceği tazminattır.

Ücret ve Ücretten Sayılan Haklar: İşçinin, işverenden alacaklı olduğu, iş sözleşmesi veya iş kanunu uyarınca talep edebileceği ücret ve benzeri haklar.

İş mahkemesi tazminat davası, işçinin uğradığı haksızlıkların giderilmesi ve işçiye hak ettiği tazminatın ödenmesi amacını taşır. Süreç, işçinin işveren aleyhine açtığı dava ile başlar ve mahkeme tarafından yapılacak olan yargılama sonrasında sona erer. İşçi ve işveren tarafları arasındaki uyuşmazlık, mahkeme tarafından belirlenen tazminat miktarının ödenmesi ile çözülür.

07-01604210-is-mahkeme-ucret.jpg

İş Mahkemesi Tazminat Davası Masrafı Ne Kadar?

Başvurma Harcı 269,85 TL

Peşin Harç 269,85 TL

MASRAFLAR

Dosya Gideri 5,00 TL

Diğer İş ve İşlemler 150,00 TL

Taraf Tebligat Gideri 870,00 TL

Bilirkişi Ücreti 960,00 TL

Tanık Ücreti 40,00 TL

Tanık Tebligat Ücreti 87,00 TL

Harç Toplam 539,70 TL

Masraf Toplam 2112,00 TL

Genel Toplam 2651,70 TL

İş Mahkemesi Tazminat Davasını Kaybedersem Ne Olur?

İş mahkemesi tazminat davasını kaybetmeniz durumunda, birtakım hukuki ve mali sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İşte bunların bazıları:

Hukuki Sonuçlar:

Kararın Kesinleşmesi: Mahkeme kararı, temyiz süreçlerinin ardından kesinleşir ve bu, davanın sona erdiği anlamına gelir.

Başka Bir Dava Açma Hakkı: Genelde, aynı sebeple bir daha dava açma hakkınız olmayabilir. Fakat farklı bir sebep varsa yeni bir dava süreci başlatabilirsiniz.

Mali Sonuçlar:

Karşı Tarafın Avukatlık Ücreti: Dava sonucu olarak, genelde karşı tarafın avukatlık ücretini ödemeniz gerekebilir. Türkiye'de bu, genellikle Türkiye Barolar Birliği’nin belirlediği asgari ücret tarifesine göre belirlenir. İş Mahkemesi ve Asliye Mahkemelerinde takip edilen davalar için 17.900 TL’dir. Red edilen miktar daha düşükse miktar üzerinden avukatlık ücreti hesaplanır.

Yargılama Giderleri: Davanın masrafları (harçlar, tanık giderleri, bilirkişi ücretleri vb.) genellikle kaybeden tarafa yüklenir.

Kendi Avukat Ücretinizi: Eğer avukatınızla özel bir anlaşma yapmadıysanız, kendi avukatınızın ücretini de ödemekle yükümlü olacaksınız. İş Mahkemesi ve Asliye Mahkemelerinde takip edilen davalar için 17.900 TL’dir.

mirasin-reddi-davasi-1-001.webp

İş Mahkemesi tazminat davası avukatlık ücreti ne kadar?

İş Mahkemesi avukat ücretleri, 2023 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde yer almaktadır. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre 2023 yılı İş Mahkemesi ve Asliye Mahkemelerinde takip edilen davalar için 17.900 TL’dir. Red edilen miktar daha düşükse miktar üzerinden avukatlık ücreti hesaplanır.

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara
1 Yorum