İş Yerindeki Bilgisayarda O Sitelere Girenlere Yargıtay'dan Emsal Karar!

İş Yerindeki Bilgisayarda O Sitelere Girenlere Yargıtay'dan Emsal Karar!

İş Yerindeki Bilgisayarda O Sitelere Girenlere Yargıtay'dan Emsal Karar!

Çalıştıkları iş yerlerinde, yetişkinlere yönelik içerikler hazırlayan internet sitelerine giren çalışanlar hakkında emsal niteliğinde karar verildi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş yerinde cinsel içerikli sitelere giren çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı olmadan işten çıkarılmalarına hükmetti.

Yüksek Mahkeme'nin emsal niteliğindeki kararına konu olan olayda; iş yerindeki bilgisayardan yetişkin içerikli internet sitelerine giriş yaptığı tespit edilen işçi, kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeden işten çıkarıldı.

Bunun üzerine iş sözleşmesinin feshedilmesinde hukuka aykırı davranıldığını savunan işçi patronu aleyhinde İş Mahkemesine dava açtı. Davacı işçiye kötü haber Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden geldi.

Yüksek Mahkeme vermiş olduğu kararla, iş yerinde ait olan bilgisayardan cinsel içerikli yetişkin sitelere giriş yapan işçilerin tazminatsız bir şekilde iş sözleşmelerine son verilmesinin önünü açtı.

Üç yıldır çalıştığı işyerinde, işverene ait bilgisayardan cinsel içerikli yetişkin sitelerine girdiği iddia edilen işçi, kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeden işveren tarafından işten atıldı.

Beklemediği bu kararla sarsılan işçi, 6. İş Mahkemesi'ne başvurarak iş sözleşmesinin haksız şekilde feshedildiğini öne sürdü. Üç yıldır çalıştığı iş yerinde hak ettiği tazminatlarının, yıpranma ücretlerinin, yıllık ücretli izin ücretinin kendisine ödenmediği öne süren davacı işçi, bu ücretlerle birlikte kıdem ve ihbar tazminatının da işveren tarafından kendisine ödenmesine karar verilmesini talep etti.

Mahkemede savunma yapan davalı işveren ise, bilgi işlem müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda davacının kullandığı bilgisayarda işi ile ilgisi olmayan yasaklı sitelere girdiğinin tespit edildiğini, bunun üzerine iş sözleşmesinin haklı olarak feshedildiğini iddia etti. Mahkeme davanın kısmen kabulüne karar verince davalı avukatı kararı temyiz etti.

İş Yerindeki Bilgisayarda O Sitelere Girenlere Yargıtay'dan Emsal Karar!

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi; incelediği dava dosyasında, davacının muhasebe bölümünde çalıştığını, davacıya tahsis edilen bilgisayar bulunduğunu, bu bilgisayarda cinsel içerikli fotoğrafların bulunduğu internet sitelerine girildiği anlaşıldığını belirtti.

Söz konusu yasaklı sitelere girişlerin mesai saatleri içinde olduğu, iş akdinin de aynı gün içinde feshedildiğine dikkat çekilen kararda, davacının doğruluk ve bağlılığa aykırı eylemde bulunmasıyla davalının güvenini kötüye kullanan davacının iş akdinin feshi haklı görüldü. Kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne ilişkin verilen kararın hatalı olduğu gerekçesiyle bu kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedildi.

Bu haber toplam 173 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara