İş yerindeki yemeği beğenmeyen işçiye Yargıtay'dan emsal karar!

İş yerindeki yemeği beğenmeyen işçiye Yargıtay'dan emsal karar!
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise yemeği beğenmemesi sebebiyle işten çıkarılan işçinin haklı olduğu kanaatine vararak bu yönde karar verdi. İş yerindeki yemeği beğenmeyen işçiye Yargıtay'dan emsal karar!

İş yerindeki yemeği beğenmeyen işçiye Yargıtay'dan emsal karar ...Bir çalışan, istihdam ettiği fabrikada yemeği beğenmediğiyle ilgili görüşlerini belirtince işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiye hiçbir şekilde tazminat verilmeyince hemen mahkemeye başvuru yaptı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yemeği beğenmediğinden dolayı iş akdine son verilen işçiyle ilgili emsal bir karar altına imza attı. Çalıştığı fabrikada işten çıkarılan personelin çıkartılma sebebi: Yemeğin yağlı olduğunu ve beğenmediğiyle ilgili görüş belirtmesi oldu. İş Mahkemesi’ne başvuru yapan mağdur çalışan, maaşlarının bordroda tam olarak gösterilmediğini ve bununla birlikte fazla mesai, resmi tatil ve bayram tatili ücretlerinin ödemesinin yapılmadığını ve ayrıca yaptığı işin ağır sanayiye yönelik olduğunu, günlük çıkan yemeklerin çalışanlar için yetersiz olduğunu yemekhanede ifade etmeleri sebebiyle çıkarıldıklarını aktardı.

Yemeği Beğenmediği İçin Tazminatsız İşten Çıkartılan İşçiyle İlgili Yargıtay’dan Emsal Karar.

İşverenler tarafından direkt işten çıkarılmayan, hakaret edilerek işten çıkartılan talihsiz çalışan, yasal haklarını istediğinde ihbar ve kıdem tazminatlarının ödeneceğinin söylendiğini fakat herhangi bir şekilde ödeme almadığını iddia ederek; kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, manevi tazminat, yıllık izin ücreti, genel tatil ücreti ve fazla mesai ücreti alacaklarının tamamının ödenmesini talep etti. Davalı olan işveren herhangi bir şekilde hakaret vs. olmadığını, söylenen tüm sözlerin ortada olduğunu, işyerinde fazla çalışma gibi bir şeyin asla mevcut olmadığını, davacının Pazar günleri ve resmi bayramlarda çalıştığı iddiasının tamamıyla gerçekten uzak olduğunu, maaş bordrolarının ihtirazı kayıt düşünmeden davacı taraflı imzalandığını, manevi tazminat talebinin genel mahkemelerde talep edebileceğini savunarak, davanın reddedilmesi talebini iletti. Mahkeme ise toplanan kanıtlarla birlikte bilirkişi raporunu kayıt altına alarak davanın kısmen kabul edilmesine karar verdi. Bunun üzerine davalı işveren Yargıtay’a başvurdu.

İş yerindeki yemeği beğenmeyen işçiye Yargıtay'dan emsal karar ...

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise yemeği beğenmemesi sebebiyle işten çıkarılan işçinin haklı olduğu kanaatine vararak bu yönde karar verdi. Yüksek mahkeme, fazla mesai ücretlerinin yanlış hesaplandığı gerekçesiyle birlikte kararın bozulmasına hükmetti. Bununla birlikte dava tekrardan mahkemeye gelerek, Yargıtay kararına göre yeniden incelenecek ve yeni bir karar çıkacak yahut karar devam edip, tekrardan Yargıtay Genel Kurulu’na sunulacak.

Bu haber toplam 619 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara