İşçilerin Haftalık İzin Alacaklarına Dair Yargıtay Kararı

İşçilerin Haftalık İzin Alacaklarına Dair Yargıtay Kararı

İşçilerin Haftalık İzinlerine Dair Yargıtay'dan Emsal Karar. İşçilerin Haftalık İzin Alacaklarına Dair Yargıtay Kararı.

Yargıtay, son dönemlerde çok sık tartışma konusu olan işçilerin haftalık ve yıllık izinleri hakkında önemli bir karara imza attı. Özellikle taşeron işçilerin, temizlik ve güvenlik görevi hizmetleri yürüten işçiler için izin kullanımlarına ilişkin çeşitli sorunlar yaşanıyordu.

İşçilerin Haftalık İzin Alacaklarına Dair Yargıtay Kararı

Yargıtay ilgili dava dairesi tarafından verilen yeni kararın ardından benzer durumda olan birçok kişi için nihayet emsal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu.

Somut olayda, belediye bünyesinde çalışan ve sendika üyeliği bulunana bir taşeron işçi, çalışma süreci boyunca iş sözleşmesine bağlı olarak alamadığı hakları için yargı yoluna başvurdu. Dava sürecinin başlamasının ardından Yargıtay, taşeron işçi tarafından alacaklarını ve haftalık izinlerine ilişkin örnek niteliğinde bir karara imza attı.

Davanın ilk ayağında davalı vekili tarafından işyerinde fazla çalışmanın olmadığı, davacının diğer talep ettiği alacaklarının ise eksiksiz olarak ödendiği ifade edildi.

Davanın mahkeme tarafından bilirkişi raporlarına bakılarak kabul edilmesinin ardından davalı vekili tarafından bu karar üst mahkemeye taşındı.

İşçinin Sözleşmeden Kaynaklı Hakları Talep Edildi

Belediye bünyesinde faaliyet gösteren bir işyerinde çalışan ve aynı zamanda sendika üyesi olan taşeron işçi tarafından, çalışmayı düzenleyen iş sözleşmesine bağlı olarak ortaya çıkan haklarını alamadığı gerekçesi ile mahkemeye başvuruda bulundu.

Davalı vekili tarafından fazla mesainin söz konusu olmadığı ve talep edilen diğer alacaklarının ise eksiksiz olarak ödendiği belirtilerek davanın reddi talep edildi. Mahkeme tarafından yapılan inceleme sonrasında davanın kabul edilmesinin ardından konuya Yargıtay 22. Hukuk Dairesine taşındı.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından, belediyeye bağlı işyerinin hafta tatili izni ile yemek ve yakacak yardımlarının hesaplanması durumuna ilişkin itirazları dışındaki diğer itirazlar yerinde bulunmadı.

Bunun üzerine ilgili dava dairesi tarafından incelenen somut olayda benzer durumda olan tüm taşeron işçilerin alacaklarına ve haftalık izin tatillerine ilişkin emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Yargıtay’dan Emsal Karar

Belediyeye bağlı bir işyerinde çalışan işçinin iş sözleşmesinde yer alan unsurlara göre alacağı sosyal yardımları ve haftalık izinlerine ilişkin açtığı davada önemli konulara değildi.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından incelenen somu olayda, dava dosyasındaki yazılı belgelere bakılarak ve diğer dosya kapsamında incelenen unsurlara göre, davalı tarafından temyiz edilen olayın, haftalık tatil izinin, yemek ve yakacak yardımlarının hesaplanması durumu dışında kalan itirazlarının yerinde olmadığına hükmedildi.

Ayrıca mahkeme tarafından söz konusu unsurlara göre işçiye ödenecek brüt fark alacağının hesaplanması gerekirken, çalışanın beyanı dikkate alınmadan hiç ödeme yapılmamış gibi hesaplama yapılmasının hatalı bulunduğu ifade edildi.

Konunun karara bağlanmasının ardından davalının itirazı yerinde bulunmayarak kararı bozuldu. Benzer durumda olan taşeron işçilere yönelik verilen bu karar birçok kişi için emsal niteliği taşıdığı ifade edildi. Bu yönüyle emsal bir karar imza atıldı.

Bu haber toplam 188 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara