Kavga eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi? Hangi hallerde tazminatsız işten çıkarılır?

Kavga eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi? Hangi hallerde tazminatsız işten çıkarılır?
İki işçi arasındaki kavga, işyerinin huzurunu ve düzenini bozduğunda, işveren bu durumu işten çıkarma nedeni olarak kullanabilir. Peki, Kavga eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi? Hangi hallerde tazminatsız işten çıkarılır?

İşyerinde yaşanan kavga gibi çatışmalar ve onların iş akdine etkileri, iş hukukunda önemli bir konudur.

İşçilerin haklı fesih sebepleri, tazminatsız işten çıkarılma durumları ve bu süreçlerin işleyişi, işçi ve işverenler için merak edilen konular arasında yer alır. İşte bu konularla ilgili detaylı bilgiler:

İşyerinde Kavga Eden İki İşçiyi İşveren Tazminatsız İşten Çıkarabilir mi?

İşyerinde kavga etmek, işyerinin düzenini ve itibarını olumsuz etkileyebileceği için, işveren bu tür davranışları gerekçe göstererek işçiyi tazminatsız olarak işten çıkarabilir.

İş Yerinde İki Kişi Kavga Ederse Ne Olur?

İki işçi arasındaki kavga, işyerinin huzurunu ve düzenini bozduğunda, işveren bu durumu işten çıkarma nedeni olarak kullanabilir. Kavga işyeri dışında gerçekleşmişse, işten çıkarma için kavgaın işyerine olumsuz etkileri olmalıdır.

Haklı Fesih Davası Ne Kadar Sürer?

Haklı fesih ile ilgili davalar genellikle 4 ay ile 18 ay arasında sürebilir. Ancak, Yargıtay ve istinaf süreçleri eklendiğinde bu süreç 3-4 yıla kadar uzayabilir.

İşçinin Haklı Fesih Sebepleri Nelerdir?

İşçi, sağlık sebepleri, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlar ve zorlayıcı sebepler gibi durumlarda iş sözleşmesini haklı nedenle sonlandırabilir.

İşveren Haklı Fesihte Tazminat Öder mi?

İşveren, haklı nedenle yapılan bir fesihte işçiye kıdem tazminatı gibi herhangi bir ödeme yapmak zorunda değildir.

Tazminatsız İşten Çıkarılma Sebepleri Nelerdir?

İşçinin işveren hakkında asılsız iddialarda bulunması, cinsel taciz, işverene veya başka bir işçiye sataşma, işyerine sarhoş veya uyuşturucu etkisi altında gelmesi gibi durumlar tazminatsız işten çıkarılma sebepleri arasındadır.

Bir İşçi Hangi Durumlarda Tazminat Alamaz?

İşçinin işyerindeki çalışma süresi 1 yıldan azsa veya işçi işyerindeki düzenlemelere aykırı davranışlar sergilemişse kıdem tazminatı hakkından mahrum kalabilir.

İstifa Eden İşçi Hangi Durumlarda Tazminat Alır?

İstifa eden işçi, eğer istifasını haklı bir sebebe dayandırabiliyorsa (örneğin sağlık sebepleri veya ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlar) kıdem tazminatı talep edebilir.

Hangi hallerde tazminatsız işten çıkarılır? Yargıtay Emsal Karar...

Yargıtay, iş yerinde çıkan kavgada ilk yumruğu vuran işçinin tazminatsız bir şekilde işten çıkarılması gerektiğinhe karar verdi. Yüksek Mahkeme, işverenin kavgaya karışan diğer işçiyi işten çıkarmamasının eşit davranma borcunu ihlal etme anlamına da gelmeyeceğini belirtti.

Bir etiket ambalaj fabrikasında iki işçi meydana gelen dedikodu iddialarıyla birlikte tartışma yaşadı. Çok kısa süre içerisinde fiziksel kavgaya dönüşen tartışmanın ardından işveren kavgayı ilk çıkartan ve ilk yumruk atan işçiyi tazminat ödemeden işten çıkardı.

İş Mahkemesi'ne konuyla ilgili başvuruda bulunan işçi, 6 yıl boyunca aynı yerde baskı ustası olarak istihdam ettiğini ve bu tarihte isteği dışında haksız bir şekilde işten çıkarıldığını; bu sebepten dolayı kıdem ve ihbar tazminatının, bunun yanı sıra 10 günlük yıllık izin ücretinin de ödenmediğini söyledi.

Kıdem ve ihbar tazminatıyla yıllık izin ücreti alacaklarının faiziyle birlikte işverenden tahsil edilmesi talebinde bulundu. Mahkemede, söz konusu iddialara savunma yapan işveren, kavgayı ilk başlatan davacının daha önce birçok kavga olayına dahil olduğunu söyledi. Mahkeme, kovulan işçiye tazminat ödemesi yapılmasına karar verdi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal bir karar verdi. Söz konusu kararda, davalı iş yerinde daha önceden karıştığı bir kavgadan dolayı ihtar alan davacının, söz konusu olayın yaşandığı gün çalışma arkadaşlarından olan C. tarafından hakkında dedikodu yaptığı şeklindeki iddialarından dolayı uyarıldığında, taraflar arasında bu sebepten dolayı tartışma geldiği, ve tartışma esnasında davacı olan şahsın C.I.'ye küfür ettiği söylendi.

İşte İşverenin haklı fesih sebepleri

Kararda, davacının küfür ederek onu tehdit ettiği C.I'nin de bunun sonrasında elindeki bobini davacıya fırlattığı, davacının iş akdinin iş yerinde geçen bu tartışmadan dolayı feshedildiğinin dosyada yer alan tüm bilgi ve belgelerden anlaşıldığı vurgulandı.

Davalı işverenin C.I.'yi işten çıkartmayarak sadece davacıyı işten çıkarmasının eşit davranma borcunu ihlal ettiğini söylenmeyeceği, açıklanan sebeplerden dolayı davalı işveren tarafından yapılan feshin haklı fesih olduğunun anlaşıldığı, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine yazılı gerekçeyle kabül edilmesinin hatalı olduğu bu sebepten dolayı kararın bozulduğu iletildi.

Bu haber toplam 459 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara