Kıdem Tazminatı ve Hesaplanması Hakkında Emsal Karar

Kıdem Tazminatı ve Hesaplanması Hakkında Emsal Karar
işten çıkarılan bir kişi açtığı kıdem tazminatı davası ile emsal bir kararın verilmesine neden oldu. Yerel mahkeme tarafından işçi lehine verilen ek ücret almasına ilişkin karar, Ankara Bölge Adliye Mahkmesi tarafından onandı.

Kıdem Tazminatı Hakkında Emsal Karar. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından tüm çalışanları ilgilendiren emsal teşkil edecek bir karara imza atıldı. Emsal kararın verilmesine neden olan somut olayda, Konya’da işten çıkarılan bir kişinin açtığı dava etkili oldu. Yerel mahkeme tarafından kıdem tazimatı hesaplaması sırasında dikkate alınan ücret ve diğer ödemelerinde eklenmesinin yerinde bulunduğu kaydedildi.

Konya’da işten çıkarılan bir kişi açtığı kıdem tazminatı davası ile emsal bir kararın verilmesine neden oldu. Yerel mahkeme tarafından işçi lehine verilen ek ücret almasına ilişkin karar, Ankara Bölge Adliye Mahkmesi tarafından onandı. Kıdem tazminatına ilişkin verilen bu karar, benzer durumda olan pek çok kişi için emsal teşkil edecek.

Kıdem Tazminatı Hesaplaması Yüzde 30 Daha Fazla Yapılacak

Konya’da bir iş yerinde çalışan kişi, işten çıkarılmasının ardından kıdem tazminatını almak için mahkemenin yolunu tuttu. İşe iade ve kıdem tazminatı davası açarak hakkını arayan işçi, kıdem tazminatının hesaplanmasına ilişkin yeni bir unsurun gündeme gelmesine neden oldu.

İş davalarında kıdem hesaplaması için dikkate alınan ücretin içinde, ücrete eklenecek alacaklar, yakacak, yemek, kıyafet, bes yardımı ve mesai ödemelerinin de dahil edilmesi gerekecek.

Mahkemeye açılan davada kıdem tazminatı hesaplamasında söz konusu ek ücretlerinde dahil edilmesini talep eden işçi ve avukatının talepleri mahkeme tarafından kabul edildi. Yerel mahkeme tarafından verilen bu kararın ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi’de kararı onadı. Kıdem tazminatı hesaplamasına ilişkin verilen yeni karar, benzer durumda olan işçilerin %30 gibi yüksek bir oranda daha fazla tazminat almasını sağlayacak.

Bölge Adliye Mahkemesi Kararı Onadı

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi tarafından Konya’da yerel mahkeme tarafından verilen karar onandı. Söz konusu kararda kıdem tazminatı talep eden işçinin, tazminat hesaplaması sırasında dikkate alınan ek ücretlerin de dahil edilmesi gerektiğini savunmuştu.

Bunun üzerine mahkeme tarafından verilen kararda işçi lehine ve benzer durumda olan tüm çalışanlar için emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Verilen bu karar sayesinde işçinin beklenen tazminattan 18 bin lira daha fazla para aldığı ifade edildi.

Bu haber toplam 190 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara