Kıdem tazminatına neler dahil edilir nasıl hesaplanır

Kıdem tazminatına neler dahil edilir nasıl hesaplanır

Yargıtay’dan Milyonlarca Çalışanı Yakından İlgilendiren Emsal Karar. Kıdem tazminatına neler dahil edilir nasıl hesaplanır.

İşten çıkarılan veya işe iade davası açan bir kişi yalnızca kıdem tazminatı alınca bunu az buldu. Baz ücrete tüm giydirilen alacaklar ile birlikte yakacak, yemek, kıyafet, BES yardımı, prim ve mesai ödemelerinin tamamını da ödenecek ücrete eklettirdi. Bu sayede normalde alacağı ücretin %30 daha fazlasını aldı.

https://www.youtube.com/watch?v=4EcmrIivBAQ
Kıdem tazminatına neler dahil edilir nasıl hesaplanır

Konya’da işten çıkarılan bir kişi tarafından açılan kıdem tazminatı davasında, işçi lehine ek ücret almasına hüküm veren yerel mahkemenin kararı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onay aldı.

Konya’da medikal sektöründe çalışmakta olan N.G. isimli şahsın avukatı AA muhabirine bir takım açıklamalar yaparak; müvekkilinin iş akdinin, işveren tarafından tek taraflı olarak feshedilmesi üzerine hem işe iade hem de kıdem tazminatı davası açtıklarını belirtti.

İş davalarında kıdem tazminatına yönelik baz ücretin hesaplanmasının gerekli olduğunu vurgulayan avukat, baz ücrete ek olarak bir de giydirilmiş alacaklar ve yakacak; yemek, kıyafet, BES yardımı, süreklilik arz etmekte olan prim ve mesai ödemelerinin de dahil edilmesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Kıdem Tazminatı %30 Daha Fazla Olacak

Dava açmış oldukları iş mahkemesi tarafından; kıdem tazminatında ek ücretlerin kesinlikle dikkatten kaçmaması için bir talep oluşturduklarını vurgulayarak açıklamalarına devam eden işçi vekili avukat, mahkemenin, bilirkişi raporu kapsamında istekleri doğrultusunda bir karar çıkardığını söyledi.

Kıdem tazminatında baz ücret hesaplanması kararıyla birlikte olması gerekenin olduğunu ifade eden Özer, diğer tespiti yapılan alacakların hepsi eklendiği vakit, tavan ücreti de aşan bir rakamın ortaya çıktığını, işçinin alacak olduğu kıdem tazminatının %30 oranla daha da artış gösterdiğini söyledi. İşveren vekilinin mahkeme kararını Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi’ne gönderdiğini söyleyen mahkeme, yerel mahkemenin kararının aynen onandığını vurguladı.

Bunun artık tüm dosyalara yönelik emsal karar teşkil ettiği böylelikle netlik kazandı. İstinaf Mahkemesi, işçinin kıdem tazminatı hesaplanmasında baz alınacak olan ücretin, diğer yan ödemelerin de ek olmasıyla birlikte hesaplanması gerektiğiyle ilgili karar altına imza attı. Bunun işçi lehine bir karar olduğunu söyledi.

Yargıtay'dan Emsal Niteliğinde Karar

Müvekkilinin, bu karar sayesinde beklediği normal tazminata ek olarak 18.000 TL daha fazla tazminat aldığını söyleyen avukat, işçi için bunun oldukça yüksek bir rakam olduğunu; diğer bu tür dosyaların tamamı için çıkan bu kararın emsal niteliği taşıdığını, bu konuyla ilgili daha fazla emsal karar bulunmadığını, söz konusu kararın daha çok dikkate alınması gereken güncel bir karar olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 262 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara