Koronavirüs Sonrası Yeni Tartışma! Yıllık İzin Israrı Mahkemede Bitebilir

Koronavirüs Sonrası Yeni Tartışma! Yıllık İzin Israrı Mahkemede Bitebilir

Koronavirüs Sonrası Yeni Tartışma! Yıllık İzin Israrı Mahkemede Bitebilir. Covid – 19 salgının ülkemizde hızla yayılmaya başlamasının ardından faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan pek çok işletme personellerinin yıllık izinlerini kullandırma yoluna başvurdu. Bazı işletmeler tarafından personellerinin gelecek yıla ait yıllık izinlerini de uzayan salgın süreci boyunca kullanmalarını istemesi ise tartışma yarattı. Birçok çalışan tarafından işletmelerin yıllık izin kullanmalarına yönelik yaptıkları taleplerin kanunlara uygun olup olmadığı ise merak edilmeye başladı.

Koronavirüs salgının dünya gelinde etkileri tüm hızıyla devam ederken Türkiye’de yeni önlemler ve tartışma yaratan bazı konular gündem olmaya başladı. Sosyal ve ekonomik hayatı doğrudan etkileyen söz konusu virüs salgını kapsamında işverenler tarafından çalışanların yıllık izinlerini bu süreçte kullanmalarını istemeleri ise gündemde farklı bir tartışmanın doğmasına neden oldu.

Yıllık İzin Süresi İşveren Tarafından Belirlenebilir

Küresel ekonomiden başlayarak ülkelerin kendi ekonomilerinde de ciddi hasarlar vermeye başlayan Koronavirüs salgını, özellikle yerel işletmeler için mikro düzeyde çok daha ciddi etkiler yarattı. Faaliyetlerine salgın nedeniyle şimdilik belirsiz süre ara veren birçok işletme tarafından personelleri için bu süreçte mevcut yıllık izinlerini ve gelecek yıla ait yıllık izinlerini de avans olarak kullanmalarını istemesi ise tartışma yarattı.

Konuya ilişkin uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise işveren tarafından yıllık izin süresinin belirlenmesinin yasalara uygun olduğu belirtiliyor. Bir yılı aşkın süredir çalışan personellerinin salgın hastalık nedeniyle işveren tarafından yıllık izne gönderilmesinin mümkün olduğuna dikkat çekiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken temel konular SGK primlerinin yıllık izin sürecinde yatırılması ve aylık kazancında kesinti yapılmamasını kapsar. Diğer yandan yıllık izin bölünmeyerek çalışanın inisiyatifine göre parçalı olarak da kullanılabilir.

Ücretsiz İzin Tek Taraflı Verilemez

Yıllık izin kullanımına ilişkin işveren tarafından bu hakkın kullandırılması mümkünken ücretsiz izin ise tek taraflı olarak gerçekleştirilemiyor. Yani işveren tarafından Koronavirüs nedeniyle ücretsiz izin teklifi edilebilir. Ancak bu teklif tek taraflı olarak değil, işçinin de yazılı muvafakati gerekecektir. Koronavirüs salgını kapsamında faaliyetlerini durduran işletmelerin personelleri ile yıllık izin ve ücretsiz izin tartışmalarının başlaması konunun zaman zaman yargıya taşınmasına neden oluyor.

Bu haber toplam 156 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara