Sosyal Medyada Patronu Hakkında Yapılan Yorum Fesih Sebebi Mi?

Sosyal Medyada Patronu Hakkında Yapılan Yorum Fesih Sebebi Mi?

Sosyal Medyada Patronu Hakkında Yorum Yapan Çalışan İçin Yargıtay’dan Emsal Karar. Sosyal Medyada Patronu Hakkında Yapılan Yorum Fesih Sebebi Mi?

Sosyal medya hesabı üzerinden patronu hakkında yorum yapan bir çalışan, işveren tarafından hakaret ettiği gerekçesi ile tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Bunun üzerine konuya yargıya taşıyan işçi, Yargıtay’ın tüm çalışanları ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza atmasına neden oldu. Popüler sosyal medya platformu Facebook üzerinden işçinin yaptığı yoruma ilişkin gelen karar benzer durumundaki birçok kişi için emsal teşkil ediyor.

Tazminatsız olarak patronu hakkında yaptığı paylaşım nedeniyle kovulan işçi, konuyu ilk olarak iş mahkemesine götürmüştür. Mahkeme tarafından işçinin işe yeniden iadesine karar verilince işveren tarafından karar istinafa taşınarak bölge adliye mahkemesine taşındı. Bölge mahkemesi tarafından söz konusu paylaşımda sataşma olduğu için işten çıkarmanın doğru olduğuna hükmetti. Bu kararın ardından bu kez davacı taraf konuyu temyiz ederek olay Yargıtay’a kadar taşınmış oldu.

Bölge Adliye Mahkemesi İşvereni Haklı Buldu

Çalıştığı işyerine komşu olan işyerinde hediye dağıtılmasına içerlenen bir çalışan, Facebook hesabı üzerinden sitemini dile getirdi. Paylaşımında, ‘’ne kadar büyük bir firmada çalıştığımızı ifade ettiler, bu kadar aşağılanacak ne yaptık’’ şeklinde ifadelere yer veren çalışan, işverene hakaret ettiği gerekçesi ile tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Bunun üzerin iş mahkemesine giden işçi, paylaşımda herhangi bir hakaret niyetinin olmadığı ifade etti.

İş mahkemesinin işçi lehine karar vermesinin ardından işveren konuyu üst mahkemeye taşıdı. Bölge adliye mahkemesi tarafından kararın bozulmasının ardından bu kez dava işçi tarafından temyize götürüldü. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise konuya ilişkin tüm çalışanları ilgilendiren emsal niteliğinde bir karar imza attı.

Yargıtay Hakaret Olmadığına Hükmetti

Yargıtay 9. Hukuk Dairesine giden olayda emsal bir karar verildi. İşçinin paylaşımının hakaret sayılamayacağına hükmeden Yargıtay, bölge adliye mahkemesinin iş akdinin feshinin geçerli sebebe dayandırdığı bahisle davanın reddine karar verilmesinin hatalı olduğu ve bozmayı gerektirdiği ifade edildi.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan çalışan ise Yargıtay tarafından verilen bu kararın ardından işe iade kararı ile işine geri döndü.

Bu haber toplam 189 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara