Taşeron işçinin kıdem tazminatından kim sorumlu olur emsal karar

Taşeron işçinin kıdem tazminatından kim sorumlu olur emsal karar

Taşeron İşçiler İçin Yargıtay'dan Emsal Tazminat Kararı. Taşeron işçinin kıdem tazminatından kim sorumlu olur emsal karar.

Taşeron işçilerin tazminatlarını kimin ödeyeceği hakkında Yargıtay tarafından emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Yıllardır çeşitli tartışmalara neden olan taşeron işçilerin kıdem tazminatının kim tarafından ödeneceği konusunda Yargıtay son noktayı koydu. Buna göre taşeron işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesinden hem kamunun hem de hizmeti yürüten şirketin sorumlu olduğuna hükmedildi.

Konuya ilişkin Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından verilen karara göre böylece taşeron olarak çalışan ve tazminat konusunda sorun yaşayan işçilerin bu sorunları için önemli bir adım atılmış oldu. Özellikle hastaneler bünyesinde görev yapan taşeron işçiler, kamu kurumlarında hatırı sayılar bir oranda yer alıyor.

Yüzbinlerce taşeron çalışanı yakından ilgilendiren emsal karara göre bundan sonra kıdem tazminatı konusunda sorun yaşayan işçilerin hem kamu hem de şirket tarafından bu hakkını talep etmesi mümkün görünüyor.

Emsal Karara Neden Olan Somut Olay

Yargıtay tarafından taşeron işçilerin kıdem tazminatını kimin ödeyeceğine ilişkin emsal karar verilmesine neden olan olay bir hastanede işçi olarak çalışan kişi tarafından gündeme getirildi. Hastanede haftanın 6 günü fazla mesai yaparak çalıştığını, yıllık izin ve bayram tatillerini kullanamadığını ileri süren bir işçi mahkeme yoluna başvurdu.

Somut olayda davalı olan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ise belirsiz alacak davası açılamayacağı ve hukuki yarar olmadığı için davanın reddini talep etti. Kamu hastanesinde taşeron şirket ile temizlik görevliliğinden emekli olan işçinin kıdem tazminatı dahil diğer alacakları için başvurduğu dava kısmen kabul edildi. Kararda Kamu Hastaneleri Birliği tarafından tazminatın ödenmesine hükmedilince olay Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay’dan Binlerce Taşeronu İlgilendiren Karar

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından incelenen davada, mahkemenin sadece kamuyu kıdem tazminatı ödemekten sorumlu tutmasının hatalı olduğu ve tazminattan taşeron şirketin de sorumlu olduğu ifade edildi. Sözleşme kapsamında kamu tarafından şirkete genel giderlerin ödendiği için tazminattan sorumlu olmadıkları savunulmuştu. Ancak Yargıtay tarafından verilen karar bu yönüyle emsal olarak değerlendirildi.

Yargıtay tarafından dava kararının bozulmasının ardından yüzbinlerce taşeron çalışan için emsal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu.

Bu haber toplam 231 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara