Üst Düzey Yöneticinin Fazla Mesai Ücreti Alamayacağına Hükmetti

Üst Düzey Yöneticinin Fazla Mesai Ücreti Alamayacağına Hükmetti

Yargıtay Üst Düzey Yöneticinin Fazla Mesai Ücreti Alamayacağına Hükmetti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından dikkat çeken emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Bir iş yerinde müdür olarak görev yapan üst düzey yöneticinin fazla mesai ücreti alamayacağına hükmeden kararda, iş yerinde yönetici konumunda olan çalışanın, çalışma gün ve saatlerini kendisi tarafından belirlendiği ve görev, sorumluluklarını gerektirdiği ücretinin ödenmemesi durumunda, fazla çalışma ücretine hak kazanamayacağına dikkat çekildi.

Yargıtay’dan gelen bu kararın ardından benzer durumda olan pek çok çalışan için söz konusu karar emsal teşkil ediyor. Somut olayda emsal kararın alınmasına neden olan davada ise bir akaryakıt istasyonunda işletme müdürü olarak görev yağan kişinin başvurusu etkili olmuştur.

İş Yeri Müdürü ve Yönetici Fazla Mesai Ücreti Alamaz

Akaryakıt istasyonunda işletme müdürü olarak görev yapan bir çalışan, işten ayrılışının ardından 5. İş Mahkemesine başvuruda bulundu. Haftanın her günü hafta içi 08.00 – 21.00, hafta sonları ise 10.00 – 19.00 saatleri arasında çalıştığını ifade eden çalışan fazla çalışma alçağı olduğu ve tahsil edilmesini talep etti. Davalı taraf ise zaman aşımı definde bulunmasının ardından, davacının yönetici konumunda olduğu ve aynı zaman da imza yetkilisi olarak, çalışma saatlerini serbestçe belirleyebileceği ve buna ilişkin unsurlarla davanın reddini savundu.

Dava kapsamında davacı çalışan işyerinde haftada 18 saatten fazla çalışma yaptığı ve davalının davacının yaptığı fazla mesai ücretini ödediğini ispat etmemesi nedeniyle davanın kabulüne karar verildi. Bunun üzerine karar temyiz edildi ve araya Yargıtay girdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Devreye Girdi

Davanın kabul edilmesinin ardından temyiz yoluna giden davada Yargıtay 23. Hukuk Dairesi, üst düzey yöneticilerin fazla mesai ücreti alamayacağına hükmederek mahkeme tarafından verilen kararı bozdu. Mahkemenin ise ilk kararında direnmesinin ardından Yargıtay Hukuk Genel Kurulu devreye girdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından işyerinde yönetici pozisyonunda ve işveren vekili konumunda olan çalışanın, çalışma saatlerini belirleyebileceği için fazla mesai ücretine hak kazanamayacağı ifade edildi. Bu nedenle Yargıtay direnme kararını bozarak emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Bu haber toplam 171 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara