Yargıtay: Mesleki dayanışma işten atılma nedeni sayılmaz

Yargıtay: Mesleki dayanışma işten atılma nedeni sayılmaz

Yargıtay, Mesleki Dayanışmanın İşten Atılma Nedeni Olmadığına Dair Emsal Karar Verdi!

Bursa’da ikamet eden bir kadın 16 sene boyunca çalıştığı iş yerinden çikolata kutusunu aldığı gerekçesi ile kovuldu. Emina A. işten ayrılırken tazminat almadı.

Yargıtay: Mesleki dayanışma işten atılma nedeni sayılmaz

Olay, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’ne taşındı ve, Emina A.’nın ortada kimse bulunmadığı zaman çikolata kutusunu aldığı için işten atılma sebebinin haklı olduğu kararına vardılar. 22. Hukuk Dairesi tarafından alınan karar daha sonra Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından da onaylandı.

Emina A. kendisini, boş çikolata kutusunu dikiş yapmak amacı ile aldığını söyleyerek savundu. Yargıtay Emina A.’nın işten atılmasına vize vermesine karşın, konu hakkında emsal bir karara imza attı.

3 KG’luk Brüksel Lahanası Yüzünden İşinden Oldu

Bu olaya benzer olarak, başka bir şirkette ustabaşı konumunda çalışan O.N.T isimli şahıs, kendi çalıştığı depodan başka bir şirketin deposuna 3 kg Brüksel lahanası gönderdi.

İşverenin durumu öğrenmesi üzerine, neredeyse 4 yıldır kıdemli çalışan ustabaşının tazminatsız bir şekilde işten atılmasına karar verildi.

Mesleki Dayanışma İşten Ayrılma Sebebi Değil

O.N.T 18. İş Mahkemesi’ne giderek durumdan şikayetçi oldu ve iş yerinden alacakları olduğunu iddia ederek alacaklarını talep etti. Dava sonucunda gönderilen Brüksel lahanalarının mesleki dayanışma çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ve olaya hoşgörü ile bakılmasının doğru olacağı konusunda hüküm verdi. Aşçıbaşının bu durumdan kendine çıkar sağlamadığının altı çizildi.

Kararın temyizi üzerine yerel mahkeme tarafından mahkeme kararı bozuldu. Daire, davacının eyleminin iş sözleşmesinin fesi için yeterli gördü. Bu kararla birlikte Genel Kurul’da boş çikolata kutusu ile ilgili yeni karar çıktı.

Çikolata kutusunun ekonomik değerinin düşük olması ve O.N.T’nin genel durumunun göz önünde bulundurması ile olaydan menfaat edilmesi gerektiği gündeme geldi. O.N.T. daha önce hiç uyarı ya da disiplin cezası almamış ve 4 yıla yakın kıdem sahibi bir çalışandır. Tüm bunlar birlikte ele alındığı zaman, olay son olarak mahkeme kararıyla O.N.T kıdemle birlikte tazminat ödenmesine hüküm verildi.

Bu haber toplam 151 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara