Yargıtay'dan Emanet Arabayı Kullanan Görevli İçin Emsal Karar

Yargıtay'dan Emanet Arabayı Kullanan Görevli İçin Emsal Karar

Yargıtay'dan Emanet Arabayı Kullanan Görevli İçin Emsal Karar. Güvenlik görevlisi olarak bir sitede görev yapan kişi için Yargıtay tarafından emsal bir karara imza atıldı.

Bir bina sakini tarafından güvenlik görevlisine emanet edilen araba anahtarı ile çalışanın araçla tur atması üzerine başlayan gerginlik Yargıtay’a kadar uzandı.

Yargıtay'dan Emanet Arabayı Kullanan Görevli İçin Emsal Karar

Emanet edilen araç ile tur atan gencin işten kovulmasının ardından güvenlik görevlisi genç tazminatsız olarak kovulmasının ardından yargıya başvurdu. Mahkeme tarafından genç lehine karar verilmesinin ardından olay Yargıtay’a taşındı.

Mahkeme tarafından genç lehine verilen karar Yargıtay tarafından bozuldu. Tüm çalışanlar için emsal niteliği taşıyan olayda, emanet araçla tur atan genç hakkında tazminatsız olarak işten çıkarılmasına karar verildi. Böylelikle haklı nedenle fesih için emsal niteliğinde bir karar imza atılmış oldu.

Yargıtay Mahkeme Kararını Bozu

Bir sitede güvenlik görevlisi olarak çalışan kişi bina sakini tarafından kendisine emanet edilen araba ile tur attı. Araba ile tur attığı ortaya çıkan gencin işine son verilmesinin ardından güvenlik görevlisi mahkemeye tazminat için başvuru yaptı. İş mahkemesinin yolunu tutan genç çalışan, kıdem, ihbar tazimatı ve yıllık izin ile fazla mesai ücretlerini almak için talebini mahkemeye iletti. Davalı güvenlik şirketi avukatı ise söz konusu feshin haklı nedenlere bağlı olduğunu savunarak davanın reddedilmesini talep etti.

Mahkeme tarafından davanın kısmen kabulüne karar verilmesinin ardından karar davalı şirket tarafından Yargıtay’a taşındı. Temyiz edilen karar Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından incelenmesinin ardından somut olay hakkında emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Yargıtay Tazminatsız Kovulma Sebebine Hükmetti

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından konu hakkında verilen kararda, site sakinin aracını keyfi şekilde belirsiz süre kullanan güvenlik görevlisinin iş akdinin feshedilmesinin haklı nedene dayandığı hükmedildi. Kararda ayrıca aracın yakıt göstergesinde farkın ve güvenlik kameralarının incelenmesinin ardından aracın keyfi olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Güvenlik görevlisi genç tarafından iş mahkemesine açılan davanın kısmen kabul edilmesinin ardından Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından yerel mahkemenin bu kararının bozulmasına hükmedildi. Benzer durumda olan birçok kişi için böylece emsal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu.

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara