Yargıtay'dan iş yerinde 'cinsel taciz' için emsal karar

Yargıtay'dan iş yerinde 'cinsel taciz' için emsal karar

Yargıtay'dan iş yerinde 'cinsel taciz' için emsal karar. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından çalıştığı otelde iki defa yabancı bir müşterinin tacizine uğrayan kadın hakkında emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Yargıtay'dan iş yerinde 'cinsel taciz' için emsal karar

Çalıştığı otelde işyeri tarafından yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı için tacize uğramasının ardından işten ayrılan kadın çalışan, haklı nedenle iş akdini feshettiğini ileri sürerek tazminat talebinde bulundu.

Yargıtay tarafından alınan kararda, işverenlerin tacizi önlemesinde duyarlı ve temkinli davranmak ve mağdurun çekinmeden şikâyetçi olabileceği ortamı sağlamak için gerekli tedbirleri alması gerektiği ifade edildi. Yargıtay tarafından alınana karar son dönemde artan taciz vakaları içinde emsal niteliği oluşturuyor. Bu yönüyle benzer durumda olan kişiler için yargı yolu bir kez daha açılmış oldu.

İşveren İşyerinde Tacizi Önlemek Zorunda

Yargıtay tarafından taciz hakkında emsal bir kararın alınmasına neden olan olayda, çalıştığı otelde yabancı bir müşterinin iki defa tacizine uğrayan kadının yargı yoluna başvurması etkili oldu.

Taciz olayının ardından işyerinin yeterli güvenlik önlemi almadığı için kadının iş akdini feshetmesinin haklı nedene dayandığı belirtildi. Kadının haklı bulunmasının ardından kıdem tazminatının ödenmesine ve işyerleri için emsal bir karara imza atıldı.

İşyerinde tacizin önlenmesi yolunda Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından alınan emsal kararda çok çarpıcı ifadelere yer verildi. Çalışma hayatı içinde işyerinde kadınların yaşadıkları zorluklara dikkat çeken mahkeme, işverenlerin tacizi önlemek için duyarlı olması ve işçinin rahatça şikâyetçi olabileceği ortamı sağlanmasının gerektiği belirtildi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin iş yerinde 'cinsel taciz' için emsal karar

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından söz konusu somut olay için alınan karar birçok açıdan yenilik taşıyor. Özellikle işverenlere sorumluluk yükleyen kararda, işyerinde gerçekleşecek tacizin engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade edildi.

Buna göre Cinsel taciz fiilinin yapısı gereği ardında her zaman delil bulunmayabileceği için söz konusu ehemmiyetin işverenlerce gösterilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesine kadar uzanan olayda, iş akdini taciz olayının ardından tek taraflı sonlandıran kadın çalışan, işyerinde yeterli güvenlik önlemi alınmadığı gerekçesi ile kıdem tazminatına hak kazandı. Somut olay birçok açıdan emsal niteliği taşıyor.

Bu haber toplam 231 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara