Yargıtay’dan Kreş istifasına tazminat Kararı

Yargıtay’dan Kreş istifasına tazminat Kararı

Yargıtay’dan Milyonlarca Anneyi İlgilendiren Emsal Niteliğinde Karar. Yargıtay’dan Kreş istifasına tazminat Kararı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’ne konu olan somut olayda, işverenin kreş açma yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumu, işçinin sözleşmesini haklı sebeple feshetmesini gerektirdi.

Özellikle özel sektörde çalışan anneleri yakından ilgilendiren bu emsal kararda, bundan sonra çalıştığı iş yerinde özel bir kreş bulunmadığı için istifa eden kadın personel, haklı sebeple iş sözleşmesini sonlandırması nedeniyle kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkına sahip olabilecek.

Yargıtay’dan Kreş istifasına tazminat Kararı

Ülkemizde bankacılık sektöründe önemli özel kuruluşlardan olan ve aktif olarak binlerce personeli istihdam eden bir bankada çalışan kadın işçi, hamilelik ve doğum izni alarak bir süre önce ara vermiş olduğu işe geri dönmek istedi. İşine tekrar başlayan anne, bir yandan da bebeği ile ilgileniyordu.

Bu nedenle iş yerinde kreş olmaması sebebiyle büyük sıkıntılar çeken kadın işçi, işvereni olan banka yöntemine, çalıştığı şubede kreş olmadığı gerekçesiyle ihtarname çekti. Sorununun ivedilikle çözülmesini isteyen anneye banka yönetimi bir çözüm bulamadı. Bunun üzerine çalıştığı banka şubesinde kreş olmaması sebebiyle iş sözleşmesini fesheden banka çalışanı kadın, kıdem ve ihbar tazminatını da alamayınca soluğu İş Mahkemesi’nde aldı.

İş Mahkemesine Başvurdu

Hazırladığı dava dilekçesinde, eski işvereni olan bankanın, binlerce çalışanı bulunmasına rağmen banka şubesinde kreş ve bakım evininin mevcut olmadığını, bununla birlikte yapmış olduğu iş sebebiyle astım hastalığına yakalandığını, bu durumu üstlerine bildirmek suretiyle iş yerinin değiştirilmesini istediğini ancak olumsuz yanıt aldığını belirtti.

Bunun yanında davacı kadın, davalı işverene ihtarname ile kreş hazırlama yükümlülüğünü hatırlattığını ve bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde işverene iş sözleşmesini feshedeceğini ihbar ettiğini açıkladı.

Sürecin sonunda davalı bankanın ihtarnamede belirttiği sebeplere olumsuz yanıt vermesinin ardından istifa sayarak davacıyı işten çıkardığını öne sürdü ve kıdem ve ihbar tazminatını talep etti.

Yerel Mahkeme Bankayı Haklı Buldu

İş Mahkemesi, 4857 sayılı İş Kanunu’na dayanarak davacının kreş temininin gerçekleştirilmemesi durumunda haklı sebeple feshedeceğini bildirmesinin kapsam dışı kabul edilmesiyle birlikte söz konusu feshin istifa olarak kabul edileceğine dikkat çekti ve davanın reddine karar verdi.

Yargıtay İstifa Eden İşçi Hakkında Emsal Niteliğinde Karar Verdi

Davacı kadının temyiz talebi üzerine Yargıtay 9. Hukuk Dairesi devreye girdi. Emsal niteliğindeki kararda; 25522 sayılı Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik maddelerine vurgu yapıldı.

Buna göre işyerinde toplamda 150’den fazla kadın çalışanı olması halinde 6 yaşından küçük çocukların bakılması, emziren çalışanların çocuklarını emzirebilmesi için işveren tarafından çalışma yerlerinde ayrı bir bölme olması suretiyle bir yurdun (kreş) kurulmasının mecburi olduğu hatırlatılarak davacı kadın haklı bulundu.

Bu haber toplam 211 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara