Miras Davası Ev Satışı Ne Kadar Sürer? | Ankara Avukat

Miras Davası Ev Satışı Ne Kadar Sürer?

miras satış davası nasıl açılır

Miras Davası Ev Satışı Ne Kadar Sürer? Miras davasında ev satışı süresi, miras hukuku kapsamında gündeme gelen bu tür davalarda hak sahibi yasal mirasçıları ve atanmış mirasçıları yakından ilgilendirmektedir.

Miras hukuku kapsamında değerlendirilen gayrimenkul satışında, yasal mirasçıların terekeye ait bütün haklar üzerinde ortak bir irade ile hareket etmeleri gerekmektedir.

Bu bağlamda mirasçılar aldıkları ortak karar ile kendilerine miras kalan gayrimenkulün satışına yönelik tasarrufa bulunabilme hakkına sahiptir. Öte yandan miras davası ev satışı ne kadar sürer sorusuna ilişkin merak edilen tüm yanıtlar yazımızın devamında yer almaktadır.

Miras Davası Ev Satışı Ne Kadar Sürer?

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer alan ilgili maddelere göre düzenlenen miras hukuku kapsamında ev satışı, birtakım hukuki usul ve esaslara göre yapılması mümkün olan işlemler arasında yer almaktadır. Miras davası aşamaları da söz konusu usul ve esaslara göre belirlenmektedir.

Bu noktada yazımızın girişinde de bahsettiğimiz üzer ilgili kanuna göre davaya konu olan gayrimenkul üzerinde yasal miras hakkı bulunan mirasçılardan her biri yapılan sözleşme ya da yasalar gereğince her zaman mirasın paylaşılmasına yönelik talepte bulunma hakkına sahip olmaktadır.

Bununla birlikte ortaklığı sürdürme yükümlülüğü bulunmayan mirasçılar, ortak karara vararak kendilerine miras kalan gayrimenkulün satışını gerçekleştirebilmektedir.

Miras Davasında Gayrimenkul Satış Süresi

Hukuk sistemimize göre tüm hissedarlar, kendilerine miras kalan gayrimenkulün satışını dilerlerse tapuda imza vererek gerçekleştirebilme haklarına sahiptir.

Bunun yanında yine tüm hak sahibi yasal ve atanmış mirasçılar, hisse satış yetkilerini verdiği bir kişi veya vekâlet verdiği avukatlar aracılığıyla da söz konusu kendilerine miras kalan gayrimenkulün tapuda satışını gerçekleştirebilmektedir.

Ancak tapuda ev satışının geçekleşmesi sürecine doğrudan etki eden birtakım hukuki prosedürler bu alanda devreye girmektedir.  Zira konu, miras davaları ne kadar sürede sonuçlanır sorusuna ilişkin merak edilen bir konuya da değinmektedir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer alan hükümlere göre miras hukuku kapsamında hak sahiplerine miras kalan bir gayrimenkulün satışında hissedarların yaş şartı da göz önünde bulundurulmaktadır.

Buna bağlı olarak hak sahibi hissedarların en az birinin veya birkaçının 65 yaş ve üzerinde olması durumunda, hissedarlara yönelik öncelikleli dengesinin yerinde olduğuna dair bir sağlık raporu alınması gerekmektedir.

Miras hukuku kapsamına görülen tüm uyuşmazlıkların çözümünde yaratıcı sonuçlara ulaşmak ve oldukça karışık görünen konu hakkında detaylı bilgilere sahip olmak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. Bu bağlamda miras davası ev satışı ne kadar sürer sorusuna yanıt olarak detaylı bilgileri de danışmanlık hizmetimizle temin edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

386 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri