Vasiyetin İptali Davası: Seyfi Dursunoğlu’nun miras davasında karar çıktı

Vasiyetin İptali Davası: Seyfi Dursunoğlu’nun miras davasında karar çıktı
Vasiyetnameler, bir kişinin ölümünden sonraki mal dağılımı tercihlerini belirttiği hukuki belgelerdir. Mirasçılar, eğer vasiyetnameyle hak kaybına uğradıklarını düşünüyorlarsa ve belirli koşullar mevcutsa vasiyetnamenin iptali için dava açabilirler.

Vasiyetname iptali, mirasçıların hak kaybına uğramaları durumunda başvurabilecekleri bir süreçtir. Bu, bir kişinin ölümünden sonra malvarlığının kimlere ve nasıl dağıtılacağını belirttiği hukuki bir belgedir. Ancak, bu belge iptal edilebilir. İptal, yalnızca talep eden kişiler için geçerli olup, iptal talep etmeyenler için vasiyetname hükümleri hâlâ geçerlidir.

Vasiyetin İptali Davası Nedir?

Vasiyetnamenin hukuki olarak geçerli olabilmesi için belirli şartları karşılaması gerekir. Bunlar arasında, vasiyetnameyi düzenleyen kişinin reşit ve ayırt etme yeteneğine sahip olması; vasiyetnamenin miras bırakanın özgür iradesini yansıtması ve hata veya zorlama olmaksızın düzenlenmiş olması yer alır.

Huysuz Virjin olarak tanınan usta sanatçı Seyfi Dursunoğlu’nun miras davasında nihayet karar çıktı. Sanatçının vasiyetine itiraz eden ve vasiyetin iptali için dava açan iki yeğeni Erhan Saydam ve Evren Saydam'a mahkemeden olumsuz yanıt geldi.

İstanbul Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, açılan vasiyetin iptali davasını reddetti.

Vasiyetin İptali Davası!

Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020'de hayatını kaybettikten sonra ardında 15 milyon TL değerindeki evini ve bankadaki birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bırakmayı vasiyet etmişti. Ancak yeğenleri Erhan ve Evren Saydam, mirasta hak sahibi olduklarını iddia ederek dava açmıştı.

Seyfi Dursunoğlu’nun miras davasında karar çıktı

Miras Dava sürecinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Dursunoğlu’nun noterde vasiyetname hazırlattığı sırada yanında olan ve 60 yıllık dostu olduğu bilinen Garabet Baltaoğlu'nu şahit olarak gösterdi. Saydam kardeşler ise Baltaoğlu'nun akli dengesinin yerinde olup olmadığını sorgulatarak süreci uzattı.

Ancak mahkeme, tüm delilleri değerlendirdikten sonra Saydam kardeşlerin açtığı vasiyetin iptali davasını reddetti ve Seyfi Dursunoğlu'nun mirasının hak sahibi olarak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni onayladı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yetkilileri, mahkemenin kararı sonrası yaptıkları açıklamada, “Vasiyetnamesi ile evini ve bankadaki nakit birikimini derneğimize bağışlayan değerli bağışçımız Seyfi Dursunoğlu’nun iki yasal mirasçısı tarafından açılan vasiyetnamenin iptali davası, mahkeme tarafından reddedildi.” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 599 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara