Miras Paylaşımı İçin Nereye Başvurulur? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Miras Paylaşımı İçin Nereye Başvurulur?

Miras Paylaşımı İçin Nereye Başvurulur

Miras Paylaşımı İçin Nereye Başvurulur? Miras paylaşımı için başvurulması gereken mahkemeler, Sulh Hukuk Mahkemesi olarak belirlenmiştir. Miras hukukuna göre söz konusu herhangi bir taşınmazın veya başka bir mirasın taksimi konusunda yetkili mahkemeye başvuruda bulunulması zorunlu kılınmıştır.

Dolayısıyla miras paylaşımında bulunmak isteyen hak sahipleri, kendi illerinde yetkili olan Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Burada yetkili olan mahkemenin, yasal mirasçıların ikamet ettiği değil de, taşınmazın bulunduğu ildeki Sulh Hukuk Mahkemesi olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Miras Hukuku Paylaşım Oranları Nelerdir?

Bilindiği üzere miras paylaşımında göz önünde bulundurulması gereken kanunlar miras hukuku kapsamında düzenlenmiştir. Buna göre miras taksiminde dikkat edilmesi gereken oranlar şu şekildedir:

 • Altsoy, yasal miras payının yarısını alabilir,
 • Ana ve babadan her biri, yasal mirasın dörtte birini alabilir.
 • Kardeşlerden her biri yasal miras payının sekizde birini alabilir.
 • Sağ kalan eş, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması halinde yasal miras payının tamamını alabilir. Bunun dışındaki hallerde ise yasal miras payının dörtte üçüne sahiptir.

Miras paylaşımı için nereye başvurulur sorusuna yanıt olarak Sulh Hukuk Mahkemeleri cevabı verilebilirken miras hukukunda paylaşım oranlarına da dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir.

Baba Öldüğünde Miras Paylaşımı Nasıl Olur 2019

Baba öldüğünde miras paylaşımı anne, erkek ve kız çocuklar arasında eşit bir şekilde yapılır. Babanın vefatı halinde miras paylaşımı yapmak 2019 yılında birçok vatandaşımızın internet üzerinden yaptığı araştırmaların başında gelmektedir.

Söz konusu babanın vefatının ardından miras kalan mülkün taksimi, mirasta hak sahibi olan kişilerin ortaklığı ile hukuki boyut kazanabilmektedir. Bu noktada erkek ve kız çocuklar arasında bir ayrımın yapıldığı toplumda yaygın olarak bilinen fakat yanlış bir kanıdır.

Bununla birlikte baba ölünce miras anneye mi kalır sorusu da sıklıkla dile getirilen ve bu konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olunmak istenen konular arasında yer almaktadır. Tüm bu konular ile ilgili olarak baba öldüğünde miras paylaşımı nasıl olur 2019 yılında yanıtı en çok merak edilen sorulardan biridir.

Aile İçinde Miras Taksimi Nasıl Yapılır?

Babanın vefatı halinde ortaya kalan miras, anne ve erkek ile kız çocuk arasında taksim edilmektedir. Dolayısıyla mirasta hak sahibi olan kişi sadece ölen kişinin karısı değildir.

Öte yandan Medeni Kanun’a göre erkek çocuğa verilen hak kadar kız çocuğuna da verilmesi gerekmektedir. Baba öldüğünde miras paylaşımı nasıl olur konusunda bu açıdan dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir.

Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı Nasıl Olur?

Kardeşler arasında miras paylaşımı sözleşme ile yapılır. Kardeşler arasında miras taksimi yapmak, hukuka aykırı bir duruma imza atmamak adına Medeni Kanun’da belirlenen esaslara göre uygulanması gereken bir işlemdir.

Öte yandan miras paylaşımında ihtilafa düşmemek ve miras davasıyla karşı karşıya gelmemek adına paylaşımın hukuki zemine oturtulması epey önemli bir husustur. Bu noktada kardeşler arasında miras paylaşımı nasıl olur sorusunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mirasta Hak Sahiplerinin Yapması Gereken Taksim

Medeni Kanunu’n miras paylaşımı hususunda ilgili hükümlerine göre hak sahipleri arasında, söz konusu mirasçı kardeşlerin imzalayarak onayladığı kardeşler arası mal paylaşım sözleşmesi belgesinin imzalanmış olması gerekmektedir. Bu sözleşmede dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Örneğin, kız ve erkek kardeşlerin, hak sahibi oldukları miraslarda eşit şekilde pay almalarına dikkat edilmelidir. Nitekim halk arasında erkek kardeşin daha fazla pay alacağına dair yaygın olarak inanılan bir kanı vardır.

Medeni Kanunu’n ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre kız ve erkek kardeşler arasında eşitlik tanınmıştır. Kardeşler arasında miras paylaşımı nasıl olur sorusuyla muhatap olan kişilerin bu noktada dikkatli olmaları önemlidir.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

1.355 Görüntülenme

0 SORULAR

 1. Hasan K. dedi ki:

  merhaba bizim babamız öleli 15 sene oldu biz 4 kardesız fakat evde annem ve ablam oturuyor evi mütahite verelim dedık annem kabul etmedı ev 2 katlı 3 odalı hic bir sekılde bize miras için söz söyletmiyor ben ve 2 kardesim mirası istiyoruz bzimde ihtyacımız var ne yapabiliriz bize yol gösterebilirmisiniz.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
  BİZE ULAŞIN

  İletişim Bilgileri