Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi
Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi Anlaşmalı boşanma kararını eşiniz ile birlikte verdiyseniz ve her iki taraf arasında belirli bir anlaşma sağlandıysa boşanma işlemleri oldukça kısa sürede tamamlanacaktır. Öncelikle hakim ve mahkeme tarafından boşanmanın onaylaması, verilen bu kararın temyizden geçmesi ve son olarak nüfus müdürlüğüne durumun bildirilmesi gibi...
Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi Olur Mu? Nafaka indirilmesi için dava açılması Türk Hukuk Sistemi kurallarına göre ve boşanma davalarındaki Medeni Kanun esaslarına göre düzenlenmektedir. Türk Medeni Kanunu 175. Maddesinde boşanma nedeni ile yoksul durumuna düşecek kişi için, diğer taraftan mali güç alma hakkı bulunmaktadır. Bu hakka nafaka adı verilir. Nafaka verilirken, miktarın kararlaştırılması için diğer tarafın mali gücü oranı dikkate alınmaktadır. Türk Medeni Kanunu 176. Madde de belirtildiği üzere, tarafların mali güçlerinde değişiklik olması halinde, hakkaniyet göz önünde bulundurularak, nafaka miktarı artırılabilir ya da azaltılabilir. Bunun için nafakanın indirilmesi davası açılması gerekebilir.

Anlaşmalı boşanmada nafaka ödenir mi?

Anlaşmalı boşanmada nafaka ödenir mi sorusu anlaşmalı boşanma açacak eşlerin cevabını merak ettiği önemli bilgidir. Anlaşmalı boşanmada, nafaka ödenir.

Nafaka Türleri Nelerdir?

Boşanma davalarında kişilerin üç farklı nafaka hakkı bulunur. Birincisi tedbir nafakasıdır. Bu nafaka ekonomik açıdan daha zor durumda olan kişiler için belirlenen ödemedir. Diğer nafaka türü yoksulluk nafakasıdır. Boşanma sonrasında yoksul duruma düşecek olan kişi için ödenir. Nafakanın ödenmesi için hakim tarafından kesin kararın verilmiş olması gerekir. Son nafaka türü de iştirak nafakasıdır. Bu nafaka çocukların eğitim ve gelecek masrafları için ödenen bedeldir. Velayeti almayan eş tarafından diğer eşe ödenir.

Boşanma Davasından Sonra Tarafların Ekonomik Durumlarında Değişim Olması Halinde Nafaka İndirilmesi Davası Açılabilir

Boşanma davalarında nafaka talebinde bulunmuş kişinin, istekleri mahkeme tarafından değerlendirilmeye alınır. Mahkemeler değerlendirme aparken ihtiyaçların karşılanabilir olması ve hakkaniyet gibi ölçütleri göz önünde bulundururlar. Ancak boşanma sonrasında tarafların ekonomik durumlarında değişiklikler olabilir. Kişilerin zenginleşmesi ya da tarafın yoksulluğa düşmesi halinde nafakanın indirilmesi davası yetkili mahkeme tarafından yapılabiliyor.
Aile Mahkemeleri’ne Yapılan Başvurularda Avukatlardan Hukuksal Yardım Alınması Gerekmektedir
Evlilik birliğinin sonlandırılması için boşanma davası açan çiftlerin, nafaka indirilmesi talebinde ya da nafakanın tamamen kaldırılması talebinde bulunmaları için nafakanın indirilmesi davası dilekçe örneğine uygun olarak, yetkili mahkemelere başvuru yollarını kullanarak taleplerini iletmelidirler. Nafakalar konusunda talepler Aile Mahkemeleri’ne iletilmelidir. Dava başvuru süreci de dahil olmak üzere sürecin en iyi şekilde yönetilmesi için bir avukattan destek alınması gerekmektedir. Bu sayede mahkemeleriniz daha kısa sürede ve istediğiniz doğrultuda sonuçlanacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı boşanma kararını eşiniz ile birlikte verdiyseniz ve her iki taraf arasında belirli bir anlaşma sağlandıysa boşanma işlemleri oldukça kısa sürede tamamlanacaktır. Öncelikle hakim ve mahkeme tarafından boşanmanın onaylaması, verilen bu kararın temyizden geçmesi ve son olarak nüfus müdürlüğüne durumun bildirilmesi gibi işlemler avukatlar aracılığıyla kolaylıkla halledilerek boşanma işlemleri tamamlanacaktır. Ancak boşanma konusunda taraflar arasında bir anlaşmazlık varsa yani söz konusu çekişmeli bir boşanmaysa bu alanda uzman bir avukatla birlikte boşanma sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Anlaşmazlığın söz konusu olduğunda delilleri belirlemek, önceden gereken hazırlıkları yapmak gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma öncesi süreç önemli olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü anlaşmalı boşanmak için nafaka, tazminat ve velayet konularında tam bir uzlaşı olması gerekmektedir. Yapılan anlaşma protokol eki olarak boşanma davası dosyasına sunulmaktadır. Boşanma sonrası nafakanın kaldırılması, miktarının indirilmesi gibi davalara konu olabilmektedir. Aşağıda Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi hakkında verilen örnek kararda konun boyutlarını kısaca açıklamaktadır.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi - Yargıtay Kararı

NAFAKANIN KALDIRILMASI VEYA İNDİRİMİ - MAHKEMECE ANLAŞMALI BOŞANMA KARARINDAN SONRA DAVACININ GELİRİNDEKİ AZALMANIN KARARLAŞTIRILAN NAFAKA MİKTARINI ÖDEMEDE NE ÖLÇÜDE ETKİSİ BULUNDUĞU. TARTIŞILARAK NAFAKANIN UYGUN BİR MİKTARDA İNDİRİLMESİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ Mahkemece, boşanma kararından sonra davacının gelirindeki azalmanın, kararlaştırılan nafaka miktarını ödemede ne ölçüde etkisi bulunduğu tartışılarak, Başlangıçtaki denge durumu da dikkate alınarak, kanun maddesinde vurgulan hakkaniyet ilkesi gereğince, nafakanın uygun bir miktarda indirilmesine karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme sonucu, mahkemece yapılan indirim miktarı mütenasip olmayacak şekilde fazla olması doğru görülmemiş, bu husus bozmayı gerektirmiştir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu haber toplam 197 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara