Yargıtay’dan Nafakayla İlgili Emsal Karar! 10 Yıl Geçen Alacaklar Artık Tahsil Edilemeyecek

Yargıtay’dan Nafakayla İlgili Emsal Karar! 10 Yıl Geçen Alacaklar Artık Tahsil Edilemeyecek

Yargıtay’dan Nafakayla İlgili Emsal Karar! 10 Yıl Geçen Alacaklar Artık Tahsil Edilemeyecek. Türkiye’de sayıları yüzbinleri aşan boşanmış çifti direkt olarak ilgilendiren bir emsal karar alındı. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi tarafından alınan karara göre, 10 yılı geçen hiçbir nafaka alacağının tahsilatı gerçekleştirilemeyecek.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, nafaka alacağının aradan zaman geçmesiyle birlikte borçlu zimmetinde tahakkuk edeceği sebebiyle; takip gününden başlamak suretiyle geriye dönük 10 yıldan önce işlenen nafaka alacaklarının tamamının zaman aşımına uğradığına dair karar verdi. Söz konusu kararla beraber 10 yılı geçen nafaka alacaklarının tahsil edilemeyeceği belli olmuş oldu.

Nafakası Ödenmeyince İcra Takibine Başvurdu

İcra Hukuk Mahkemesi, şiddetli geçimsizlik sonucunda boşanma kararı alan kadına nafaka ödenmesi konusunda hüküm verdi. Nafaka alacağını hiçbir şekilde alamayan kadın ise soluğunu 1. Asliye Mahkemesi’nde aldı.

Eski kocasıyla ilgili olarak nafaka borcunu ödemediğini öne sürerek icra takibi başlattı. Bunun karşısında İcra Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapan nafaka borçlusu olan eski koca ise 10 yıllık zaman aşımı süresinin sonuna gelindiğini ve takibin müşterek çocuğa velayeten açılması gerektiğini, nafakanın da düzenli olarak ödendiğinden dolayı borcun bulunmadığını iddia ederek takibin iptalini talep etti.

Yargıtay'ın emsal kararına göre 10 yıl geçen nafaka alacakları tahsil edilemeyecek

Mahkeme, nafaka alacağından dolayı doğan ilamın zaman aşımına uğradığını gerekçe olarak göstererek takibin iptal edilmesine karar verdi. Nafaka alacaklısı olan kadın ise kararı temyiz edince devreye direkt olarak Yargıtay 12. Hukuk Dairesi girdi. 10 yıllık zaman aşımına giren hiçbir nafaka alacağının tahsil edilemeyeceğine dair açıklama yapılan kararda, TBK’nın 156/2. Maddesine göre, borç bir mahkeme kararına bağlıysa zaman aşım süresinin 10 yıl olduğunun açık ve net bir şekilde belirtildiği vurgulandı.

Nafakaya ilişkin ilamların; bir borcun ya da herhangi bir hakkın varlığını ortaya çıkan ilamlar gibi olmadığı, nafaka alacağının zaman geçtikçe borçlu zimmetinde tahakkuk edeceğinden, takip gününden geriye doğru 10 yıldan önce işlenmiş nafaka alacağının zaman aşımına uğradığının kabulünün gerekli olduğu da belirtildi.

Yargıtay’dan Nafakayla İlgili Emsal Karar! 10 Yıl Geçen Alacaklar Artık Tahsil Edilemeyecek

Bu kapsamda mahkeme tarafından, takip tarihinden başlamak suretiyle geriye doğru 10 yıllık nafakanın tekrardan talep edilebileceği gözetilerek bu yönden inceleme yapılmak şartıyla meydana gelecek sonuca göre karar verilmesi gerektiği, borcun zaman aşımına uğramadığının görülmesi durumunda da zaman aşımının dışındaki diğer tüm itiraz ve şikayet nedenlerinin inceleme altına alınması gerektiği söylendi.

Eksik incelemeyle yazılı şekilde hüküm tesisinin de isabetsiz olduğunu ileten Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, alacaklının temyiz itirazlarının kabulüyle birlikte mahkeme kararının bozulmasına oy birliğiyle karar verildiğini açıkladı.

Nafaka Avukat ve Danışma konusunda bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 467 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara