Atla

Nafaka Davalarında Avukatlık Ve Danışmanlık


Nafaka Davalarında Avukatlık Ve Danışmanlık

Nafaka Davalarında Avukatlık Ve Danışmanlık

Nafaka Davalarında Avukatlık Ve Danışmanlık

Boşanmaya ya da Ayrılık kararı aldınız ya da boşanma davası sonuçlandı mı?  Gerek Boşanma dava öncesi, gerekse boşanma davası sonra aile mahkemelerinde davalara konu olan nafaka ve bakım desteğinin nasıl veya ne kadar olacağını biliyor musunuz?

Nafaka konusunun yakın akrabalar yani anne, baba ve kardeşler de isteyebileceği konusu hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var. Ya da 18 yaşını bitirdiniz ama Eğitim ve öğretiminiz devam ediyor, nafaka hakkında bilgi sorabilirsiniz. Nafaka davası açarak nafaka kaldırılır mı veya nafaka davası ile nafakanın yükseltilmesi mümkün mü?

Nafaka bağlandı ama ödenmiyor, haklarınız nedir, nafakanın icra takibi ile alınması nasıl olur. Daha önemlisi nafakanın ödenmemesi halinde ceza davası açılır mı, açılırsa nafaka ödememe suçu ve cezası nedir.

Bu sorular doğrultusunda nafaka hakkınız, miktarı ve ödeme konusunda detaylarını öğrenebilirsiniz.

Nafaka talepleriniz hakkında Avukat ve danışmanlık ile çocuğunuza, eşinize ya da anne-babanızın ne kadar nafaka alacağı veya ödeneceğine dair bir fikir verir.

Avukat Ve Danışmanlık Hizmetinin Amacı

Avukatınız, eşinize, eski eşinize veya çocuklar için nafaka talebinde bulunup bulunmadığınızı ve hangi ölçüde aile mahkemesince belirlendiği, belirlenen nafakanın hangi durumlarda nasıl dava açılarak kaldırılacağı, nafaka ödenmiyorsa bu konu hakkında hukuki sürecin nasıl başlatılacağı konusunda size yol haritası çıkarabilir.

Avukat Ve Danışmanlık Hizmetinde Gerekli belgeler / bilgiler

Avukatınızı, sizin, eşinizin ve çocuklarınızın aylık gelir ve masrafları ile mevcut varlık ve gayrimenkul hakkında bilgilendirilmelidir.

Ayrıca varlık ve aylık gelir ve giderlerine ilişkin bakım bilgileri için iddiaların incelenmesi aile ve çocukların yer aldığı nüfus kayıt bilgisi veya örneğine ihtiyaç duyar.

Nafakaya ilişkin hakların incelenmesi için, avukatınız, gelir, malvarlığı ve aile koşulları ile ilgili geniş bilgiye istemektedir. Bu bilgilerde ki amaç ekonomik araştırmaya hazırlık ve bilirkişinin nafaka miktarının hesaplanmasında önemli doneleri olacaktır. 

Avukat Ve Danışmanlık Hizmetinin Sona Erme Süresi

Danışmanlık hizmeti görüşme süresi 1 ve 2 saattir. Bu süre içerisinde yukarda anlatılan detaylar ile bilgilendirme ve tavsiye ile boşanma süreci bilgi sahibi olacaksınız.

Bunun yanı sıra, nafaka hakkında, nafakanın kaldırılması, yükseltilmesi için başka hangi davaların açılması gerektiği, bu davaların masraf ve avukatlık ücretlerinin ne kadar olduğu, hakkında geniş bilgi sahibi olacaksınız.

Nafaka konusu, bakım taleplerinin hangi miktarlarda mevcut olduğunu incelemeyi içerir. Taleplere karşı uygulama veya savunma danışmanlık dışında avukatlık hizmeti içinde yer almaktadır. Avukatınız diğer eşe, çocuklara için açılacak nafaka davalarında yetkilendirmek için noter verilen avukat genel vekâlet ile anlaşma sağlayabilirsiniz.

Danışmanlık doğrultusunda Ankara Barosunun belirlediği fiyat tarifesi doğrultusunda dilerseniz avukatlık hizmeti ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nafaka Konusunu İlgilendiren En Çok Merak edilen Konular

Türk Medeni hukukunda boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan boşanmış eşe, hayatını ettirmesini sağlayabilmek için diğer eski eşten ekonomik ve mali gücü oranında belirli bir süre sınırı olmadan nafaka talep etme hakkı tanımıştır. Nafaka gerek boşanma davası öncesi ve sonrası birçok davaya konu olduğundan dolayı gündem konusunda hep sıcaklığını korumaktadır.

Nafakanın boşanmış eşler arasında hep sorun olması nedeniyle hukuk içerisinde nafaka davası nafaka düzenlenmesi ile çözüleceği düşünülmektedir. Bu sebeple eşlerin nafaka düzenlemesi ne zaman olacağı veya yapılacağı merak edilmektedir.

Boşanma davasında boşanan eşlerin geçim sıkıntısı çekmemek veya çocukların bakımında önemli unsur olmaması nedeniyle, nafaka hangi durumlarda ödenir, nafaka kimlere verilir, nafaka nasıl hesaplanır. Nafaka nasıl tahsil edilir, nafaka ne kadar olur, nafaka ve tazminat neye göre belirlenir, çocuğa nafaka ne kadar bağlanır ve nafaka çocuğa kaç yaşına kadar ödenir gibi sorular hep cevabı aranmış ve merak edilmiştir.

Nafaka Davaları denildiğinde, nafaka indirim davası, nafaka uyarlama davası, nafaka iptali davası, nafaka artırım davası aklımıza gelmektedir.

Nafakanın ödenmesi konusu ise nafaka ödendiğinin ispatı konusunda ortaya çıkmaktadır. Eşlerin nafaka elden ödenir mi, nafaka parası nereden alınır soruları ise ilerde nafaka nedeniyle icra takibine muhatap olmamak için sorulmaktadır.

Nafaka alacağı için icra takibi ile nafaka emekli maaşından kesilir mi, nafaka borcuna itiraz, nafaka icra takibine itiraz, nafaka maaş haczi talebi, birikmiş nafaka alacağı gibi hukuki süreçte geçen kelimeler icra aşamasında ortaya çıkmaktadır.

Nafaka ödenmezse ne olur sorusunun cevabı ise ceza davası ile karşı karşıya kalacağınızın bir belirtisidir. Nafaka borcu ödememe suçu, nafaka şikâyeti nereye yapılır konusunun tespiti ile nafaka ceza dilekçesi hazırlanarak, nafaka ceza davası açılır.

Nafakada ceza nafaka ödememe şikâyet hakkının kullanılması ile başlanılır. Ceza davası nafaka şikâyet süresi de yapılmış ise nafaka 3 ay hapis cezası alması muhtemeldir.

Nafakanın artırılması davası,  nafaka artırım dava dilekçesi ile açmadan önce avukat ve danışmalık ile sürece başlanılmalı, nafaka Yargıtay kararları ile bilgi edinilmelidir. Nafaka artırım davasında ıslah ise bilirkişi raporu sonrası yapılmaktadır.

Nafakanın kaldırılması veya nafaka nasıl kesilir sorusu ise nafakanın kaldırılması şartları maddeler halinde incelenmelidir.

Kadın veya kocadan herhangi biri boşanmayı gerçekleştirmek için, bilerek ve isteyerek ekonomik gücünün üstünde bir sorumluluğu alır. Diğer tarafın ekonomik durumunun iyi olduğunu ve yaşamak için nafakaya ihtiyacı duymadığını bilen eş, boşandıktan sonra ekonomik gücünün yeterli olmadığı veya boşandığı eşin yoksulluğunun ortadan kalktığı ya nafakaya ihtiyacı olmadığı iddiasıyla dava açabilir. 

Nafaka cevap dilekçesi örneği, nafaka evlenince kesilir mi, nafaka düşürme davası nasıl açılır sorusu danışmanlık konusu içinde yer almaktadır.

Çünkü nafaka davasının ret olması halinde karşı Avukat ücreti ödemek durumda kalabilirsiniz. Bu sebepler nafaka avukat Ankara ile arama yapabilirsiniz ve avukatlık sürecini başlatmak talep ve savunmalarınızın mahkemeye bildirilmesi sürecinde avukatlık desteğini nafaka için vekâletname vererek başlatabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak