Site ve Apartmanda Evcil Hayvan Beslenir Mi? Site içerisinde kedi köpek beslemek yasak mı? İşte Emsal Karar… | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Site ve Apartmanda Evcil Hayvan Beslenir Mi? Site içerisinde kedi köpek beslemek yasak mı? İşte Emsal Karar…

Site ve Apartmanda Evcil Hayvan Beslenir Mi?

Site ve Apartmanda Evcil Hayvan Beslenir Mi? Site içerisinde kedi köpek beslemek yasak mı? İşte Emsal Karar… İnsanların toplu halde yaşadığı site veya apartmanlarda evcil hayvan beslemek, taraflar için uzun yıllardır bir çatışma konusu olarak gündeme geliyor.

Evinde, yaşadığı apartmanın etrafında veya bahçesinde, sitenin bağımsız bölümlerinde kedi-köpek gibi evcil hayvan beslemek isteyen sakinler ile buna karşı çıkanlar arasında devam eden bu çatışmaların bir örneği, soluğu mahkemede aldı. Yargıtay’a taşınan davada Yargıtay, mevzuatta herhangi bir yasak olmamasına rağmen apartman veya sitenin yönetim planında “Hayvan beslenemez” ibaresinin olması durumunda, binadaki bağımsız alanlarda kedi-köpek beslenemeyeceğine karar verdi. İşte detaylar…

Apartman Sakini Temyize Gitti, Karar Bozuldu

Apartman veya site gibi toplu yaşam alanlarında evcil hayvan besleyen vatandaşlar ile bulunduğu bu alanlarda evcil hayvan beslenmesini istemeyen kişiler arasında uzun bir süredir evcil hayvanların beslenip beslenemeyeceğine dair tartışmalar ve çatışmalar gündeme geliyor.

Salgın döneminde evde bakılan hayvan sayısının artması, kalkan kısıtlamalar sonrasında işyerlerine ve okullara dönüşlerle birlikte köpek saldırıları ve havlama şikayetleri de artmaya başladı. Hayvan sahipleri ile hayvan istemeyen apartman sakinlerini karşı karşıya getiren bu süreçte Yargıtay, emsal bir karara imza attı.

10 yıl önce köpek havlaması şikayeti ile açılan ve köpeğin tahliyesinin istendiği dava, İstanbul Anadolu 12’inci Sulh Mahkemesi tarafınca 2014 yılında reddedildi. Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesi üzerinden kararı temyiz eden komşunun talebiyle, alınan karar bir üst mahkeme tarafından bozuldu.

Hayvan Sahipleri Binanın Bağımsız Alanlarında Hayvan Besleyemeyecek

İstanbul Anadolu 12’inci Sulh Mahkemesi ilk alınan kararda direndi ancak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu devreye girdi ve kurul, 18’inci Hukuk Dairesi’ni haklı bularak, mahkemenin direnme kararının iptaline karar verdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun aldığı emsal karar neticesinde, böylece yönetim planında “hayvan beslenemez” yazan sitelerin bağımsız alanlarında karara aykırı durumlar, tahliye nedeni olarak da kullanılabilecek. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren, alınan bu emsal karara göre, karara aykırı hareket eden hayvan sahipleri ya hayvanlarını tahliye ederek binaların bağımsız alanlarından uzaklaştıracak ya da kendileri binadan taşınacak.

Daha Fazla Bilgi: Apartman Ve Site Avukat Danışma

141 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp